Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Liečba svetlom (1. časť): Sčasti veda, sčasti mágia. Čo vieme o histórii liečenia svetlom?

René Beláček

V nasledujúcej sérii piatich článkov sa pozrieme na to, ako svetlo dokáže prekvapujúcimi spôsobmi ovplyvniť fyzické aj duševné zdravie. Prvá časť sa zaoberá históriou liečenia svetlom.

Žiarivé slnko

Slnko ľudia považovali za posvätné, pretože si všimli jeho vplyv na prírodu.

Jediný nepopierateľný a spoľahlivý zdroj svetla pre ľudstvo predstavovalo slnko. Bolo nevyhnutné pre naše prežitie. Aj preto ho mnohé staroveké kultúry pri svojich rituáloch uctievali a vzhliadali k nemu. Slnko považovali za posvätné, pretože si všimli jeho vplyv na prírodu – na ohrievanie pôdy, kvitnutie rastlín a dozrievanie plodín. Slnečné lúče sa spájali s uzdravením, duchovnou očistou a božskou silou. Slnko symbolizovalo aj osvietenie, pretože osvetľuje zem počas dňa, robí neviditeľné viditeľným a je zdrojom svetla. Bola to univerzálna sila, ktorá spôsobovala, že všetko rastie. Väčšina raných spoločností slnko uctievala a interpretovala ako boha.

Pohľad do starovekých kultúr

Liečenie svetlom (helioterapia, fototerapia, svetelná terapia) má hlboké historické korene a v rôznych náboženstvách zohrávalo symbolickú i praktickú úlohu.

Starovekí Egypťania uctievali boha Re, ktorý zosobňoval slnko. Bol považovaný za boha stvoriteľa, ktorý na počiatku času priviedol k životu seba a zvyšok panteónu. Bol ústrednou postavou ideológie kráľovskej moci. V mýtoch sa javí ako kráľ bohov a prinajmenšom od vlády Džedefreho vo štvrtej dynastii (asi 2528 – 2520 pred n. l.) bol považovaný za božského otca každého nasledujúceho faraóna.

Napriek dôležitosti a viditeľnosti boha slnka v náboženskej kultúre starovekého Egypta mnohé skutočnosti o ňom sú prekvapujúce, ba až tajomné. Re bol komplexná a mnohostranná bytosť, ktorej samotná identita nás dodnes mätie a fascinuje.

Aj v ďalších kultúrach nájdeme podobné paralely. Napríklad starovekí Gréci vzhliadali k Héliovi, ktorý bol pre nich personifikáciou slnka. Predstavovali si ho ako krásneho muža, ktorý nosil slnečnú svätožiaru a jazdil na lietajúcom voze po oblohe. Na Blízkom východe a takmer vo všetkých mezopotámskych civilizáciách to bol Šamaš, v Indii zas Súrja.

Bronzová soška

Bronzová soška jednej z foriem boha slnka Re, najvyššieho boha, vládcu všetkého. Na jeho hlave bola kedysi pripevnená čelenka s diskom predstavujúcim slnko. Tretie prechodné obdobie, približne 1069 – 664 pred n. l. Zdroj: Arce

Rané náboženstvá sa často spájali s liečením. Chorí ľudia sa obracali o pomoc na šamanov či kňazov. Odvtedy používame svetlo na liečenie rôznymi spôsobmi. Niektoré možno poznáte aj dnes, iné pôsobia skôr ako mágia.

Od hrejivých mastí až po opaľovanie

V súčasnosti neexistuje veľa dôkazov o tom, že by starovekí ľudia verili, že slnečné svetlo samo osebe dokáže vyliečiť choroby. Namiesto toho existuje viac dôkazov o tom, že na liečenie používali teplo slnka.

Ebersov papyrus je staroegyptský lekársky zvitok z obdobia okolo roku 1500 pred n. l. Obsahuje recept na masť, ktorá „urobí šľachy (…) pružnými“. Masť sa vyrábala z vína, cibule, zo sadzí, z ovocia a extraktov zo stromov, z kadidla a myrhy. Po jej nanesení bola osoba „umiestnená na slnečné svetlo“.

Papyrus

Ebersov papyrus zo starovekého Egypta obsahoval recepty na masti, ktoré bolo potrebné zohriať slnkom. Zdroj: Egypt Museum

Iné recepty, napríklad na liečbu kašľa, zahŕňali vloženie ingrediencií do nádoby a ich ponechanie na slnečnom svetle. Pravdepodobne sa zmes mala zohriať a lepšie vylúhovať. Rovnaká technika sa nachádza v lekárskych spisoch pripisovaných gréckemu lekárovi Hippokratovi, ktorý žil okolo rokov 450 – 380 pred n. l.

Lekár Aretaeus, ktorý pôsobil okolo roku 150 n. l. na území dnešného Turecka, napísal, že slnečné svetlo dokáže vyliečiť chronické prípady toho, čo nazýval „letargiou“. Dnes to považujeme za depresiu.

Letargikov treba uložiť na svetlo a vystaviť slnečným lúčom (choroba je tma, šero) na pomerne rozhorúčené miesto, pretože príčinou ich duševného stavu je deficit prirodzeného tepla.

Arabský učenec Ibn Síná (Avicenna, 980 – 1037) opísal zdravotné účinky opaľovania (v čase, keď sme nevedeli o súvislosti s rakovinou kože). V prvej knihe Kánonu medicíny uviedol, že slnko pomáha pri všetkom od plynatosti a astmy až po hystériu. Ďalej hlásal, že slnko „oživuje mozog“ a je prospešné pri „vyčistení maternice“.

Hranica medzi vedou a mágiou

Všetky opísané spôsoby uzdravovania závisia viac od slnečného tepla než od jeho svetla. No ako je to s liečením samotným svetlom?

Anglický vedec sir Isaac Newton (1642 – 1727) vedel, že slnečné svetlo možno „rozdeliť“ na dúhové spektrum farieb.

Tento objav a mnoho ďalších radikálne zmenilo predstavy o liečiteľstve v nasledujúcich dvesto rokoch. S postupným rozšírením nových myšlienok bolo ťažké rozlíšiť vedu od mágie.

Napríklad nemecký mystik a vizionár Jakob Lorber (1800 – 1864) veril, že slnečné svetlo je najlepším liekom na takmer všetko. Jeho kniha z roku 1851 s názvom Liečivá sila slnečného svetla bola v roku 1997 stále na pultoch.

Kniha so slnkom

Kniha Liečivá sila slnečného svetla autora Jakoba Lorbera. Zdroj: Amazon

Reformátorka verejného zdravotníctva Florence Nightingalová (1820 – 1910) tiež verila v silu slnečného svetla. Vo svojej slávnej knihe Poznámky k ošetrovateľstvu o svojich pacientoch povedala: „Hneď po potrebe čerstvého vzduchu je dôležitá potreba svetla. Nielen svetla, ale aj priameho slnečného žiarenia.“

Nightingalová verila, že slnečné svetlo je prirodzeným nepriateľom baktérií a vírusov. Zdá sa, že má aspoň čiastočne pravdu. Slnečné svetlo dokáže zabiť niektoré, ale nie všetky baktérie a vírusy.

Chromoterapia – spôsob liečenia založený na farbách a svetle – sa objavila práve v tomto období. Zatiaľ čo niektorí jej zástancovia tvrdia, že používanie farebného svetla na liečenie siaha až do starovekého Egypta, je náročné o tom nájsť akékoľvek dôkazy.

Moderná chromoterapia vďačí za rozvoj americkému lekárovi Edwinovi Babbittovi (1828 – 1905). Babbittova kniha s názvom Princípy svetla a farby bola založená na experimentoch s farebným svetlom a na jeho vlastných víziách a jasnovideckých postrehoch. Stále sa dá k nej dostať.

Babbitt vynašiel prenosné vitrážové okno s názvom Chromolume, ktoré bolo určené na obnovenie rovnováhy prirodzenej farebnej energie tela. Hovorilo sa, že sedenie určitý čas pod farebnými svetlami z okna obnovuje zdravie.

Farebný obal knihy, na ktorom sú domčeky a spektrum achromatických farieb.

Kniha z roku 1878 s názvom Princípy svetla a farby vydláždila cestu k liečeniu svetlom rôznych farieb. Zdroj: Picryl

Indický podnikateľ Dinshah Ghadialí (1873 – 1966) si experimenty bližšie naštudoval, presťahoval sa do Spojených štátov a v roku 1920 vynašiel vlastný prístroj Spectro-Chrome. Teória, na ktorej sa prístroj zakladal, bola, že ľudské telo sa skladá zo štyroch prvkov – kyslíka (modrá), vodíka (červená), dusíka (zelená) a uhlíka (žltá). Keď sa tieto farby dostali do nerovnováhy, ľudia ochoreli.

Niekoľko hodinových sedení pod farebným spektrom vyžarujúcim z prístroja malo obnoviť rovnováhu a zdravie. Napríklad zeleným svetlom by ste údajne mohli pomôcť hypofýze, zatiaľ čo žlté svetlo zlepšilo trávenie. Do roku 1946 Ghadialí zarobil z predaja tohto zariadenia v USA približne milión dolárov.

Spektrochróm

Spectro-Chrome zarobil D. Ghadialímu nemalý balík peňazí.

Ako sa lieči svetlom v súčasnosti?

Hoci niektoré z týchto liečebných postupov znejú bizarne, v súčasnosti vieme, že určité druhy svetla dokážu pomáhať v liečbe chorôb a porúch.

Fototerapia modrým svetlom sa používa na liečbu novorodencov so žltačkou. Ľudia so sezónnou afektívnou poruchou (SAD, známou aj ako zimná depresia) sa môžu liečiť pravidelným vystavovaním sa bielemu alebo modrému svetlu. Ultrafialové svetlo sa zas používa na liečbu kožných ochorení, ako je psoriáza.

Svetelná terapia si našla cestu dokonca aj do kozmetického priemyslu. LED pleťové masky, ktoré odporúčajú celebrity na sociálnych sieťach, sľubujú boj proti akné či ekzémom a fungujú na odvrátenie prejavov starnutia. No majú aj svoje riziká – napriek rozžiarujúcemu efektu pleti môžu narušiť naše cirkadiánne rytmy a tvorbu melatonínu, takže vplývajú na spánkové cykly.

Podľa Seana Caina, popredného vedca zaoberajúceho sa vplyvom vystavenia sa svetlu na ľudské zdravie, si môžeme predstaviť svetlo, ktoré prijímame z elektronických zariadení, ako pohár vody, ktorý sa nám leje na hlavu, zatiaľ čo LED osvetlenie je, akoby sme si vyliali na hlavu plné vedro s vodou.

LED pleťová maska

LED pleťové masky, ktoré odporúčajú celebrity na sociálnych sieťach, sľubujú boj proti akné či ekzémom a fungujú na odvrátenie prejavov starnutia. Zdroj: The Conversation

Zdroje:  American Research Center in Egypt, Theoi.com, Syriac Press, Cabinet Magazine, Science Direct, The Conversation

(RR)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup