Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Lekárom na Slovensku sa podarila raritná operácia ramennej kosti. Nahradili ju endoprotézou

VEDA NA DOSAH

V Národnom ústave detských chorôb odborníci zachránili ruku dieťaťa. Urobili náhradu ramena, ramennej kosti a lakťa.

Endoprotéza Total humerus. Zdroj: NÚDCH

Endoprotéza Total humerus. Zdroj: NÚDCH

V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) lekári prvýkrát na Slovensku u dieťaťa mladšieho školského veku nahradili celú ramennú kosť postihnutú nádorom modulárnou endoprotézou a urobili tak náhradu ramena, ramennej kosti a lakťa. Raritnú operáciu sa podarilo zrealizovať aj vďaka úspešnej spolupráci lekárov NÚDCH a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Urobili náhradu ramena, ramennej kosti aj lakťa

,,Pre všetkých našich pacientov vždy robíme maximum, lekári zvažujú všetky možnosti a navrhujú nové riešenia. Tak to bolo aj u tohto dieťaťa, u ktorého vzhľadom na veľkosť nádoru bola jednou z eventualít aj amputácia ramena, aby zachránili život dieťaťa. Som veľmi rád, že raritnou operáciou sa  lekárom podarilo zachrániť ruku dieťaťa,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a poďakoval tímu lekárov NÚDCH a UNB a rovnako všetkým zdravotníkom, ktorí sa o dieťa starali a ďalej sa starajú. Dieťa sa má dobre a zotavuje sa po operácii.

Operácia trvala viac ako štyri hodiny. Spolupracovali na nej aj lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Pacientovi pri zákroku vybrali celú ramennú kosť a nahradili ju endoprotézou Total humerus, teda urobili náhradu ramena, ramennej kosti aj lakťa. Sú to raritné výkony aj v zahraničí.

Operačná sála. Zdroj: NÚDCH

Operačná sála. Zdroj: NÚDCH

Endoprotézy si vedia vyskladať priamo na operačnej sále

Dieťa trpelo centrálnym konvenčným osteosarkómom, čo je najčastejšia forma osteosarkómu.  Problém bol, že prerastal príliš vysoko a okrem deltového svalu zasahoval aj do manžety rotátorov, čo sú svaly zodpovedné za rotačné pohyby ramena. Druhým problémom bolo, že nádor postihoval takmer celú diafýzu, a presahoval do distálnej časti ramennej kosti.

„Keby sme spravili resekciu len nádoru, ostalo by nám veľmi málo miesta na ukotvenie endoprotézy. Rozhodli sme sa, že urobíme resekciu celej ramennej kosti a spravíme náhradu ramenného kĺbu aj náhradu lakťa, čiže tzv. Total humerus,“ povedal MUDr. Andrey Švec, PhD., MPH, prednosta I. ortopedicko-traumatologickej kliniky LFUK, SZU a UNB, ktorý viedol operačný tím.

,,Kosť postihnutú malignitou sme vybrali a pristúpili sme ku končatine zachraňujúcemu operačnému výkonu. Aj napriek tomu, že sa nádor podarilo onkologicky zvládnuť a po chemoterapii sa začal zmenšovať, stále zaberal až dve tretiny ramennej kosti. Nádor sa nám podarilo vybrať bez väčších krvných strát. Najskôr sme implantovali skúšobnú a následne definitívnu modulárnu endoprotézu ramena. Modulárne endoprotézy si vieme vyskladať z jednotlivých častí priamo na operačnej sále,“ povedal prof. MUDr. Milan Kokavec, PhD, MPH, prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a NÚDCH.

Problémové cievy

Lekári sa veľmi dôsledne pripravili na náročnú operáciu, no napriek tomu počas náročného –  viac ako štyri hodiny trvajúceho výkonu, museli zvládnuť viaceré úskalia. ,,Odizolovať nádor od veľkých ciev, to je vždy problém, zvlášť keď cievy naliehajú alebo sú zavzaté v nádore. Tiež sme museli špeciálnou sieťkou, podobnou pančuche, protézu fixovať  do kĺbnej jamky ramena, aby nevykĺzla,“ priblížil ďalej prof. Milan Kokavec.

Náročný výkon lekári NÚDCH realizovali v spolupráci s MUDr. Andreyom Švecom, PhD., MPH,  prednostom I. ortopedicko- traumatologickej kliniky LF UK, SZU a UNB a MUDr. Máriom Malinom, lekárom I. ortopedicko-traumatologickej kliniky.

Zdroj: NÚDCH

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky