Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bostonským chirurgom sa podarila prvá operácia plodu s malformáciou Galenovej žily

VEDA NA DOSAH

Zdá sa, že prenatálna chirurgia môže skutočne zachraňovať životy. Jeden úspešný prípad však odborníkom nestačí.

Denver Colemanová sa narodila 17. marca. Dodnes je zdravá. Zdroj: rodina Colemanovcov

Denver Colemanová sa narodila 17. marca. Dodnes je zdravá. Zdroj: rodina Colemanová

Tím bostonských lekárov úspešne zvládol prvú operáciu plodu, ktorému bolo diagnostikované zriedkavé ochorenie, takzvaná malformácia Galenovej žily. Zákrok viedli chirurgovia pomocou ultrazvuku. Podrobnosti operácie, ktorá sa uskutočnila v marci, publikoval odborný magazín Stroke vo štvrtok.

Chceli zabrániť katastrofe

Malformácia Galenovej žily nastáva, keď sa cieva prenášajúca krv z mozgu do srdca nevyvíja správne, následkom čoho prúdi krv pri narodení dieťaťa cez časť jeho mozgu do srdca príliš rýchlo. To môže novorodeniatku spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie, medzi nimi aj rozsiahle poranenia mozgu či okamžité zlyhanie srdca. Bostonskí doktori boli motivovaní zabrániť týmto katastrofickým scenárom.

Zvyčajne je deťom s uvedenou diagnózou po narodení zavedený do žily katéter, pomocou ktorého sa prietok krvi zmierni. Daná liečba sa však v mnohých prípadoch deje až príliš neskoro, viac ako polovica detí totiž okamžite ochorie a 40 percent z nich zomiera. Preživšie majú vážne neurologické a kognitívne problémy.

Dieťa sa narodilo zdravé

Plod, ktorý spolu s matkou podstúpil jedinečnú operáciu, bol v 34. týždni a 2. dni vývoja. Denver Colemanová sa narodila krátko po operácii 17. marca a zostala niekoľko týždňov v nemocnici, kde ju intenzívne monitorovali. Od začiatku však nejavila žiadne známky neurologickej poruchy, nekrvácala a ani sa jej v mozgu nehromadila nadbytočná tekutina. Dodnes je dievčatko absolútne zdravé.

Zdá sa, že prenatálna chirurgia môže skutočne zachraňovať životy. Jeden úspešný prípad však odborníkom nestačí. Na to, aby sa tento typ operácie zaviedol do chirurgickej praxe, budú potrebné ešte ďalšie štúdie, v ktorých vedci riadne porovnajú pozitíva a riziká zákroku.

Zdroje: Stroke, ScienceAlert, CNN

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky