VIDEO: Júnová Veda v CENTRE o prírode a zeleni v mestách


VIDEO: Júnová Veda v CENTRE o prírode a zeleni v mestách

Ako zadržať vodu v krajine, znížiť teplotu miest a čo robiť, aby sa nám v nich žilo príjemnejšie. Krajinný architekt Attila Tóth v prednáške vysvetľuje, ako sa úloha prírody v mestách historicky menila akú úlohu zohráva dnes.

Historicky sa mestá k zeleni správali odlišne podľa období. V úvode prednášky sa dozviete, ako vyzerali mestá staroveku či stredoveku, ako dlho mestá museli čakať na koncepčné návraty prírodných prvkov a prečo tak dlho trvalo, kým sme sa k myšlienky užitočnosti prírody v mestách vrátili.

„Pochádzam z vidieka a koncept zberu dažďovej vody z ríny do suda je pre mňa absolútne prirodzený. Ľudia na vidieku sú k prírode bližšie, v mestách však tieto riešenia bývajú zriedkavé,“ hovorí krajinný architekt o jednom z najpálčivejších problémov celého sveta: suchu a potrebe zadržiavania vody v krajine.

Ing. Attila Tóth, PhD. je krajinný architekt a krajinný plánovač. Pôsobí ako vysokoškolský učiteľ na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Jeho vedeckovýskumné zameranie je plánovanie a tvorba zelenej infraštruktúry v mestách, obciach a krajine. Túto problematiku skúmal v roku 2019 na Pôdohospodárskej univerzite BOKU vo Viedni a v roku 2018 na Technickej univerzite RWTH v Aachene. Je laureátom Ceny za vedu a techniku 2019, ocenenia Green Talents Award 2017 a dvojnásobný nositeľ ceny Európskej rady škôl krajinnej architektúry.

Veda v CENTRE je podujatie, ktoré pre širokú verejnosť organizuje raz do mesiaca Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Koná sa pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 v priestoroch CVTI SR v Bratislave. Vstup pre verejnosť je voľný.

Kvôli mimoriadnej situácii sa až do odvolania koná podujatie bez prítomnosti publika.

(TL)

Súvisiace:

Hore
sutaz FB TVT 2020
Quark_9/2020
Agrofilm
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Spaľovaním uhľovodíkov sa získava energia.
Zistite viac