Ľudia aj po prekonaní ochorenia často trpia chronickými zápalmi.
Hoci je vďaka antiretrovírusovej terapii dnes HIV zvládnuteľným ochorením, ľudia, ktorí s ním žijú, často trpia chronickými zápalmi. To môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam či neurokognitívnej disfunkcii, čo výrazne vplýva na dĺžku a kvalitu života.
Nová štúdia v Cell Reports vysvetľuje, prečo sa u ľudí s HIV vyskytuje chronický zápal, aj keď je samotné ochorenie u nich potlačené. Výskumníci z Univerzity Georga Washingtona vo svojom výskume odhaľujú, že proteín HIV natrvalo mení imunitné bunky, ktoré potom prehnane reagujú na iné patogény.
Keď sa patogén zoznámi s imunitnými bunkami, prebudia sa v nich gény asociované so zápalom a zostávajú aktívne, aj keď sa proteín HIV z buniek už vytratí. Podľa vedcov ide o imunologickú pamäť pôvodnej infekcie HIV.
Vďaka aktuálnej štúdii si však môžu lekári a najmä ľudia, ktorí prekonali HIV, uvedomiť, že v porovnaní so zdravým človekom sa u nich môžu omnoho pravdepodobnejšie vyvinúť viaceré nebezpečné komorbidity.
Podľa profesora mikrobiológie, imunológie a tropickej medicíny Michaela Bukrinskeho by mali lekári medzi sebou i s pacientmi, ktorí sa liečili alebo sa stále liečia na AIDS, neustále diskutovať o spôsoboch zníženia zápalov a komorbidít, ktoré ich môžu stretnúť.
Izolované imunitné bunky vystavili proteínu HIV
Výskumný tím v rámci štúdie izoloval in vitro ľudské imunitné bunky a vystavil ich proteínu HIV Nef v množstve podobnom tomu, ktoré sa potvrdilo u zhruba polovice ľudí užívajúcich antivirotiká a disponujúcich nemerateľnou vírusovou náložou.
Po určitom čase výskumníci použili na spustenie imunitnej reakcie buniek vystavených proteínu Nef bakteriálny toxín a následne tento pokus zopakovali s bunkami, ktoré dosiaľ neboli v kontakte s HIV proteínom. Výsledok hovorí za všetko.
Bunky prvej skupiny produkovali viac zápalových proteínov, zvaných cytokíny, a vedcom sa podarilo identifikovať aj prozápalové gény pripravené v dôsledku predchádzajúceho vystavenia buniek Nef proteínu na expresiu.
Podľa Bukrinskeho by mohla ich štúdia odhaliť, prečo komorbidity pretrvávajú aj po ďalších vírusových infekciách vrátane ochorenia COVID-19. „Prozápalová imunitná pamäť sa prejavuje i v prípade ďalších patogénov, často sa označuje aj ako trénovaná imunita,“ vysvetlil Bukrinsky. „Tá je síce považovaná za prospešný imunitný proces, ktorý nás chráni pred novými infekciami, no za určitých okolností môže mať aj patologické následky,“ poznamenal imunológ.
Všetko podľa neho závisí od dĺžky takzvanej imunitnej pamäti. Ak je totiž pridlhá, môže byť dobrým základom i pre dlhotrvajúce patologické javy, ktoré odborníci pozorujú ako po prekonaní HIV, tak i pri takzvanom long covide.
Na Slovensku sa začal Európsky týždeň testovania
Od štvrtka (24. novembra) sa na Slovensku môžete dať v rámci Európskeho týždňa testovania 2022 na HIV bezplatne otestovať. Vyšetrenie krvi na HIV, ale aj hepatitídu typu B a C v týchto dňoch ponúka 11 regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) – v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Prešove, Trenčíne, Žiline, Martine, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Nových Zámkoch a Žiari nad Hronom.
Odborníci odporúčajú test všetkým, ktorí mali rizikový sexuálny kontakt alebo intravenózne užívajú drogy. Spomínané regionálne úrady poskytujú informácie o HIV/AIDS aj telefonicky alebo e-mailom. V rámci vybraných regionálnych úradov verejného zdravotníctva fungujú tiež k problematike HIV/AIDS poradne, ktoré môže klient navštíviť osobne. Bezplatné vyšetrenie krvi je v nich dostupné dokonca po celý rok.
Vlani bolo v poradniach vykonaných 287 telefonických a 294 osobných konzultácií a realizovalo sa 232 vyšetrení anti-HIV protilátok. Anonymné a bezplatné testovanie spolu s poradenstvom ponúka aj Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave a niektoré mimovládne organizácie. Testovanie vykonávajú i niektoré oddelenia klinickej mikrobiológie. O odber krvi za účelom testovania môžete požiadať tiež svojho všeobecného lekára.
Európsky týždeň testovania 2022 vyvrcholí 1. decembra, keď si každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS.
Zdroje: EurekAlert!, Cell Reports, TS ÚVZ SR