Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Aká je exspiračná doba ľudského mozgu?

VEDA NA DOSAH

Mozog nebolí, a tak naň často zabúdame. Ide pritom o jeden z najzraniteľnejších orgánov nášho tela, od ktorého závisí doslova všetko. O tom, čo nášmu mozgu hrozí a ako ho chrániť, rozprával na prednáške v CVTI SR profesor Norbert Žilka.

Príčinu demencie poznáme len čiastočne, ale máme čoraz viac informácií o potenciálnych páchateľoch. Prielom v zobrazovaní chorobných zmien v priamom prenose nám umožňuje sledovať vznik ochorenia už v predklinických fázach demencie, takže sme schopní predpovedať, u koho sa časom ochorenie môže prejaviť.

Aj o mozog sa však môžeme starať. „Mozog je veľmi citlivý na príjem dostatočného množstva živín a kyslíka, poškodené cievy blokujú transport a obmedzujú prevádzku v jednotlivých častiach mozgu. Na zozname protektívnych faktorov, ktoré slúžia ako prevencia demencie, sa celkom očakávane objavuje diéta, pohyb a pozitívne sociálne interakcie,“ hovorí vo svojej prednáške profesor Norbert Žilka. 

 

Kto je Norbert Žilka

Prof. MVDr. Norbert Žilka pôsobí v Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Výskumu ľudského mozgu sa venuje už viac ako 20 rokov. Prednáša, publikuje a podieľa sa na výskume nových liekov a diagnostických nástrojov pre Alzheimerovu chorobu. 

Čo je Vedecká kaviareň

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. 

(TL)
Foto a video: CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky