Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Čechách budú skúšať nový test na zistenie rakoviny pankreasu

VEDA NA DOSAH

Klinická štúdia diagnostiky rakoviny pankreasu, ktorá dokáže zistiť ochorenie analýzou lipidov z krvi, bude prebiehať nasledujúce tri roky.

Zobrazenie pankreasu v ľudskom tele. Zdroj: iStockphoto.com

Rakovina pankreasu je ochorenie s veľmi zlou prognózou a počet pacientov s týmto nádorom stále stúpa. Zdroj: iStockphoto.com

Do klinického overenia metodiky sa zapoja laboratóriá aj lekári nemocníc v Brne, Olomouci, Pardubiciach a v ďalších onkologických centrách nemocníc naprieč Českou republikou. Dobrovoľníkom, ktorí budú vyhodnotení ako rizikoví na ochorenie rakoviny pankreasu, budú bežným spôsobom odoberať vzorky krvi. Výsledky nového neinvazívneho testu sa budú porovnávať s konvenčným spôsobom diagnózy využitím existujúcich metód – endosonografie alebo magnetickej rezonancie.

Analýza lipidov z krvi

Rakovina pankreasu je ochorenie s veľmi zlou prognózou a počet pacientov s týmto nádorom stále stúpa. Dnes sa dá ochorenie zistiť až v pokročilejších štádiách a len pomocou endosonografie. Uvedená metóda je pre pacientov záťažou a nie je celkom bez zdravotných rizík. Na analýzu lipidov však stačí odber krvi. Tím analytických chemikov z Univerzity v Pardubiciach zistil, že koncentrácia lipidov ako stavebných kameňov buniek v ľudskom organizme sa pri ochorení niektorými druhmi rakoviny mení. Ukáže navyše rakovinu včas a dokonca i vo fáze, keď človek ešte ochorenie nemá.

Využitie v oblasti prevencie

„Na základe klinického overenia citlivosti a špecificity metodiky na štatisticky významnom počte vzoriek ľudí, ktorí majú vysoké riziko ochorenia, by mala byť naša metodika schválená na využitie v klinickej praxi. Veríme, že sa raz bude využívať aj v rámci národného skríningu rakoviny pankreasu. Keby sa to podarilo, boli by sme prvou krajinou na svete, ktorá bude mať prevenciu tohto typu rakoviny neinvazívnym spôsobom,“ uviedol prof. Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologickej Univerzity v Pardubiciach.

Ročne zanalyzujú 20-tisíc vzoriek

Analýzy vzoriek v klinickej štúdii bude robiť firma Lipidica, ktorá je novozaloženou spoločnosťou Univerzity v Pardubiciach a FONS JK Group. Firma, v ktorej má univerzita podiel, má už teraz nové zázemie i prístrojové vybavenie priamo v Pardubiciach, kde sa analytickí chemici pripravujú na štart štúdie. Ročne budú schopní analyzovať až 20-tisíc vzoriek krvi.

Test, ktorý môže zachrániť životy

„Špičkový výskum a naše vedecké tímy majú na Univerzite v Pardubiciach maximálnu podporu. Previesť výsledky základného výskumu do praxe je veľmi zložitá vec, ale v prípade metódy tímu profesora Holčapka je reálna. Ako univerzita sme o tom presvedčení a maximálne veríme v úspech. Aj preto sme sa rozhodli, že sa zúčastníme i na ďalších fázach. Tento objav môže v budúcnosti zachraňovať životy,“ uviedol rektor Univerzity v Pardubiciach Libor Čapek.

Tím prof. Holčapka sa teraz okrem štúdie sústredí aj na ďalší zaujímavý výskum. S podporou prestížneho európskeho grantu ERC Advanced grant bude skúmať, prečo sa mení štruktúra a množstvo lipidov, ktoré potom ukazujú na ochorenie rakovinou.

Metóda, ktorú publikoval špičkový svetový časopis Nature Communications a v prípade ktorej je Univerzita v Pardubiciach držiteľom dvoch patentov, je objavom tímu analytických chemikov z fakulty chemicko-technologickej.

Zdroj: TS Univerzita v Pardubiciach

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky