Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hormonálna terapia prospieva srdcu žien v ranej menopauze

VEDA NA DOSAH

Podrobnejšie poznatky o hormonálnej liečbe teraz naznačujú, že jej prínos pre zdravie srdca závisí od toho, ako skoro sa predpíše po nástupe menopauzy.

Antikoncepčná náplasť. Zdroj: iStock.com/AndreyPopov

Menopauza predstavuje koniec reprodukčného obdobia ženy a zvyčajne nastáva vo veku 45 až 55 rokov. Zdroj: iStock.com/AndreyPopov

Hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas menopauzy, znamenajú koniec reprodukčného obdobia ženy a prispievajú k zvýšenému riziku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí žien. Pri poklese hladiny estrogénu môžu zmeny v hladine cholesterolu, krvnom tlaku, zápaloch a rozložení tuku viesť k hromadeniu plaku v cievach, teda k nahromadeniu tukových látok, cholesterolu a iných substancií do steny tepien, čo je hlavnou príčinou srdcových ochorení.

Hormonálnu liečbu už dlhšie predpisujú na zmiernenie ťažkých príznakov menopauzy, ale výskumy uverejnené v rokoch 2002 a 2004 vyvolali obavy o jej bezpečnosť, najmä pokiaľ ide o kardiovaskulárne zdravie. Tieto zistenia viedli k dlhoročným nejasnostiam a diskusiám. Hoci sa hormonálna liečba predtým predpisovala aj na prevenciu chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, lekárske smernice ju dnes na základe tohto predchádzajúceho výskumu už na tento účel neodporúčajú.

Výskum naďalej objasňuje problematiku menopauzy a zdravia srdca. Je čoraz jasnejšie, že hormonálna liečba používaná na liečbu príznakov menopauzy u mladších zdravých žien je nielen pre srdce bezpečná, ale môže dokonca priniesť určité kardiovaskulárne výhody.

Estrogén môže zvýšiť krvný tlak či cholesterol

Menopauza, definovaná ako 12 po sebe nasledujúcich mesiacov bez menštruácie, predstavuje koniec reprodukčného obdobia ženy a zvyčajne nastáva vo veku 45 až 55 rokov. Prechod do menopauzy, známy ako perimenopauza, môže trvať niekoľko rokov a je charakterizovaný kolísaním hladín hormónov vrátane estrogénu a progesterónu. Tieto hormonálne zmeny často spôsobujú príznaky, ako sú návaly tepla, nočné potenie a poruchy spánku.

Možno ste netušili, že menopauza a nedostatok estrogénu spôsobujú aj zmeny na srdci a cievach. Estrogén chráni kardiovaskulárny systém a jeho pokles môže viesť k zvýšenej tuhosti ciev, čo spôsobí vysoký krvný tlak, vyššiu hladinu cholesterolu, viac zápalov a posuny v ukladaní tukov, ktoré vedú k väčšiemu riziku srdcových ochorení.

Estrogén pomáha udržiavať cievy pružné a podporuje tvorbu oxidu dusnatého, molekuly, ktorá umožňuje cievam uvoľňovať sa a udržiavať zdravý prietok krvi. Hormón tiež ovplyvňuje spôsob, akým telo spracúva cholesterol, a pomáha vykonávať zmeny cholesterolu, aby sa znížilo hromadenie plaku na stenách tepien. Keď počas menopauzy klesne hladina estrogénu, tieto ochranné faktory sa znižujú, čím sa tepny stávajú náchylnejšie na stuhnutie, hromadenie plaku a zápaly. Tieto biologické procesy zvyšujú riziko dlhodobých kardiovaskulárnych ochorení.

Znižuje riziko srdcových ochorení

Hormonálna terapia, pri ktorej sa používa samotný estrogén alebo kombinácia estrogénu a progestínu, syntetického derivátu progesterónu, obnovuje hladinu estrogénu a účinne lieči príznaky menopauzy. Je však spojená s určitými rizikami, ktoré závisia od rôznych faktorov, napríklad veku ženy, času od začiatku menopauzy a celkového zdravotného stavu ženy.

Názor lekárskej komunity na hormonálnu liečbu sa v priebehu rokov výrazne zmenil. V 70. rokoch 20. storočia sa hormonálna liečba vo veľkom propagovala ako prameň mladosti a bežne sa predpisovala na prevenciu chronických ochorení súvisiacich s vekom, ako je srdcový infarkt a mozgová príhoda.

Začiatkom roku 2000 zistili v rámci Iniciatívy za zdravie žien (Women’s Health Initiative), jednej z najväčších iniciatív testujúcich perorálnu hormonálnu liečbu u žien, zvýšené riziko mozgovej príhody a rakoviny prsníka u tých, ktoré užívali hormonálnu liečbu. Lekári ju náhle prestali predpisovať a lekárske usmernenia zmenili svoje odporúčania, podľa ktorých prináša liečba viac rizík ako výhod.

Ďalšie analýzy údajov z Iniciatívy za zdravie žien spolu s výsledkami ďalších štúdií však vedcov upozornili na teóriu o načasovaní, podľa ktorej riziká a prínosy hormonálnej liečby závisia od toho, kedy začnú ženy s liečbou.

Hormonálna liečba môže znížiť riziko srdcových ochorení u žien v menopauze, ktoré s ňou začnú pred 60. rokom života a do 10 rokov od začiatku menopauzy a ktoré sú inak v dobrom zdravotnom stave. Ženy, ktoré začnú s hormonálnou liečbou oveľa neskôr, teda po 60. roku života alebo viac ako 10 rokov po začiatku menopauzy, môžu, naopak, čeliť zvýšenému kardiovaskulárnemu riziku.

Individuálny prístup k liečbe menopauzy

V štúdii z roku 2019 tím vedcov analyzoval údaje z 31 klinických štúdií žien, ktoré začali s hormonálnou liečbou v rôznom veku. Odborníci prišli na to, že ženy mladšie ako 60 rokov, ktoré užívali hormonálnu liečbu, majú tendenciu žiť dlhšie a je u nich menšia pravdepodobnosť úmrtia na srdcové ochorenia. Táto štúdia však pri hormonálnej liečbe zistila zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín a mozgovej príhody. Toto riziko bolo prítomné u žien v menopauze, ktoré boli mladšie ako 60 rokov, a kontinuálne sa zvyšovalo s pribúdajúcim vekom.

Okrem toho výskum ukázal, že rôzne metódy užívania hormonálnej terapie môžu vplývať na ich kardiovaskulárne zdravie. Napríklad používanie estrogénových náplastí, ktoré sa nosia na koži, môže súvisieť s nižším rizikom vzniku krvných zrazenín v porovnaní s hormonálnou terapiou užívanou vo forme tabliet.

Je to spôsobené javom nazývaným efekt prvotného priechodu. Hormonálna liečba, ktorá sa podáva perorálne, sa pred vstupom do krvného obehu spracuje v pečeni. Pečeň produkuje zrážacie faktory, čo zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín. Naproti tomu estrogénové náplasti dodávajú liek do krvného obehu, pričom obchádzajú pečeň a toto riziko nezvyšujú.

Navyše ženy, ktoré užívali perorálnu hormonálnu liečbu, mali nižšiu hladinu cholesterolu a tento účinok pretrvával počas mnohých rokov. Pre zdravé mladšie ženy, ktoré sú do 10 rokov od nástupu menopauzy, je hormonálna liečba z kardiovaskulárneho hľadiska bezpečná a môže byť dokonca prínosom.

Hormonálna liečba sa však stále neodporúča ženám s existujúcim ochorením srdca, krvnými zrazeninami v anamnéze, predchádzajúcou cievnou mozgovou príhodou, ochorením žlčníka alebo niektorými typmi rakoviny.

Podľa odborníkov nie sú všeobecné odporúčania hormonálnej liečby vhodné. Namiesto toho by sa mala každá pacientka posudzovať individuálne s ohľadom na faktory, ako sú vek, čas od začiatku menopauzy a celkový zdravotný stav.

Ak zvažujete hormonálnu liečbu, je nevyhnutné prediskutovať riziká a prínosy s vaším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Tu sú otázky, ktoré by ste mali zvážiť:

  • Som na základe zdravotnej anamnézy vhodnou kandidátkou na hormonálnu liečbu?
  • Aké sú riziká a prínosy začatia hormonálnej liečby v mojom veku?
  • Aký typ hormonálnej liečby, napríklad tabletky, náplasti alebo gél, je pre mňa najbezpečnejší a najúčinnejší?
  • Ako dlho by mala v mojom prípade trvať hormonálna liečba?

Zdroj: Live Science

(RR)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup