Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí epidemiológovia a lekári vyzývajú ľudí, aby sa dali priebežne zaočkovať

VEDA NA DOSAH

Očkovanie je najvýznamnejšie preventívne opatrenie proti prenosným ochoreniam, pripomínajú. Napriek tomu u nás miera zaočkovanosti klesla.

Miera zaočkovanosti na Slovensku minulý rok klesla. Zdroj: iStockphoto.com

Miera zaočkovanosti na Slovensku minulý rok klesla. Zdroj: iStockphoto.com

Do konca 18. storočia boli infekčné choroby popri vojnách a prírodných katastrofách najčastejšou príčinou úmrtí. V minulom storočí však odborníci dokázali, že očkovanie veľkej časti populácie vedie v dôsledku takzvanej kolektívnej imunity nielen k ochrane očkovaných, ale aj neočkovaných.

Vďaka dlhodobej systematickej starostlivosti a schopnosti udržať vysokú zaočkovanosť, ktorá na Slovensku presahuje 95 percent, sa podarilo takmer úplne eliminovať závažné ochorenia, ako sú tetanus, záškrt, detská obrna, tuberkulóza, osýpky, mumps a rubeola.

V prípade, že zaočkovanosť klesne pod 95 percent, začínajú vznikať podmienky na šírenie ochorení v nezaočkovanej populácii. Ak je miera zaočkovanosti nižšia ako 90 percent, začína sa schyľovať k epidémiám. Na tlačovej konferencii k Svetovému týždňu očkovania, ktorý potrvá do nedele, na to upozornila hlavná hygienička SR pre epidemiológiu profesorka Mária Štefkovičová.

Vakcíny dnes odmietajú najmä rodičia

Podľa prezidentky Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEVS) Zuzany Krištúfkovej sme v poslednom desaťročí svedkami postupného poklesu zaočkovanosti v dôsledku odmietania očkovania zo strany rodičov. Kontrola zaočkovanosti z roku 2022 ukázala niekoľko varovných výsledkov.

„Miera zaočkovanosti klesla pod 90 percent v 22 percentách detských obvodov. Najhoršia situácia je v očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Ak sa do detského kolektívu dostanú osýpky, jedno z najnákazlivejších ochorení, neočkované deti ochorejú,” uviedla.

<yoastmark class=

Podľa Zuzany Rennerovej zo Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) pritom netreba mať z vakcín obavy. Nežiaduce reakcie sa prejavia len zriedkavo.

Deti musia byť očkované proti desiatim závažným ochoreniam

Ako uviedla na tlačovej konferencii hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, deti na Slovensku musia byť očkované proti desiatim závažným infekčným ochoreniam. Povinné očkovanie je dostupné pre všetky deti vrátane detí ukrajinských utečencov a je plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Deti by sa mali očkovať už od 10. týždňa života. Vysoká zaočkovanosť slovenských detí je teda predovšetkým zásluhou primárnych pediatrov. Očkovanie by sme však u svojich detí nemali zanedbávať ani neskôr a očkovať by sme sa mali aj v dospelosti, hlavne pokiaľ trpíme oslabenou imunitou.

Podrobné informácie o očkovaniach nájdete na stránkach www.sprievodcaockovanim.sk, www.amedi.sk, www.uvzsr.sk, www.healthgov.sk a www.ockovaniechrani.sk.

Tejto téme sa venuje aj projekt Týždeň prevencie, ktorý prináša relevantné informácie o zdraví a ochoreniach prostredníctvom odborných garantov jednotlivých tém.

Informácie nájdete aj na stránkach odborných spoločností, ktoré kampaň podporili, a to SSPPS SLS, SPS, SSVPL, ZVLD SR, SEVS, SSAKI.

Zdroj: TS A-medi management

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky