Jakub Gál zaujal porotcov súťaže neurónovou sieťou na rozpoznávanie objektov. Sieť spracúva dáta z kamery robota v reálnom čase.
Regeneron ISEF (International Science and Engineering Fair) je najprestížnejšia medzinárodná projektová súťaž stredoškolákov. Koná sa každoročne, tento rok sa uskutočnila v americkom Washington D. C. v dňoch 16. až 21. mája. Vzhľadom na pandémiu prebiehala v online priestore.
Prestíž súťaže spočíva v poskytovaní odmien, napríklad štipendií, špeciálnych pobytov a finančných ocenení, v celkovej výške viac ako 5 miliónov amerických dolárov. Prvý ročník ISEF sa konal v roku 1950. Od roku 1997 do 2019 súťaž finančne podporovala spoločnosť Intel, od roku 2020 prevzala štafetu spoločnosť Regeneron.
Úspešní žiaci môžu získať ocenenia buď v rámci špeciálnych cien, alebo v rámci hlavných cien podujatia. Hlavné ceny udeľuje organizátor podujatia v rámci jednotlivých vedných disciplín, kde tento rok v kategórii robotika a inteligentné stroje zožal úspech aj Jakub Gál, finalista Festivalu vedy a techniky AMAVET 2020 a žiak Strednej priemyselnej školy strojníckej a elektrotechnickej v Nitre.
Jakub Gál, stredoškolák z Nitry, vytvoril efektívnu a presnú neurónovú sieť na rozpoznávanie objektov. Tá spracúva dáta z kamery robota v reálnom čase. Rozhovor s ním si môžete prečítať na našom portáli po kliknutí na nasledujúci link: Víťaz AMAVET-u zostrojil robota, ktorý si zahrá futbal na medzinárodnej súťaži.
Rozprával sa so svetovými expertmi
Ako hodnotí svoje pôsobenie a svoj úspech v Regeneron ISEF 2021? „ISEF je najväčšou a najprestížnejšou súťažou stredoškolákov na svete a to sa ukázalo na jej priebehu. Ešte pred začiatkom súťaže bolo potrebné vyplniť veľké množstvo tlačív a natočiť viacero videí, čo bola pre mňa osobne asi najťažšia a najstresujúcejšia časť, ale nakoniec sa mi ju podarilo úspešne splniť. Potom začala tá zábavnejšia časť. Prvý deň sme mali hodnotenia cez ZOOM, kde boli porotcovia, ktorí museli spĺňať prísne kritériá, napríklad každý musel mať PhD. a skúsenosti z praxe.“
Jakub Gál ďalej vysvetľuje, že priebeh hodnotení závisel najmä od daného hodnotiteľa. Keďže všetky materiály k projektu dostali vopred, väčšina sa rozhodla klásť priamo otázky. „Po hodnoteniach začal týždeň plný aktivít, ktoré sa konali vo virtuálnom priestore, kde som mal možnosť stretávať sa a komunikovať s ostatnými účastníkmi. K tomu dopomáhali aj rôzne akcie, ako bol napríklad PinExchange, v rámci ktorého si každý účastník vytvoril vlastný odznak. Odznaky sme si následne medzi sebou vymieňali. Konali sa tu aj rôzne prednášky a diskusie, kde sme sa mohli „z očí do očí” rozprávať s najuznávanejšími svetovými expertmi v danej oblasti. Počas celého festivalu sa uskutočnili aj prezentácie vysokých škôl, napríklad MIT, Stanford, Caltech, Yale a mnohých ďalších, a prezentácie rôznych organizácií, ktoré celú súťaž sponzorovali. Nakoniec bolo slávnostné odovzdávanie cien. Veľmi som sa tešil z druhého miesta v mojej kategórii.“
Maya Ajmera, prezidentka a CEO Society for Science a vydavateľka Science News, povedala, že tohtoroční finalisti Regeneronu ISEF nie sú len vedci, inžinieri a inovátori, ale aj ľudia schopní priniesť zmenu.
„Uprostred rozruchu pandémie títo mladí vedci rozoznali silu, ktorú má veda a inžinierstvo na to, aby rozpútala debatu a pozitívne ovplyvnila neustupujúce globálne problémy. Sme nadšení, že môžeme zdieľať ich nové nápady z celého sveta,“ dodala.
Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) je záujmové občianske združenie, ktoré funguje na princípe neziskovej organizácie už 31 rokov! Združuje 4500 aktívnych členov v 56 kluboch po celom Slovensku, ktoré pozitívne ovplyvňujú ich budúcu profesiu. Viac o AMAVET-e sa dočítate na nasledujúcom linku: www.amavet.sk.
Zdroj: Tlačová správa Amavet
(GL)