Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Semaglutid, ktorý je aj v lieku Ozempic, môže mať negatívny vplyv na zrak

VEDA NA DOSAH

Štúdia kanadských vedcov naznačuje, že lieky ako Ozempic či Wegovy obsahujúce semaglutid môžu mať negatívny vplyv na zrak.

Meranie zraku. Zdroj: iStock.com/peakSTOCK

Lieky obsahujúce semaglutid môžu zvyšovať riziko vzniku neovaskulárnej vekom podmienenej degenerácie makuly (VPDM). Zdroj: iStock.com/peakSTOCK

V súčasnosti často skloňovaný semaglutid sa bežne používa na liečbu cukrovky 2. typu a najnovšie aj obezity.

Podľa vedcov z Torontskej univerzity v Kanade môže táto látka zvyšovať riziko vzniku neovaskulárnej vekom podmienenej degenerácie makuly (VPDM) u starších pacientov s cukrovkou až dvojnásobne.

Toto ochorenie patrí v západných krajinách medzi poprednú príčinu straty videnia u ľudí nad 65 rokov. VPDM je síce menej častá ako suchá forma tohto ochorenia, takmer vo všetkých prípadoch však spôsobuje náhlu, nezvratnú stratu centrálneho videnia v dôsledku abnormálneho rastu krvných ciev poškodzujúcich makulu.

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) sa vyskytuje v dvoch formách – suchá (neexsudatívna, atrofická) a vlhká (exsudatívna, neovaskulárna).

Suchá forma je častejšia, má ju asi 90 percent pacientov. Ide o počiatočné štádium ochorenia (včasná, mierna VPDM), keď sa v sietnici tvoria usadeniny, tzv. drúzy. Ochorenie v tejto forme postupuje pomaly a spôsobuje zhoršenie centrálneho videnia.

Vlhká forma je zriedkavejšia a závažnejšia. Dochádza pri nej k prerastaniu ciev z cievovky do sietnice a k hromadeniu tekutiny v jej štruktúrach (vznik opuchu, edému). Následne môžu vznikať jazvy a môže sa objaviť krvácanie, čo spôsobuje rýchlu stratu videnia.

Okrem tohto delenia existujú ďalšie klasifikácie a druhy tohto ochorenia. Suchá forma sa dá stabilizovať výživovými doplnkami a obmedzením rizikových faktorov. Vlhká forma sa lieči intravitreálnou aplikáciou anti-VEGF preparátov, známou ako injekcie do oka.

Semaglutid a vplyv na sietnicu

Semaglutid zo skupiny agonistov receptorov pre glukagónu podobný peptid 1 (GLP1-RA) predávaný pod obchodnými názvami ako Ozempic a Wegovy má v súčasnosti status akéhosi zázračného lieku na zníženie hmotnosti a zníženie kardiovaskulárneho rizika. Jeho vplyv na sietnicu nebol až donedávna hlbšie skúmaný.

Prvé varovné indície sa objavili v súvislosti s veľkými štúdiami diabetu, v ktorých boli hormóny GLP-1 RA spojené s komplikáciami pri diabetickej retinopatii. Nasledovali správy o poškodení zrakového nervu. Malé laboratórne štúdie, naopak, príležitostne naznačovali neuroprotekciu alebo prínos semaglutidu pre cievy.

Možnosť, že dlhodobá liečba GLP-1 môže ovplyvňovať priebeh ochorení sietnice, ako je napríklad neovaskulárna vekom podmienená degenerácia makuly, však zatiaľ nebola potvrdená ani vyvrátená.

Detail oka. Zdroj: iStockphoto.com

Detail oka. Zdroj: iStockphoto.com

Semaglutid zvyšuje riziko dvojnásobne

V štúdii, publikovanej v časopise JAMA Ophthalmology, výskumníci vykonali populačnú retrospektívnu kohortovú analýzu s cieľom zistiť, či starší dospelí s diabetom čelia zvýšenému riziku VPDM po expozícii agonistom GLP-1 receptora.

Na identifikáciu 139 002 dospelých diabetikov vo veku 66 rokov a viac boli použité zdravotné a demografické záznamy z celého Ontária z obdobia rokov 2020 až 2023. Z celkového počtu 139 002 osôb užívalo 46 334 agonistov receptora GLP-1 najmenej šesť mesiacov, kým 92 668 osôb nemalo žiaden záznam o užívaní.

Štatistické modelovanie rizika ukázalo viac ako dvojnásobne vyššie riziko VPDM v skupine s GLP-1 RA v porovnaní s neexponovanými pacientmi. Riziko sa zvyšovalo s dlhším užívaním GLP-1 RA. Vyšší vek a predchádzajúce cievne mozgové príhody boli tiež spojené s vyšším rizikom.

Na určenie toho, či je zvýšené riziko VPDM spojené s užívaním agonistu GLP-1 RA, s cukrovkou alebo s iným faktorom, bude potrebný ďalší výskum. Medzitým sa prudkým nárastom užívateľov semaglutidu vytvára veľká budúca kohortová skupina.

Zdroj: Medical Xpress, Lekár odporúča

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup