Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Timon Oravec získal ocenenie AMAVET. Zostrojil unikátny dávkovač tekutín

Monika Tináková

Svoj prvý elektrický vynález zostrojil už ako žiak 3. ročníka. Išlo o „frapovač“, teda mini mixér vyrobený z pohára s vekom. AMAVET ocenil Timona Oravca za dávkovač nápojov, ktorý by mal uľahčiť život nielen hendikepovaným, ale aj starším ľuďom.

Foto: Timon Oravec, Zdroj: Monika Hucáková

Timon býva v Nitre a má len 12 rokov. V budúcnosti by chcel študovať technické odbory, aby mohol vo svojich konštrukčných plánoch pokračovať vo veľkom.

Ako vnímaš život telesne postihnutých ľudí? Máš v okolí nejakého človeka, ktorý ťa inšpiroval skonštruovať dávkovač?

V rodine nemáme človeka s postihnutím, ale v mojom okolí stretávam nielen dospelých, ale aj deti s nejakým hendikepom. Myslím si, že to majú v živote ťažké. Niektoré úkony, ktoré sú pre mňa jednoduché, môžu pre nich znamenať ťažkosti. Napríklad minerálne vody a sladené nápoje sú balené do veľkých PET fliaš, ktoré sa ťažko zdvíhajú, a preto môžu mať niektorí ľudia problém naliať si sami nápoj do pohára. Práve tak vznikol nápad na tento projekt. Mojou inšpiráciou bol človek s  telesným postihnutím, ktorý by si rád nalial napríklad kofolu, ale nevládze zdvihnúť ťažkú fľašu.

Zostrojil si dávkovač, na ktorý si použil len pár komponentov. O čo ide a ako tento vynález funguje?

Cieľom mojej práce bolo vyrobiť skrinku s mechanikou zostrojenou tak, aby tlak vzduchu z kompresora vytlačil nápoj z PET fľaše pomocou hadičky do pohára, a to len jednoduchým stlačením tlačidla. Stačí stlačiť spínač a nápoj natečie do pohára.

Ako by sme si mohli bližšie predstaviť fungovanie tohto mechanizmu? 

Pri zostrojení som použil Pascalov zákon, ktorý hovorí, že pôsobením vonkajšej tlakovej sily na voľnú hladinu kvapaliny v uzavretej nádobe vznikne v kvapaline tlak, ktorý je vo všetkých miestach rovnaký.

To znamená, že vzduchová pumpa sa aktivuje stlačením tlačidla umiestneného na skrinke, v ktorej sú umiestnené dve PET fľaše. Pri spustení vyvíja mini kompresor cez hadičku tlak vzduchu na hladinu nápoja vo vnútri fľaše a cez spodnú hadičku vytlačí nápoj do pohára.

Do skrinky sa zmestia dve PET  fľaše s objemom až do 2,5 litra. Fľaše sú napojené na dva samostatné kompresory, pričom každá z nich má aj vlastný spínač. Pri čistení stačí dať do fľašiek čistú vodu a spustiť, hadičky sa takto prečistia samé.

Hovoríš, že svojím vynálezom si sa snažil pomôcť najmä ľuďom s hendikepom. Môže tento dávkovač plniť ešte aj iný účel?

Skrinka, v ktorej je umiestnený celý mechanizmus, môže byť aj krásnou dekoráciou. Zostrojil som ju celkom sám, pretože mojím koníčkom je aj práca s drevom. Môj projekt môže pomôcť každému, kto má problém so zdvíhaním ťažkej fľaše, takže nielen hendikepovaným, ale napríklad aj starším ľuďom.

Ako sa žije podľa teba na Slovensku ľuďom, ktorí majú nejaké telesné postihnutie?

Podľa môjho názoru je ich život komplikovaný, pretože štát im pomáha málo. Ale, našťastie, mnohí majú milujúcich rodičov, ktorí sa o nich starajú a pomáhajú im.

A, našťastie, sú aj mladí ľudia ako ty, ktorí im konkrétnymi pomôckami uľahčujú životný údel. Veľa svojho času venuješ modelovaniu. Ako ešte tráviš voľný čas?

Vo voľnom čase sa venujem viacerým mimoškolským aktivitám, napríklad plastikovému modelárstvu, strelectvu, stolárstvu, výrobe jednoduchých elektrických obvodov a spoločenským tancom. Pravidelne sa zúčastňujem na rôznych modelárskych súťažiach, odkiaľ mám aj niekoľko ocenení. Napríklad môj plastikový model lietadla LETOV Š 20 získal na súťaži NITRA MODEL až dve ocenenia, a to cenu Náčelníka regrutačnej skupiny Nitra a ocenenie, ktoré je pre mňa najcennejšie, ocenenie od firmy AIRBRUSHCENTER za najkrajší ručne maľovaný model lietadla. Hlavnou cenou bol kompresor na striekanie modelov.

Timon Oravec sa zaradil medzi víťazov na Festivale vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Na súťaži sa každoročne prezentujú najšikovnejší školáci, ktorí so svojimi víťaznými projektmi reprezentujú Slovensko na celosvetových súťažiach a zaujímavých európskych výstavách. Festival vedy a techniky prezentuje mladé mozgy, pri ktorých nám zostáva len dúfať, že raz budú pre krajinu prínosom a „neukradne nám ich svet. 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky