Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Tím študentov COMPOTES sa stal majstrom sveta

VEDA NA DOSAH

víťazný pohár

Tím študentov COMPOTES, venujúci sa robotickému futbalu absolvoval súťaž World RoboCup Junior 2018 v Montreali v Kanade. V kategórii supertímov sa naši študenti stali majstrami sveta!!! Ako uvádzajú predstavitelia tohto súťažného tímu, v tejto kategórii bol ich robot najlepším strelcom turnaja.

„Zo 14 gólov, ktoré dal náš supertím počas troch zápasov, sme strelili až 6 gólov.“

Víťazný supertím sa skladal z nasledujúcich tímov:

Compotes (Slovensko)
CIAO Tezukayama (Japonsko)
DOT (Rusko)
EMM-SOCCER (Macao)
FG&B (Austrália)

„S istotou vieme povedať, že z 28 tímov z celého sveta sa v celkovom poradí nachádzame v prvej desiatke tímov. Momentálne však presné umiestnenie v celkovom poradí nevieme,“ dopĺňajú zástupcovia úspešného tímu.

Aj iným tímom zo Slovenska sa vraj celkom darilo. Mali možnosť nazbierať obrovské množstvo skúseností a kontaktov. „Zúčastnili sme sa aj vedeckého sympózia po súťaži, kde sme videli prezentácie výskumov seniorských tímov z prestížnych svetových univerzít. Počas súťaže sme museli riešiť viacero technických problémov, z ktorých sme sa poučili a nabrali tak nové skúsenosti.“

Tím študentov COMPOTES by sa chcel srdečne poďakovať sponzorom, bez ktorých by nestáli roboty a ani cesta do Kanady by nebola možná. Ďakujú tak nasledujúcim subjektom: XIMEA GmbH, Resco.net, MicroStep, Nadácia Volkswagen Slovakia, Fablab Slovak, RoboKing.sk, Connect Tech Inc.

Robotický futbal je futbal medzi robotmi s upravenými pravidlami oproti futbalu, ako ho poznáme. Hrajú proti sebe roboty, dvaja na dvoch. Roboty musia byť autonómne, to znamená, že ich nie je možné diaľkovo ovládať.

Bratislavským študentom z tímu COMPOTES sa nedávno darilo aj na súťaži European RoboCup Junior 2018 (Majstrovstvá Európy v robotickom futbale) v talianskej Pescare. Tím sa umiestnil na 1. mieste a oficiálne sa stali Majstrami Európy.

víťazný pohár

 

Informácie poskytla: Jana Hodúrová

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ďalší zdroj informácií a foto: https://www.facebook.com/compotes.robots/

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky