Antibiotiká patria medzi najväčšie výdobytky vedy.
Antibiotiká patria medzi najväčšie výdobytky vedy.
Justiniánsky mor, čierna smrť, tuberkulóza či ďalšie bakteriálne ochorenia boli veľkú časť našej histórie zabijakom číslo jeden.
Zmeniť to mal Alexander Fleming, ktorý v tomto smere priniesol revolúciu. Jeho cesta k prevratnému objavu penicilínu však nebola jednoduchá.
Penicilín totiž takmer upadol do zabudnutia a sám Fleming sa mu od jeho objavenia nevenoval celé desaťročie.
V tomto bode do príbehu vstúpila trojica vedcov, ktorá výskum Alexandra Fleminga opäť priniesla na scénu, vyriešila jeden problém za druhým a pomohla penicilín dostať až k ľuďom.
Príbeh penicilínu je príbehom dôležitosti vedeckého výskumu a spolupráce. Vyzdvihuje potrebu šírenia najnovších vedeckých poznatkov tak, aby na nich vedci mohli stavať a objavovať inovatívne riešenia. Na konci príbehu totiž môže stáť liek, ktorý podobne ako penicilín zachráni milióny, ak nie miliardy životov.
Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.
O podcaste
Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.
O autorovi
PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.
Zdroje použité v aktuálnej epizóde
Lieky, ktoré zmenili svet (Vladimír Marko)