V prednáške z cyklu Vedecká cukráreň hovorí virologička Tatiana Betáková o tom, čo je vírus, aký je rozdiel medzi vírusom a baktériou, ako sa vírusy šíria, ako sa menia a ako sa proti nim dokážeme chrániť.
Vírusy sú maličké zaujímavé stvorenia, ktoré nedokážu existovať bez živej bunky. Napriek tomu, že na svoje množenie a šírenie potrebujú hostiteľa, dokážu sa škaredo odmeniť. Spôsobujú rôzne závažné ochorenia a neraz svojho hostiteľa aj zabijú. Napríklad taký vírus chrípky dokáže nainfikovať ročne niekoľko sto miliónov ľudí, z toho asi 5 miliónov ľudí skončí v nemocnici a približne 600 tisíc ľudí vírus zabije.
Okrem iného hovorí Tatiana Betáková, samozrejme, aj o najnovších poznatkoch o koronavíruse a o situácii na Slovensku.
RNDr. Tatiana Betáková, DrSc. pôsobí v Biomedicínskom centre SAV na Virologickom ústave a prednáša aj na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Bola hlavnou riešiteľkou viacerých projektov vrátane dvoch zahraničných projektov od Royal Society a Welcome trust, jedného ESF, dvoch APVV a šiestich VEGA projektov. Získala cenu SAV za popularizáciu vedy za súbor publikácií a mediálnych prezentácií Chrípka – celosvetový problém.
Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume.
(TL)