Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Magnézium používajú aj výrobcovia pyrotechniky

Marek Kajan

Prečítajte si zaujímavosti o často užívaných liekoch.

Rôzne pilulky a kapsule. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Pancreolan

Obsahuje pankreatín, čo je zmes tráviacich enzýmov získavaných z pankreasov prasiat. Používa sa na liečbu tráviacich ťažkostí.

Lekár v takomto prípade často vyžaduje vzorku stolice. Znie to neuveriteľne, no niektorí ľudia prinášajú vzorku svojej stolice k lekárovi na tanieri, v dózach od zmrzliny alebo v hrnčeku, ktorý si následne berú naspäť domov.

Čierne uhlie

Nijako sa do nášho organizmu nevstrebáva a len „preletí” tráviacim traktom. Má však veľký povrch a viaže na seba množstvo látok, či už ide o plyny, hnilobné produkty, toxíny, alebo rôzne chemické zlúčeniny, ako sú lieky či toxické produkty metabolizmu. Je účinné pri otrave, výplachu žalúdka či vracaní.

Čierne uhlie by sa malo nachádzať v každej domácnosti, má totiž všestranné použitie.

Lexaurin

Obsahuje Bromazepam, ktorý patrí do skupiny benzodiazepínov. Tie prišli na trh v šesťdesiatych rokoch a spôsobili doslova boom v liečbe mentálnych ochorení.

Dovtedy používané barbituráty a ostatné lieky mali vysokú toxicitu a pacient sa ľahko predávkoval. Benzodiazepíny sa začali vo veľkom používať na liečbu úzkosti, depresie a nespavosti.

V sedemdesiatych rokoch to boli dokonca najpredpisovanejšie lieky na svete. Výskum ukázal, že môžu byť jedným z najefektívnejších liekov na liečbu abstinenčného syndrómu po vysadení alkoholu.

Magnézium

Magnézium prvýkrát izoloval Humpry Davy v roku 1808 elektrolýzou z MgO a navrhol ho pomenovať Magnium na základe minerálu magnezitu (MgCO3), ktorý pochádzal z gréckeho mesta Magnesia.

Nakoniec sa ujalo pomenovanie podľa mesta samotného. Okrem všestranného využitia vo farmácii sa pridáva aj do pyrotechniky, kde produkuje modré zafarbenie, a molekula horčíka je aj centrálnou molekulou chlorofylu – látky zodpovednej za fotosyntézu.

Pilulky a kapsule. Zdroj: iStockphoto.com

Pilulky a kapsuly. Zdroj: iStockphoto.com

Oralair

Obsahuje alergény viacerých trávových peľov. Podáva sa rovnakým spôsobom ako nitroglycerín – formou sublingválnej tablety – tabletka, ktorú si dáte pod jazyk.

Orolair je jedným z liekov, ktorých mechanizmus účinku nie je presne pochopený. Prirovnať by sme ho mohli k fungovaniu vakcíny. Zámerom je vyvolať imunitnú odpoveď proti alergénu, ktorým je pacient liečený. Aj keď mechanizmus z klinického hľadiska presne pochopený nie je, klinické skúšanie potvrdilo jeho účinnosť.

Pentobarbital

Bol jednou zložkou v smrtiacej injekcii určenej na trest smrti v USA. Aj keď má vysoká dávka pentobarbitalu samotného potenciál zabiť odsúdeného, dôvodom jeho použitia v letálnej injekcii bolo navodiť bezvedomie a utlmiť bolesť, ktorú by spôsobili ďalšie dve zložky, ak by odsúdený nebol v bezvedomí. Dnes sa však už pri výkone trestu smrti nepoužíva.

Masticha active

Je doplnok výživy, ktorý nespadá pod zákon o liekoch, ale pod zákon o potravinách. Jej účinnosť nebola dokázaná klinickými testami, a preto sa musíme spoliehať iba na tvrdenia výrobcu.

Na druhej strane tu máme trojkombináciou liekov, ktorých úspešnosť liečby helikobactera ako aj bezpečnosť bola stanovená klinickými testami.

Ak vám bude diagnostikovaná infekcia H. pylori, očakávajte trojkombináciu liekov, ktorá má veľmi vysokú úspešnosť. Ide o kombináciu minimálne dvoch rôznych antibiotík a látky potláčajúcej sekréciu žalúdočnej kyseliny – ranitidín, pantoprazol alebo bismut subsalicilát.

Ramipril

Je v kategórii liekov, ktoré odborníci nazývajú prodrug. To znamená, že ramipril ako taký nie je zodpovedný za vyvolaný účinok. Účinnou látkou je až ramiprilát, ktorý sa vytvorí v tele dodatočne.

Zaujímavým nežiaducim účinkom tohto lieku proti vysokému krvnému tlaku je kašeľ. Podľa dostupných dát sa vyskytne v prípade 5 až 35 percent pacientov. Charakteristický neproduktívny kašeľ pretrváva počas liečby, po vysadení zmizne.

Panthenol

Panthenol sprej obsahuje účinnú látku dexpanthenol, čo je alkoholický derivát kyseliny pantoténovej, na ktorú sa v tele metabolizuje.

LD50 v prípade myší (čo je koncentrácia, ktorá na 50 percent usmrtí myš) bola stanovená na 6,25 gramov na kilogram hmotnosti. To znamená, že jedno balenie Panthenolu by malo obsahovať dostatok účinnej látky na usmrtenie 16 myší.

Concor Cor a Diroton H

Oba spomínané lieky sú určené na terapiu hypertenzie. Predstavte si, že ich užívate súčasne.

Ležíte na posteli, oddychujete a zrazu zazvoní zvonček. Rýchlo vstanete z postele, rozbehnete sa k dverám, no akonáhle sa postavíte rovno, padnete na zem. Toto môžu mať na svedomí práve spomenuté lieky.

Keď zmeníme polohu, telo aktivuje adrenergné receptory, ktoré zvýšia tlak krvi a snažia sa ju rozprúdiť do celého tela. Betablokátory ako bisoprolol však tieto receptory dokážu zablokovať a telo nedokáže dostatočne rýchlo dostať krv do mozgu. Človek sa teda postaví, no mozog nemá krv a človek padá na zem. Následne sa krv do mozgu dostane a všetko je zase v norme.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky