Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

COVID-19: Na Slovensku sa začína očkovanie

Galina Lišháková

Dnes dorazila na Slovensko prvá várka zhruba 10.000 dávok vakcín voči ochoreniu COVID-19. Prvé vakcíny dostanú zdravotníci v štyroch slovenských nemocniciach.

koronavírus - konšpirácie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorého riaditeľka Zuzana Baťová sa zúčastnil preberania vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19, dnes pred obedom na facebooku oznámil, že vakcíny boli uskladnené v hlbokomraziacom boxe vo Fakultnej nemocnici Nitra. Transport aj otvorenie a uskladnenie vakcín prebiehali za prísnych teplotných i bezpečnostných podmienok. Celý proces bol vopred organizovaný a naplánovaný: od otvorenia termoboxu po uskladnenie vakcín ubehli menej ako 3 minúty a všetko je pripravené na očkovanie.

Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena s odstupom 21 dní.

Očkovanie prvých zdravotníkov by malo prebiehať v rovnakom čase, v nedeľu, 27.12. o 10.00 h v štyroch nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach – tak o tom v piatok večer informovala Tlačovú agentúru Slovenskej republiky hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Známy infektológ MUDr. Vladimír Krčméry denníku SME potvrdil, že bude zaočkovaný ako prvý už v sobotu večer v Nitrianskej nemocnici a po ňom bude nasledovať ďalších deväť lekárov. Nitrianska nemocnica nám však túto správu do uzávierky článku nepotvrdila ani nevyvrátila.

V akom poradí prebehne vakcinácia

Podľa Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 v podmienkach Slovenskej republiky, zverejnenej na portáli Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, sa v prvej vlne vakcinácie budú očkovať pracovníci, ktorí sú v boji s COVID-19 v prvej línii. A to v poradí určenej podľa miery ohrozenia Covid-19 pri práci s pacientami, či potenciálne nakazenými.  V prvom rade to budú zdravotníci pracujúci priamo v nemocnici s COVID pacientmi v červenej zóne.

Zaočkovaní budú aj zamestnanci obslužných organizácií v nemocniciach – napríklad z upratovacích služieb a podobne, zamestnanci Domovom sociálnych služieb, terénni sociálni pracovníci, ale aj pracovníci napríklad neziskových organizácií, ktorí sa podieľajú na ošetrovaní pacientov s COVID – 19 a na zabezpečení očkovania.

Medzi prvými dostanú vakcínu aj zamestnanci kritickej infraštruktúry štátu – v prvej vlne iba tie osoby v rámci kritickej infraštruktúry štátu a silových zložiek, ktoré sú v možnom priamom kontakte s rizikovou populáciou ako – vojaci, policajti, hasiči.

Ilustračné foto: očkovanie. Zdroj: iStockphoto.com

Mala by sa dať zaočkovať väčšina

V druhej vlne očkovania dostanú vakcínu najrizikovejšie skupiny z hľadiska možnej nákazy novým koronavírusom. Ako napríklad klienti Domovom sociálnych služieb, pacienti nad 65 rokov, imobilní pacienti, onkologickí pacienti, dialyzovaní pacienti a podobne. Po nich prídu na rad učitelia, ľudia bez domova, ľudia z marginalizovaných rómskych komunít, či azylanti. Ostatní ľudia vo veku nad 18 rokov prídu na rad v tretej vlne vakcinácie.

Podľa Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVI-19 v podmienkach SR, vzhľadom ku premorenosti populácie na základe výsledkov plošného testovania, by mali byť zaočkovaní skoro všetci občania SR, okrem tých, ktorí nemôžu byť očkovaní z dôvodu zdravotných kontraindikácií.

Slovenská republika sa ako členský štát EÚ zapojila do spoločného verejného obstarávania vakcín prebiehajúceho pod záštitou Európskej komisie. V rámci neho si dala za cieľ obdržať a zakúpiť vakcíny pre minimálne 3 000 000 milióny obyvateľov SR. Vakcíny budú k dispozícii zadarmo.

Čo symbolizuje názov Comirnaty

Vakcína proti Covid-19, ktorá k nám dorazila, ako prvá, získala registráciu v EÚ. Znamená to, že spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť aj kvalitu vakcín, ktoré platia v Európskej únii. Volása  Comirnaty a pochádza od firiem Pfizer and BioNTech. Jej názov je symbolický, vznikol prekrývaním slov Covid-19, mRNA (pretože je vyrobená na princípe technológie mRNA) a končí sa príponou -ty, ktorá v angličtine prikyvuje slovám spoločenstvo (community) aj imunita (immunity) – informuje portál Fiercepharma.

Zaočkovaných by malo byť 65 percent populácie nad 18 rokov. Podrobnosti o tom ako je vakcína vyrobená a ako po podaní pôsobí, informuje Štátny ústav kontroly liečív na facebooku.

Európska únia sa v procese verejného obstarávania dohadovala na nákupe vakcín od ďalších piatich firiem. Druhá očakávaná vakcína, ktorá by sa mala distribuovať v rámci Európske únie by mala byť od firmy Moderna.

Foto: iStockphoto.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky