Myši zapojené do výskumu nielenže schudli, no mali aj lepšiu fyzickú výdrž.
Vedci z Floridskej univerzity vyvinuli nový liek, ktorý dokáže oklamať telo, aby si myslelo, že cvičí bez toho, aby sa pohlo čo i len o centimeter. Myši zapojené do výskumu nielenže schudli, ale vybudovali si aj svalové tkanivo, hoci nezmenili svoje stravovacie návyky. Liek by mohol pomôcť v celom rade zdravotných problémov od obezity až po liečbu srdcového zlyhania. Ocenili by ho i starší.
Napodobňovanie cvičenia
Obezita je vážnym zdravotným problémom a rizikovým faktorom skorej úmrtnosti v dôsledku viacerých pridružených ochorení vrátane rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky 2. typu.
Na trhu sú dostupné lieky ako Ozempic, ktoré znižujú chuť do jedla, a pomáhajú tak liečiť rôzne metabolické ochorenia. Nový liek SLU-PP-332 funguje iným spôsobom a neovplyvňuje chuť do jedla ani príjem potravy.
Namiesto toho zvyšuje prirodzenú metabolickú dráhu, ktorá je aktívna počas cvičenia. V skutočnosti spôsobuje, že sa telo správa ako pri tréningu, čo vedie k zvýšenému výdaju energie a rýchlejšiemu metabolizmu tukov v tele.
Liek patrí do triedy známej ako cvičebné mimetiká, ktoré napodobňujú cvičenie, a teda poskytujú niektoré výhody bez zvýšenia fyzickej aktivity. Nová liečba je zatiaľ len v počiatočných štádiách vývoja, ale jedného dňa by mohla byť testovaná na ľuďoch a pomôcť v liečbe chorôb, napríklad obezity, cukrovky a straty svalovej hmoty súvisiacej s vekom.
Vedci podávali obéznym myšiam SLU-PP-332 dvakrát denne počas jedného mesiaca. V porovnaní s neliečenými myšami nabrali 10-krát menej tuku a stratili 12 percent svojej telesnej hmotnosti. Konzumovali pritom rovnaké množstvo potravy a ani viac necvičili.
Myši schudli
Obézne myši schudli, pretože nová zlúčenina presvedčila telesné svaly, že cvičia viac, než v skutočnosti cvičili. Urýchlila metabolizmus zvierat a zvýšila zároveň ich výdrž. Myši s normálnou hmotnosťou dokázali behať v tréningovom kolese takmer o 50 percent dlhšie vzdialenosti, ako mohli predtým. Efekty zvýšenej výdrže a chudnutia dosiahli bez toho, aby čo i len zdvihli labku.
„Keď liečite myši týmto liekom, môžete vidieť, že ich metabolizmus celého tela sa zmení a začne využívať mastné kyseliny. Tento proces je veľmi podobný stavu, keď ľudia hladujú alebo cvičia,“ vysvetľuje Thomas Burris, profesor farmácie na Floridskej univerzite, ktorý viedol nedávny výskum nového lieku.
Nový liek sa zameriava na skupinu receptorov známych ako ERR (estrogen related receptors), ktoré sú zodpovedné za aktiváciu niektorých najdôležitejších metabolických dráh v tkanivách viažucich energiu. Nachádzajú sa v svaloch, srdci a mozgu. ERR sú aktívnejšie, keď ľudia cvičia, je však ťažké aktivovať ich syntetickými látkami. Najnovšiemu výskumu sa to podarilo.
Odborníci chcú v ďalšom kroku vylepšiť štruktúru SLU-PP-332, v ideálnom prípade zmeniť formu jeho podávania, injekciu by mala nahradiť pilulka. Predtým, ako prejdú na klinické skúšanie u ľudí, by chceli liek testovať na potenciálne vedľajšie účinky na viacerých zvieracích modeloch.
Zdroj: MedicalXpress, Nottinghampost
(JM)