Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Študentský projekt STUBA Green Team

VEDA NA DOSAH

Členovia tímu na súťaži Formula Student Czech Republic 2015

STUBA Green Team je projekt vedený skupinou študentov, ktorých cieľom je navrhnúť, vyvinúť a postaviť elektricky poháňanú formulu a reprezentovať ňou Slovenskú republiku na pretekoch v rámci celosvetovej súťaže Formula Student/SAE. Funguje od roku 2009 a v súčasnosti pozostáva z 25 aktívnych členov a 25 nováčikov.

Súťaž Formula Student

Na pretekoch Formula Student Germany 2015 na nemeckom okruhu F1 v Hockenheime sa zúčastnilo približne 110 formúlZačiatky súťaže siahajú do 80. rokov, kedy v USA vznikla súťaž Formula SAE. Do Európy sa dostala o niečo neskôr. Študentom univerzít priniesla možnosť uplatniť svoje teoretické poznatky zo škôl.v praxi. Tímy z celého sveta súťažia proti sebe na spaľovacích aj elektrických monopostoch.

Sezóna 2015

STUBA Green Team sa v uplynulej sezóne zúčastnil súťaže v nemeckom Hockenheime, v Maďarsku a v Česku. Najlepší výsledok – 4. miesto spomedzi 14 tímov – dosiahli v Česku v kategórii Efficiency. V Maďarsku, v kategórii Business Plan, sa umiestnili na pomerne peknom 11. mieste zo 40 tímov z celého sveta.
Súťaže však nie sú ich jedinou aktivitou. Zúčastňujú sa aj mnohých podujatí na Slovensku, kde reprezentujú Slovenskú technickú univerzitu, partnerov a ideu svojho projektu. Od septembra 2015 zavítali napríklad na Noc výskumníkov v Starej tržnici v Bratislave, boli na akadémii VAPAC a tiež, po boku Strojníckej fakulty STU, cestovali po celej krajine v rámci akcie Formula okolo Slovenska. Boli tam jedinou pojazdnou formulou a tak mohli stredoškolákom ukázať, ako rýchlo vie ich monopost jazdiť. Okrem toho vystavovali formulu na summite Smart City 360° v hoteli Carlton a na podujatí ZeBra (Zelená Bratislava). Najprestížnejšieho podujatia sa v ich mene zúčastnil kapitán Martin Šauša. Išlo o podnikateľskú misiu do Nemecka, ktorá sa konala 15. októbra pod záštitou pána prezidenta Andreja Kisku. Martin Šauša mal pri tejto príležitosti možnosť osobne sa porozprávať s prezidentom republiky.
„Podujatia technicko-vzdelávacieho charakteru sú práve tým, čo nás odlišuje od ostatných projektov. Uvedomujeme si našu spoločenskú zodpovednosť a snažíme sa prispievať k rozvoju elektromobility a šírenia povedomia o nej,“ povedal Martin Šauša.

Vízia

Prezentácia súťažnej úlohy Real Case na súťaži Formula Student Hungary 2015Víziou projektu STUBA Green Team je poskytnúť študentom príležitosť získať praktické skúsenosti. Tento projekt spája študentov viacerých fakúlt za účelom simulácie fungovania reálnej firmy. Členovia tímu sa dostanú priamo k navrhovaniu a vyrábaniu elektrických a mechanických systémov formuly, k práci s najnovšími technológiami, k skúsenostiam v riadení, fundraisingu a PR a k spolupráci so špičkovými partnerskými firmami, kde získavajú nielen prax a rozšírenie vedomostí a zručností, ale tiež nové kontakty a často aj pracovné ponuky.

Uplatnenie členov

O kvalitách členov STUBA Green Teamu sa presvedčili viaceré spoločnosti, ktoré majú na medzinárodnom trhu pevné miesto. „Bývalí členovia tímu sú teraz špičkovými špecialistami pracujúcimi pre spoločnosti ako Porsche Engineering, Continental, Dekra, O2 a podobne. Skupina bývalých členov STUBA Green Teamu po ukončení štúdia založila úspešný start-up e-Sense Slovakia, v ktorom sa venujú výskumno-vývojovej činnosti v oblasti mechatroniky a elektromobility, výrobe prototypov a tvorbe konceptuálnych štúdií. Využívajú tam poznatky nadobudnuté počas pôsobenia v našom tíme,“ zhodnotil Martin Šauša. 

Prečo STUBA Green Team?

Prezident republiky Andrej Kiska počas návštevy Slovenskej technickej univerzity zaželal členom tímu veľa úspechovSTUBA Green Team je jedinečný projekt, ktorý ponúka svojim členom istotu v nájdení zamestnania, učí ich dôležitosti tímovej práce a spoločenskej zodpovednosti, a to už počas štúdia na vysokej škole. Podpora tohto študentského projektu je podpora výchovy špičkových slovenských inžinierov a manažérov, ktorí môžu konkurovať špecialistom na celom svete. 

 

Ďalšie informácie o STUBA Green Team:

Webstránka: www.sgteam.eu
Facebook: https://www.facebook.com/StubaGreenTeam
Twitter: https://twitter.com/STUBAGREENTEAM

 

Spracovali: Martin Šauša, Michaela Leštáková, STUBA Green Team

Foto: archív STUBA Green Team

Redigovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky