Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako si užiť v zdraví kúpanie sa v bazénoch

VEDA NA DOSAH

Infografika: Kúpanie sa v bazénoch

Leto je v plnom prúde a mnohí čitatelia určite využívajú nielen pobyt pri mori alebo prírodných kúpaliskách, ale aj v bazénoch.

Zamysleli ste sa nad tým, či dodržiavate základné pravidlá pre zdravé kúpanie a plávanie? Dôkladné osprchovanie môže znížiť riziko kontaminácie až desaťnásobne. Mikroorganizmy sa nedostanú do vody samovoľne. Každý návštevník zanechá až 2,5 miliardy mikroorganizmov.

Rady, ako si užiť kúpanie a plávanie bez obáv o zdravie, nájdete v tejto sezóne na všetkých umelých kúpaliskách na Slovensku. Odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade a Úradu verejného zdravotníctva SR pripravili informatívny plagát o pravidlách zdravšieho kúpania. Osvojte si ich.

Predovšetkým platí, že bazény sú čisté najmä vtedy, ak všetci návštevníci kúpaliska dodržiavajú základné hygienické zásady. Z tohto plagátu sa dozviete, ako sa na kúpalisku správať,  ako aj čo ju najviac znečisťuje.

Prečo sa pridávajú do vody v bazénoch zlúčeniny chlóru? 

Chlór dokáže usmrtiť mnoho organizmov v priebehu niekoľkých minút, ale niektoré môžu prežiť aj viac dní. Ak má voda chlórový zápach, spôsobuje to trichloramín. Vzniká vlastne reakciou chlóru a organických látok, ktoré sa dostanú do vody z ľudského tela.

Trichloramín, nie samotný chlór, napríklad dráždi oči, nos, hltan a priedušky. Zdravotne vyhovujúca voda by nemala silne zapáchať po chlóre.

Dezinfekčné látky

Dezinfekčné látky dokážu rozložiť moč, zbytky stolice, pot, mazové a slizové sekréty z človeka. Ale čím viac mikroorganizmov a organických látok sa dostane do vody z ľudského tela, tým menšia je účinnosť dezinfekčných látok.

Praktické rady hygienikov sú základný manuál pre to, aby ste si vy i všetci ostatní užili vodu počas celého leta zdravšie. 

Zapamätajte si, bazény sú čisté najmä ak ste čistotní aj vy! Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vám odporúča: Buďme ohľaduplní, kúpme sa zdravšie!

Plagát: Buďme ohľaduplný, kúpme sa zdravšie!

 

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: ÚVZSR

Infografika: Plagát 

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky