Zážitkové centrum vedy Aurelium je miesto, kde sa teória mení na prax a kde sa stále niečo deje. Najnovšie aj vďaka spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou a Univerzitou Komenského.
Situácia je aj po lete stále neistá, no rušná vedecká jeseň je v plnom prúde bez ohľadu na koronavírus. Novinkou v Zážitkovom centre vedy Aurelium je spolupráca s dvoma univerzitami, ktorá priniesla do centra nový vedecký vietor.
Robot KUKA a elektrický monopost
Robot KUKA je všeobecne známy ako priemyselný robot. Avšak pre Aurelium bol Kuka robot naprogramovaný tak, aby dokázal poskladať autíčko zo stavebnice LEGO. O jeho naprogramovanie a optimalizáciu sa postarali študenti Lukáš Gajdoš a Michal Hagara pod dozorom prof. Ing. Františka Duchoňa, PhD. v Ústave robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Robotická sekcia v Aureliu je demonštráciou rôznorodého využitia robotov nielen v priemysle, ale aj iných odvetviach.
Ďalšou novinkou v Aureliu je elektrický monopost, ktorý navrhli, vyvinuli a zostrojili študenti Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Združenie študentov STUBA Green Team funguje od roku 2009, jeho členovia sa venujú stavaniu elektrických monopostov. Jeden z posledných prototypov formule Model SGT-FE 19 má výkon 120 kw, hmotnosť 240 kg a zrýchlenie 0 – 100 km/h za 3,1 sekundy. Iniciatíva študentov STUBA Green Team je podporená dobrým zázemím akademickej pôdy STU. S podporou širokej partnerskej základne môžu vznikať kvalitné výstupy, s ktorými študenti reprezentujú Slovensko aj v zahraničí na medzinárodných súťažiach.
Z učebne do praxe
Na základe spolupráce medzi Národným centrom popularizácie vedy a techniky (NCP VaT CVTI SR) a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského vznikla iniciatíva na poli popularizácie vedy. Študenti učiteľských študijných programov FMFI UK budú mať možnosť v Aureliu realizovať experimentálne časti svojich záverečných prác. Aurelium bude slúžiť v podstate ako „inkubátor“ budúcich učiteľov.
Benefitom pre návštevníka Aurelia budú nové interaktívne sprievodné programy a vzdelávacie aktivity. Pedagógovia ocenia kvalitné a atraktívne pracovné listy, s ktorými budú môcť ďalej rozvíjať teoretické učivo. Všetky tieto čiastkové aktivity majú okrem vedecko-popularizačného rámca aj zámer prehlbovať v študentoch stredných škôl záujem o štúdium matematiky, fyziky a informatiky.
MatFyzJeIn naživo sa oplatí
MatFyzJeIn je popularizačná iniciatíva propagačného oddelenia a študentov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Návštevníkov Aurelia budú čakať rôzne tematické dočasné výstavy, okrem iného napríklad o vizuálnej kráse matematiky. Aj čísla a vzorce vedia vytvoriť esteticky príťažlivé zobrazenia.
Okrem výstav čaká na návštevníkov Aurelia séria populárno-vedeckých interaktívnych prednášok. Sedieť v prednáškovej sále Matfyzu je prekvapivo zábavné, prednášajúci na FMFI naozaj vedia zaujať. Často používajú veľmi nekonvenčné prístupy a prednášky sa stávajú skutočným zážitkom. Série vystúpení popredných odborníkov budete môcť vidieť a počuť aj v Aureliu.
Témy a termíny prednášok budú zverejnené na stránkach www.aurelium.sk, https://www.matfyzjein.sk/ a na Facebooku: @centrumvedy, @MatFyzJeIn.
Martina Ivičič, PR špecialistka ZCV AURELIUM