V rámci troch výtvarných súťaží tohto podujatia bojovalo o pozornosť viac ako štyristo diel žiakov, študentov a doktorandov.
Výtvarnú aj fotografickú súťaž spájala téma Vynálezy bez dátumu spotreby. Názov videosúťaže Toto musím vyskúšať doma bol zároveň výzvou. Víťazné práce fascinujú výtvarným prevedením, ale aj po významovej stránke. Ich autori si totiž dobre uvedomujú, nakoľko prelomovými sa stali niektoré vynálezy pre vývoj ľudstva a zároveň, že nie všetky znamenajú stopercentný prínos. Mnohé diela vynikajú zmyslom pre detail i perspektívu, na iných zaujme technika či originálna farebnosť.
Výtvarná súťaž v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku (TVT) má tradične dve kategórie. Prvá je pre žiakov vo veku od 9 do 12 rokov, druhá pre žiakov od 13 do 16 rokov. Ďalšie dve súťaže, teda vo fotografii a videu, majú rovnako dve kategórie. Prvá je určená študentom stredných škôl, druhá študentom vysokých škôl a doktorandom. Vo fotosúťaži tento rok neudelili ocenenie v 2. kategórii, ale v 1. kategórii pribudla špeciálna cena. Vo videosúťaži bola taktiež zastúpená len 1. kategória.
Počas tohtoročného 19. ročníka TVT sa usilovalo o prvenstvo vo všetkých vymenovaných súťažiach dokopy 436 autorských prác.
Zobrazenie vynálezov vyžaduje zručnosť aj poznanie
„Tešíme sa opätovnému veľkému záujmu o výtvarné súťaže Týždňa vedy a techniky o to viac, že znázornenie nadčasových technických vynálezov a vôbec téma vedy a techniky si vyžaduje nielen veľkú dávku zručnosti, ale aj vedomostí. Na ocenených prácach sa výrazne odzrkadľuje nadobúdanie poznania a to, že napomáha lepšej predstave o skutočnosti,“ hovorí Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) a predsedníčka poroty všetkých troch súťaží.
Napokon, svedčia o tom aj vyjadrenia víťazov. Martin z Púchova, ktorý získal 1. miesto v 1. kategórii Výtvarnej súťaže TVT 2022 za obrázok mosta s automobilovou premávkou, povedal: „Svojou maľbou som chcel vyjadriť, že technika nám môže uľahčiť život, ale nie vždy ho dokáže zlepšiť, čím narážam na znečistenie prírody alebo závislosť od elektronických zariadení. Preto som v odraze vody naznačil aj život v minulosti, aby sme naň nezabúdali.“ Martin ešte dodal, že pokrok techniky vníma v podobe lepšieho cestovania, pohodlnejšieho bývania, vzniku nových modernejších ulíc a miest.
Koleso ako kľúčový vynález
Ingrid z Bratislavy, ktorá obsadila 1. miesto v 2. kategórii Výtvarnej súťaže TVT 2022, na svojom obrázku zobrazila podoby kolesa v rôznych historických obdobiach. „Koleso je objekt každodennej potreby všetkých ľudí. Z môjho pohľadu to bol kľúčový vynález, ktorý svojimi nespočetnými účelmi predbehol svoju dobu, a preto sa zachoval až dodnes. No aký osud ho čaká v modernej dobe? Inovácie a nové ekologické prostriedky nám poskytujú nový čerstvý pohľad na správne využívanie dostupných prostriedkov,“ zamyslela sa.
Pravda alebo mýtus?
Daniela a Ida z Košíc získali ocenenie vo Videosúťaži TVT za spoločný príspevok s názvom Rezonancia. Overovali v ňom, či je pravda alebo mýtus, že sklenený pohár možno rozbiť spevom, pričom sa inšpirovali televíznou šou s názvom Ničitelia mýtov, ktorú vysielala televízna stanica Discovery Channel v roku 2005. „Každý kúsok skla dokáže vibrovať istou rýchlosťou, ak sa naruší napríklad zvukovou vlnou, pretože má svoju prirodzenú rezonančnú frekvenciu,“ vysvetlila Daniela a dodala, že na tento pokus sú údajne dobrým testovacím prostriedkom pre svoj dutý tvar sklenené poháre na víno. „Nám sa, žiaľ, nepodarilo dokázať, že pohár možno rozbiť spevom. Ale Jeffrey Kysar, strojný inžinier na Univerzite v Kolumbii, tvrdí, že to možné je, ak má pohár mikroskopickú chybu. No nájsť takýto pohár je vecou náhody a my sme na ňu nemali šťastie.“
Vo Fotografickej súťaži TVT získal v 1. kategórii 1. cenu Juraj z Vranova nad Topľou za fotografiu s názvom Krehká sila a Karin z Bratislavy získala špeciálnu cenu za fotografiu s názvom Prepojenie.
Článok o ostaných ocenených si môžete prečítať na portáli Týždňa vedy a techniky na nasledujúcom linku: https://tyzdenvedy.sk/aktuality/pozrite-si-vitazne-prace-sutaziacich-pocas-tvt-2022.
Hlavnými organizátormi podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2022 sú MŠVVaŠ SR a CVTI SR. Spoluorganizátorom podujatia je AMAVET. Partnermi sú Slovenské elektrárne a EPSON. Mediálnymi partnermi sú VEDANADOSAH.sk, časopis Quark, Zážitkové centrum vedy Aurelium a NEXTECH.