Virostatikum lenakapavir, ktoré zabraňuje množeniu vírusu, sa podáva injekčne dvakrát ročne a má stopercentnú účinnosť.
Podľa údajov programu OSN UNAIDS žije na celom svete približne 40 miliónov ľudí nakazených vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti HIV (human immunodeficiency virus), väčšina z nich v subsaharskej Afrike. Ročne sa pritom vírusom HIV nakazí viac ako milión ľudí, v roku 2023 to bolo 1,3 milióna ľudí. Účinná vakcína, do vývoja ktorej sa investovali v priebehu desaťročí miliardy, stále neexistuje.
Prelomový objav roka 2024
Tento rok však priniesol podľa časopisu Science iskričku nádeje v podobe lieku, ktorý by mohol znamenať prelom v boji s vírusom HIV, čiže aj s ochorením AIDS, ktoré vyvoláva. Aj preto ide podľa prestížneho časopisu Science o prelomový výskum roka 2024. Vývoj lieku lenakapavir bol v decembri ocenený ako Breakthrough of the Year (Prelom roka).
Podľa šéfredaktora časopisu Science Holdena Thorpa predstavuje vývoj tohto lieku podobný pokrok v prevencii HIV ako predchádzajúci prevratný vývoj v oblasti antiretrovírusových liekov.
Účinná ochrana proti HIV
Nádejný liek lenakapavir sa aplikuje injekčne každých 6 mesiacov a ako ukázali výsledky viacerých štúdií, poskytuje účinnú ochranu proti infekcii HIV.
Okrem iného to potvrdili výsledky rozsiahlej štúdie, na ktorej sa zúčastnili dievčatá a mladé ženy v Afrike. Ukázali, že aplikovaním látky lenakapavir sa znížil počet infekcií HIV na nulu – ide tak o 100-percentnú účinnosť liečiva.
Ďalšie pochybnosti o účinnosti lenakapaviru vyvrátili aj výsledky ďalšej podobnej štúdie. Tá prebiehala na štyroch kontinentoch a zaznamenala 99,9-percentnú účinnosť u ľudí rôzneho pohlavia, ktorí mali pohlavný styk s mužmi.
Cenné a užitočné vylepšenie
V súčasnosti používané antiretrovírusové lieky na liečbu infekcie (HIV), napríklad Truvada, sa užívajú orálne každý deň.
Lenakapavir sa podáva injekčne dvakrát ročne. Nejde však o očkovanie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, keď sa do organizmu človeka vpraví antigén, teda látka, ktorá je podobná patogénu, aby si vytvoril protilátkovú alebo bunkovú imunitu.
V prípade lenakapaviru ide o virostatikum, ktoré po podaní patogén zabíja tým, že zabraňuje jeho množeniu.
Injekcia podávaná dvakrát ročne je oveľa praktickejšia ako každodenné užívanie tabliet, ktoré v sebe nesú vo vysokorizikových krajinách tiež riziko stigmatizácie užívateľa, keď môže byť človek užívajúci tieto tablety považovaný za HIV pozitívneho.
„Šesťmesačná účinnosť lenakapaviru predstavuje veľký rozdiel a ponúka nový a lepší spôsob, ako sprístupniť profylaxiu väčšiemu počtu ľudí na celom svete,“ uviedol Thorp.
Účinná, ale zatiaľ veľmi drahá prevencia
Spoločnosť Gilead Sciences, ktorá liek vyvinula, plánuje požiadať o jeho schválenie na prevenciu proti HIV v mnohých krajinách.
Spoločnosť chce liek dodávať i do nízkopríjmových krajín, kde má slúžiť ako prevencia pre ľudí s vysokým rizikom infekcie HIV. Zatiaľ však ide o veľmi drahý liek. Cena za ročnú kúru sa pohybuje okolo 40 000 dolárov.
V EÚ je lenakapavir povolený na antivírusovú liečbu niektorých pacientov, ktorí sú už vírusom HIV infikovaní.
Už tretie ocenenie pre výskum v tejto oblasti
Od začiatku 80. rokov 20. storočia, keď sa začal vírus HIV šíriť, výskum v tejto oblasti výrazne pokročil. Existujúce antiretrovírusové lieky dokážu znížiť hladinu vírusu HIV v tele natoľko, aby sa zabránilo jeho prenosu.
Je to už po tretíkrát, čo časopis Science uznal medicínsky výskum týkajúci sa vírusu HIV za prelomový. V roku 1996 predstavoval prelom vývoj inhibítorov proteáz ako účinnej zbrane proti vírusu HIV. „U väčšiny pacientov dokázala táto skupina antiretrovírusových liekov v kombinácii s inými antivírusovými látkami drasticky znížiť hladinu HIV v krvi,“ uvádza Science.
V roku 2011 preukázala prelomová klinická štúdia HPTN 052, že liečba týmito liekmi výrazne znížila riziko prenosu vírusu pohlavným stykom.
Zdroj: Science, science.ORF.at, iDnes.cz
(zh)