Britská Národná zdravotnícka služba zachytila pomocou nového krvného testu desiatky nových prípadov zhubných ochorení.
Britský denník The Guardian informuje o novom potenciálnom skríningovom krvnom teste na rakovinu. Jej prítomnosť preveril už u vyše 6 600 dospelých vo veku 50 a viac rokov, pričom odhalil desiatky nových prípadov zhubných ochorení. Mnohé boli v počiatočnom štádiu a takmer tri štvrtiny predstavovali typy onkologických ochorení, ktoré sa bežne nevyšetrujú.
Portál Cancel Research UK, ktorý sa zameriava na informácie o výskume rakoviny, vysvetľuje, že ide o výsledky Galleriho testu, ktorý hľadá signály zhubných ochorení v krvi, pričom sa zameriava na poškodenú DNA.
Bunky v našom tele totiž uvoľňujú DNA, ktorá cirkuluje v krvi. Medzi DNA zdravých buniek a rakovinových buniek však existujú rozdiely, ktoré sa tento test usiluje zachytiť.
Krvný test Galleri vyrába súkromná britská spoločnosť, ktorá ho už klinicky testovala v USA, kde dosiahol sľubné výsledky. Teraz ho klinicky testuje v spolupráci s britskou Národnou zdravotníckou službou (NHS) vo Veľkej Británii (čiže zatiaľ nie je na trhu dostupný).
Plánuje ním otestovať 165-tisíc ľudí, pričom každý účastník absolvuje tri krvné testy v priebehu dvoch rokov. Keďže ide o randomizovanú štúdiu, jej účastníci sú rozdelení do dvoch skupín náhodne (pomocou počítača). Testom Galleri je však testovaná iba jedna skupina, druhá (kontrolná) skupina podstúpi nepravý test (a nevie o tom), ale jej krvné vzorky budú uložené a môžu byť testované v budúcnosti.
O rakovine netušili
Test Galleri označila NHS za potenciálny gamechanger, čiže hráča, ktorý môže zmeniť hru. Lekári totiž dúfajú, že test u mnohých ľudí odhalí rakovinu skôr, ako by o sebe dala vedieť, a tak im zachránia životy.
Test Galleri je stále vo vývoji, avšak jeho výsledky sú pozoruhodné. U 6 529 dobrovoľníkov bol test negatívny, ale u 92 hlásil potenciálnu rakovinu. Ďalšie testy potvrdili vážne nádory alebo rakovinu krvi u 35 ľudí, čo je 1,4 percenta skúmanej skupiny.
Okrem toho test predpovedal, kde sa rakovina nachádza, čo ju lekárom umožnilo rýchlo lokalizovať a potvrdiť. Zvyčajne trvalo menej ako tri mesiace, kým ju definitívne diagnostikovali. Test identifikoval 19 nádorov v tkanivách, ako sú prsník, pečeň, pľúca a hrubé črevo, ale zistil tiež rakovinu vaječníkov a pankreasu, ktoré sa zvyčajne odhalia v neskorom štádiu a majú nízku mieru prežitia.
Zdroje: The Guardian, Cancer Research UK
(GL)