Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Horúci nápoj z lekárne – čo by ste o ňom mali vedieť

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Zdravie v prášku. Aj tak by sa dali nazvať horúce nápoje z lekárne, ktoré si vďaka svojej ľahkej príprave a príjemnej chuti stali prvou voľbou ľudí bojujúcich s príznakmi chrípky a prechladnutia. Mnohí po nich siahajú aj v rámci prevencie, čo síce teší farmaceutické spoločnosti, ale už menej lekárov a lekárnikov. Na otázky, čo sa v horúcich nápojoch z lekárne skrýva a na čo by sme si pri ich užívaní mali dať pozor, mi odpovedala farmaceutická laborantka Erika Čalfová.

Čo obsahujú

Väčšina horúcich nápojov je zameraná na potlačenie príznakov chrípky a prechladnutia. Vybrať ten svoj si môžete na základe účinnej látky (napr. kyselina acetylsalicylová, paracetamol), doplnenej vitamínom C (väčšinou je to kyselina askorbová), látkou na zmiernenie upchatia nosa a tlaku v prínosových dutinách, prípadne ešte antihistaminikom a príchuťou.

Pre koho nie sú určené

Užívanie horúcich nápojov ilustračné fotoby radšej mali zvážiť ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami, pre ktorých môžu byť nebezpečné, a to pre obsah prísad pre uvoľnenie dutín. Tieto prísady môžu srdciarom spôsobiť zvýšenie tlaku a následnú komplikáciu ich zdravotného stavu. Pre týchto pacientov je podľa Eriky Čalfovej lepšou voľbou kombinácia tabliet s účinnou látkou a C vitamínu. Na pozore by sa mali mať aj diabetici, ktorých ohrozuje cukor obsiahnutý v týchto nápojoch. Neodporúčajú sa ani pre tehotné ani dojčiace ženy a deti do dvanásť rokov.

Na čo nezabudnúť

Ak už siahnete po horúcom nápoji, pre dosiahnutie jeho pozitívnych účinkov by ste mali dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.

  • V prvom rade je to dávkovanie. V príbalovom letáku sa pri každom horúcom nápoji nachádza informácia o spôsobe a frekvencii používania. Väčšinou sa odporúča piť ho 2 – 3 x denne. Odporúčaná dávka by sa mala dodržiavať aspoň tri až štyri dni, nie však viac ako týždeň.
  • Aj keď názov horúceho nápoja láka k použitiu horúcej až vriacej vody, nerobte to. Tieto nápoje by sa mali zalievať 50 až 60 stupňovou vodou. Pri vyšších teplotách totiž obsiahnutý vitamín C stráca účinok.
  • Horúci nápoj nekombinujte s tabletkami s rovnakým liečivom. Účinok sa neposilní, skôr vám hrozí predávkovanie.

Vo všeobecnosti platí, že ak si počas troch dní nepomôžete samoliečbou, mali by ste navštíviť lekára. Ako väčšina horúcich nápojov deklaruje na svojich obaloch, slúžia na potlačenie príznakov ochorení, nie na ich liečenie.

 

Autor: Mgr. Monika Vozárová

Foto: www.pixabay.com

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky