Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Súťaž Strojár – Inovátor vstupuje do 5. ročníka aj s bonusom

Marta Bartošovičová

Pohľad na vyhodnotenie súťaže Strojár - Inovátor v roku 2017

Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach vyhlasuje 5. ročník strojárskej súťaže pre stredné školy a gymnáziá: Strojár – Inovátor. Do súťaže sa môžu zapojiť študenti všetkých stredných škôl a gymnázií (aj 8 ročných).  Projekty treba prihlásiť do 11. marca 2018.

Zapojením sa do súťaže majú stredoškoláci jedinečnú príležitosť preukázať svoj inovačný talent pri tvorbe a realizácii projektov na základe strojárskych riešení. Svoje nápady môžu realizovať nielen vo forme skutočného modelu, ale aj ako virtuálny 3D model v ľubovoľnom CAD systéme, prípadne teoretická štúdia riešiaca konkrétny technický problém.

Bonus: Všetci súťažiaci, ktorých projekty budú prijaté do súťaže, budú môcť nastúpiť na štúdium bez prijímacích pohovorov a zároveň budú mať odpustený poplatok za „prijímačky“.

Súťaž Strojár - Inovátor - logo

Každý študent môže prihlásiť do súťaže viacero projektov. Počet študentov z jednej školy nie je obmedzený.

Predložené práce môžu byť vypracované v niektorej z nasledovných oblastí:

  • Konštrukcie strojov a zariadení, automobily, biomedicínske inžinierstvo
  • Strojárske technológie a manažment technických a environmentálnych systémov

Termín na podávanie prác je do 11. marca 2018.

Najlepšie riešenia a školy, ktoré budú účastníci súťaže reprezentovať, získajú finančné ocenenie. Každý prijatý projekt do súťaže bude zaradený aj do verejného hlasovania. Víťaz hlasovania získa vecnú cenu. Traja vylosovaní z hlasujúcich budú ocenení hodnotnými cenami.

Stretnutie účastníkov súťaže a prezentácia ich prác spolu s vyhlásením výsledkov bude 21. marca 2018. Registrácia bude o 8.30 hod. v Univerzitnej knižnici TUKE, Boženy Němcovej 7, Košice.

Víťazné projekty z roku 2017

Pred rokom – vo 4. ročníku súťaže – porota hodnotila 22 projektov. Na 1. mieste sa umiestnil Juraj Kekelák zo Spojenej školy, Tvrdošín. Zvíťazil s projektom JUT – jednoduchý univerzálny tester. Na 2. mieste bodovali traja študenti – Tomáš Balšay, Rastislav Varjan a Tomáš Hudačin – zo Spojenej školy J. Henischa, Bardejov, za projekt Funkčný prototyp invalidného vozíka do terénu. Na 3. mieste sa umiestnili: Jozef Hrdina a Oliver Valko z SOŠ strojnícka, Bánovce nad Bebravou, s projektom 3D Tlačiareň. Cenu dekana získali: Dávid Puškár a Ondrej Suchý z Technickej akadémie, Spišská Nová Ves, za projekt Drift Trike. Na základe internetového hlasovania na Facebooku bola udelená aj Cena verejnosti, ktorú získal Marcel Kavalier zo Spojenej školy, Tvrdošín, za projekt CNC gravírka.

Viac informácií o súťaži nájdete na: http://www.strojar-inovator.sk/

 

Spracovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj foto: Fotogaléria 4. ročníka súťaže

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky