Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Českí vedci vylepšujú liečbu rakoviny a snažia sa potlačiť vedľajšie účinky liekov

VEDA NA DOSAH

Nová reakcia vedie k účinnejšej metóde liečby vírusových ochorení a k vylepšeniu protirakovinovej imunoterapie.

Účelom novej bunkovej terapie je cieliť liečivá na vybrané miesta v organizme, napríklad na rakovinový nádor, a zmenšiť alebo celkom vylúčiť ich vedľajšie účinky. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Účelom novej bunkovej terapie je cieliť liečivá na vybrané miesta v organizme, napríklad na rakovinový nádor, a zmenšiť alebo celkom vylúčiť ich vedľajšie účinky. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Vedecký tím z Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied Českej republiky (ÚOCHB AV ČR) pod vedením Milana Vrábela vyvinul novú chemickú reakciu, ktorá umožní lepšie zacieliť liečivá na konkrétne miesta v ľudskom tele alebo sledovať, či sa liečivá látka dostáva aj inde, než má. Tento efekt môže pomôcť odstrániť nežiaduce vedľajšie účinky terapie.

Zacielené na rakovinový nádor

Celkom nová bioortogonálna alebo biokompatibilná reakcia sľubuje výrazné pokroky v umení cieliť liečivá na vybrané miesta v organizme, napríklad na rakovinový nádor. Vďaka tejto reakcii, tzv. triazínovej ligácii, je totiž možné úspešne upravovať biomolekuly, napríklad proteíny alebo peptidy tak, aby spolu s liečivou látkou našli želané tkanivo.

Reagenty, ktoré vedci z ÚOCHB vyvinuli, sa môžu pochváliť mnohými zaujímavými vlastnosťami. V organizme sú stabilné, pôsobia veľmi rýchlo a výborne sa rozpúšťajú. „Dúfame, že nám táto metóda umožní napríklad označovať rôzne lieky v živých bunkových kultúrach, a tak lepšie porozumieme ich pôsobeniu a mechanizmu účinku,“ hovorí vedúci vedeckej skupiny chémia biokonjugátov Milan Vrábel. Jeho súčasná práca nadväzuje na výskum, na ktorý získal v roku 2016 prestížny ERC grant, v ktorom už so svojím tímom bioortogonálne reakcie využíval.

Svetelná značka

Potenciál opisovaného objavu, ktorý uverejnil vedecký časopis Angewandte Chemie, je široký. Na jeho základe získavajú odborníci šancu lieky nielen dopravovať tam, kam treba, ale tiež sledovať, ako v bunkách pôsobia.

Farebné označenie mitochondrií (oranžová farba) a modelové zlúčeniny (zelená farba) pomocou novej bioortogonálnej reakcie v rakovinovej bunkovej línii

Farebné označenie mitochondrií (oranžová farba) a modelové zlúčeniny (zelená farba) pomocou novej bioortogonálnej reakcie v rakovinovej bunkovej línii. Zdroj: ÚOCHB AV ČR

Prostredníctvom novej chemickej reakcie možno totiž pridať k liečivej látke svetelnú značku, ktorá je pod mikroskopom dobre viditeľná. Rozsvietené liečivo potom expertom jasne ukáže, či sa v organizme dostalo aj tam, kam nemalo. Ďalšou úpravou na molekulárnej úrovni možno potom v druhom kroku zmeniť liek tak, aby zostával len na určených miestach a aby sa zmenšili alebo celkom vylúčili jeho vedľajšie účinky.

Nová generácia reagentov

Okrem toho už vedci z ÚOCHB pracujú na novej generácii reagentov, vďaka ktorým sa liečivo rozsvieti až presne na mieste, na ktoré sa výskumníci sústredia, a nežiari počas celej cesty bunkovým prostredím. „Áno, naše výsledky vyzerajú naozaj sľubne a tešíme sa na použitie našej metódy v ďalších štúdiách. Triazíny sú jednoducho skvelé!“ dodáva Veronika Šlachtová, prvá autorka štúdie.

Pôvodný výskum sa pod vedením Milana Vrábela vydal smerom, ktorý nepredpokladal. Pre spoločnosť však môže mať zásadný význam. Vedie totiž k novej a účinnejšej metóde liečby vírusových ochorení aj k vylepšeniu protirakovinovej imunoterapie. Výskum preto získal i finančnú podporu Európskej komisie spojenú s grantom ERC Proof of Concept.

Zdroj: TS AV ČR

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky