Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo naozaj potrebujeme na inovácie v zdravotníctve?

VEDA NA DOSAH

Odborníci počas Morning Health Talks Bratislava 2025 skúmali, či je inovácia v zdravotníctve naozaj len o peniazoch.

Technológia a medicína. Zdroj: iStock.com/metamorworks

Je zavádzanie inovácií v zdravotníctve len o peniazoch? Toto skúmali odborníci počas májového podujatia Morning Health Talks 2025. Zdroj: iStock.com/metamorworks

V Bratislave sa stretlo viac ako 40 zástupcov nemocníc, startupov, ministerstiev a podporných organizácií, aby si položili jednoduchú, no zásadnú otázku: Je inovácia v zdravotníctve naozaj len o peniazoch?

Májové vydanie Morning Health Talks Bratislava 2025, organizované spoločnosťou Civitta Slovakia ako zástupcu EIT Health pre Slovensko, sa sústredilo na hlbšie bariéry a príležitosti spojené s implementáciou inovácií v slovenskom zdravotníctve. Podujatie vytvorilo priestor na potrebný dialóg medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, tvorcami politík, podnikateľmi a zahraničnými expertmi.

Provokatívna téma a jasný zámer

Aj keď investície do zdravotníctva ostávajú populárnou témou, podujatie sa rozhodlo spochybniť tento naratív a upriamiť pozornosť na systémové a prevádzkové prekážky, ako sú chýbajúci rámec pre implementáciu, nejasná regulácia, nízka digitálna pripravenosť alebo inštitucionálna zotrvačnosť. V rámci témy Zavádzanie inovácií v zdravotníctve: Je to len o peniazoch? účastníci skúmali, ako sa posunúť od nápadov a pilotov k reálnej implementácii a ku škálovaniu.

Grafy údajov z oblasti medicíny a zdravotníctva. Zdroj: iStock.com/ipopba

Májové vydanie Morning Health Talks 2025 sa sústredilo na hlbšie bariéry a príležitosti spojené s implementáciou inovácií v slovenskom zdravotníctve. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/ipopba

Inšpirácie naprieč Európou

Podujatie otvorila Cristina Baghiu, CEO rumunskej Digital Innovation Zone (eDIH), ktorá ukázala, ako môžu štruktúrované podporné mechanizmy, napríklad test-before-invest alebo CTO-as-a-service, znižovať nemocniciam aj startupom riziká. Zároveň poukázala i na výzvy – najmä na to, že mnohí poskytovatelia stále nechápu, ako im môže inovačná podpora reálne pomôcť.

Matej Mišík (HEPII) priniesol systémový pohľad: Slovensko nielen starne, ale tiež zaostáva v riešení chronických chorôb a v zavádzaní inovácií. Zdôraznil potrebu „vedeckého prístupu k implementácii“ a národnej koordinácie, ak má Slovensko držať krok s krajinami v regióne.

Michal Ivantyšyn (Health Hub Slovakia) predstavil klinické skúšania ako vstupnú bránu k inováciám. Na príkladoch z Dánska a Izraela ukázal, že tieto krajiny chápu klinické štúdie ako súčasť inovačnej infraštruktúry. Slovensko podľa neho zaostáva v počte aj v rozsahu skúšaní.

Morning Health Talks Bratislava 2025.

Morning Health Talks Bratislava 2025. Zdroj: Civitta

Nemocnice v prvej línii

Skúsenosti z praxe priniesli predstavitelia slovenských nemocníc. Kristián Vranák (Univerzitná nemocnica v Martine) poukázal na problémy s dátami a certifikačnými procesmi pri nasadzovaní AI riešení. Juraj Studeník (Inovačné centrum FDR v Banskej Bystrici) predstavil, ako nemocnica buduje interné kapacity prostredníctvom grantových kancelárií, startupových spoluprác a R&D tímov, pričom čerpá inšpiráciu zo špičkových nemocníc v zahraničí.

Katarína Siebenstich zo startupu 365care.io zakončila diskusie pohľadom z druhej strany. Aj napriek úspešným pilotom a záujmu nemocníc je reálna implementácia vzdialeného monitoringu pacientov pomalá – brzdia ju hlavne rozpočtové limity a chýbajúca systémová podpora. „Museli sme sa vrátiť o desať krokov späť, začať edukovať lekárov, budovať dôveru a vysvetľovať, čo implementácia inovácií vlastne znamená,“ povedala.

Morning Health Talks Bratislava 2025.

Morning Health Talks Bratislava 2025. Zdroj: Civitta

Čo sme si odniesli?

Záverečná diskusia ukázala, že hoci sú peniaze dôležité, ešte viac záleží na systéme. Vo vystúpeniach rezonovali hlavné potreby: národné štandardy pre klinickú validáciu, jasné stimuly na zavádzanie inovácií, regulačná predvídateľnosť a kultúra experimentovania v nemocniciach.

Ďalšie kroky

Bratislavské Morning Health Talks 2025 ponúklo cennú platformu na stretnutie rôznych hlasov zo sveta inovácií v zdravotníctve. Napriek tomu, že jedno podujatie nemôže vyriešiť všetky systémové problémy, diskusie ukázali rastúcu ochotu zaoberať sa praktickými aspektmi implementácie a hľadať spôsoby, ako kombinovať zahraničné skúsenosti, klinickú pripravenosť a lokálne experimenty na podporu pokroku na Slovensku.

Zdroj: Civitta

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup