Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Výtvarnú súťaž vyhral obraz, ktorý namaľovala AI. Umelcov to pobúrilo

Galina Lišháková

Obávajú sa, že jedného dňa bude umelá inteligencia (AI) taká sofistikovaná, že ich pripraví o prácu.

Vesmírna opera - dielo Jasona Allena vygenerované pomocou umelej inteligencie. Zdroj: www.smithsonianmag.com/Discord

Vesmírna opera - dielo Jasona Allena vygenerované pomocou umelej inteligencie získalo na umeleckej súťaži Colorado State Fair aj ocenenie Modrá stuha v kategórii začínajúcich digitálnych umelcov. Zdroj foto: www.smithsonianmag.com/Discord

Jason M. Allen vyhral na každoročnej umeleckej súťaži Colorado State Fair s obrazom Vesmírna opera prvú cenu a zároveň ocenenie Modrá stuha v kategórii začínajúcich digitálnych umelcov. Keby visel na výstave z obdobia baroka (17. až 18. storočie) alebo romantizmu (19. storočie), možno by ste sa pri ňom nepristavili viac ako na niekoľko sekúnd. Nevyniká totiž ani jedinečným rukopisom, ani myšlienkou, ale iba dokonalou hrou svetla a tieňa a superrealistickým stvárnením.

Nebolo to víťazstvo vo výtvarnej súťaži Colorado State Fair (to je populárny veľtrh plný zábavy so 150-ročnou tradíciou), čím na seba dielo strhlo pozornosť svetových médií. Z technickej stránky je to síce dobrý obraz, ale je len napodobeninou malieb starých majstrov.

Mimoriadnu pozornosť vyprovokoval sám autor obrazu, keď na sociálnych sieťach zverejnil,  že ho vytvoril pomocou softvéru umelej inteligencie Midjourney. Ľudia ho vzápätí začali obviňovať z toho, že súťaž vyhral podvodom.

Maľoval slovami

Na vygenerovanie takéhoto superrealistického diela totiž stačí do Midjourney zadať niekoľko slov či fráz. V prípade obrazu Vesmírna opera možno len dedukovať, že autor použil napríklad takéto výrazy: interiér historického divadla, baroková dáma, slnečná krajina… Ak vás zaujíma, ako Midjourney funguje, môžete si na youtube pozrieť viaceré tutoriály alebo ho môžete rovno vyskúšať. Softvér bol sprístupnený len v júli tohto roka a je v otvorenej betaverzii, to znamená, že sa verejne testuje.

Koľko hodín pracoval na troch obrazoch?

Podľa vedecko-popularizačného portálu Smithsonianmag softvér po zadaní fráz vytvoril 900 obrazov, z ktorých si Jason Allen vybral tri a tie potom upravoval vo photoshope, kým nebol spokojný. Vraj na nich pracoval približne 80 hodín. Allen, ktorý pracuje ako dizajnér videohier, napokon všetky tri diela vytlačil na plátno a prihlásil ich do súťaže s predajnou cenou 750 dolárov za kus. Nie je jasné, či sa už predali, ale porota mu udelila prvé miesto, ktoré bolo spojené s cenou 300 dolárov.

Neporušil pravidlá súťaže

Podľa portálu Technology.com, keď Allen upozornil na to, že mu pomáhala umelá inteligencia, vyvolalo to množstvo diskusií najmä v komunite umelcov. Dokonca ho obvinili z podvádzania. „Nebudem sa za výhru ospravedlňovať, neporušil som žiadne pravidlá,“ povedal, keď ho novinári zo CNN požiadali, aby sa k tomuto príbehu vyjadril. Vysvetlil, že pri odosielaní umeleckého diela dal jasne najavo, že obraz bol vytvorený pomocou umelej inteligencie. „Súťaž bola venovaná digitálnemu umeniu a umelá inteligencia je tiež digitálny nástroj, preto sa plne kvalifikuje na vstup do takejto súťaže,“ dodal Jason M. Allen.

Allen si myslí, že kritika jeho práce pramení zo strachu. Umelci sa jednoducho obávajú, že technológia bude jedného dňa taká sofistikovaná, že prídu o prácu.

Zdroje: Smithsonianmag, Technology.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky