Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Cielená liečba cukrovky: Nová zlúčenina chráni kostné bunky

VEDA NA DOSAH

Zlúčenina zlepšuje citlivosť na inzulín a chráni kosti, čo je kľúčové pre pacientov s cukrovkou, ktorí sú náchylnejší na zlomeniny.

Zobrazenie tukových buniek – adipocytov – v štruktúre kosti. Farebne označené guľôčky reprezentujú jednotlivé tukové bunky.

Zobrazenie tukových buniek – adipocytov – v štruktúre kosti. Farebne označené guľôčky reprezentujú jednotlivé tukové bunky. Zdroj: Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Významný pokrok vo výskume liečby cukrovky 2. typu si pripísali vedci z Fyziologického ústavu Akadémie vied Českej republiky (AV ČR), Ústavu organickej chémie a biochémie AV ČR a Národného inštitútu pre výskum metabolických a kardiovaskulárnych ochorení (CarDia).

Bezpečnejšia alternatíva

Nová experimentálna zlúčenina MSDC-0602K by mohla byť bezpečnejšou alternatívou k súčasným liekom proti cukrovke. Chráni totiž kosti a znižuje ich lámavosť. Novú štúdiu vedci publikovali v prestížnom časopise Metabolism.

Látka MSDC-0602K z novej generácie antidiabetických liečiv thiazolidinediónov (TZD) preukázala schopnosť zlepšiť citlivosť organizmu na inzulín bez negatívnych účinkov na zdravie kostí, ktoré sa spájajú so staršími generáciami TZD.

Vedci rozvinuli pokročilé metódy metabolomiky a izotopového značenia a aplikovali princíp click chémie, teda selektívneho označenia biologicky aktívnych látok v organizme, na detailné zmapovanie metabolických zmien v bunkách kostnej drene a tukového tkaniva.

Cielená liečba cukrovky 2. typu

Na rozdiel od starších liekov TZD látka MSDC-0602K aktivuje alternatívne metabolické dráhy v kostiach i v tukovom tkanive a pôsobí teda účinnejšie v jednotlivých orgánoch. Konkrétne pri kostiach použitie odlišných metabolických premien podporuje tvorbu nových buniek a zároveň potláča tvorbu tukových buniek v kostnej dreni.

„Naše zistenia naznačujú, že látka MSDC-0602K by mohla pomôcť cielenej liečbe cukrovky 2. typu so zníženými nežiaducimi účinkami na kostrovú sústavu,“ povedal hlavný autor štúdie Ondřej Kuda z Fyziologického ústavu AV ČR. „Táto zlúčenina totiž nielen zlepšuje citlivosť na inzulín, teda to, ako bunky využijú inzulín na reguláciu hladiny cukru v krvi, ale tiež chráni kosti, čo je kľúčové pre pacientov s cukrovkou, ktorí sú inak ohrození zvýšeným rizikom zlomenín.“

Typy cukrovky

  • Cukrovka I. typu. Telo neprodukuje inzulín. Je to preto, lebo imunitný systém napáda a ničí bunky v pankrease, ktoré tento hormón produkujú. Je zvyčajne diagnostikovaná u detí, ale môže sa objaviť v akomkoľvek veku. Je to zriedkavý typ cukrovky, trpí ňou len 5 – 10 % pacientov.
  • Cukrovka II. typu. Telo nevytvára alebo nedostatočne využíva inzulín. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, dokonca aj v detstve. Tento typ sa však vyskytuje najčastejšie u ľudí v strednom a vo vyššom veku, najmä vinou nesprávneho životného štýlu. Trpí ňou približne 95 % pacientov.
  • Gestačná cukrovka. Vyskytuje sa v tehotenstve a väčšinou zmizne po narodení dieťaťa. Súvisí s hormonálnymi zmenami v tehotenstve, ktoré znižujú schopnosť tela využívať inzulín. Ak ste v tehotenstve trpeli touto cukrovkou, je pravdepodobné, že sa u vás objaví v staršom veku. Test na tehotenskú cukrovku sa vykonáva medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva.

Opísaná multidisciplinárna štúdia poskytuje dôležitý pohľad na mechanizmy účinku rôznych TZD a otvára cestu k vývoju bezpečnejších a účinnejších liekov proti cukrovke. Na potvrdenie sľubného potenciálu bude však nutné urobiť celý rad ďalších klinických štúdií.

Zdroj: TS AV ČR, ÚVZ SR

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup