Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Téma 11. ročníka súťaže Young Architect Award 2019 bola vyhlásená

VEDA NA DOSAH

Young Architect Award 2019

Nájomné bývanie je témou 11. ročníka súťaže určenej pre mladých a začínajúcich architektov Young Architect Award (YAA) 2019. Trvá v období 14. 1. – 15. 12. 2019.

Organizátori sa rozhodli pre túto tému z dôvodu, že práve bývanie nesporne rezonuje v spoločnosti: „V dobe, kedy sme schopní postaviť rodinný dom za jedno leto a ten potom ovládať mobilom z druhej strany zemegule sa zároveň tzv. dostupné bývanie pre významnú časť spoločnosti čím ďalej tým viac stáva nedostupným.“

„Aktuálna kríza na trhu s bývaním, kedy najmä vo veľkých mestách nie je ponuka nehnuteľností schopná saturovať existujúci dopyt, spôsobuje, že sa časť obyvateľov ocitá v pasci svojich ekonomických možností. Výstavba je dramaticky spomalená dĺžkou legislatívnych procesov, navyše tu figurujú novodobé fenomény ako Airbnb, čo situáciu ďalej komplikuje a vo výsledku zdvíha ceny nehnuteľností,“ uvádza Vendula Hnídková v magazínu ERA21 02/2018.

Cieľom súťaže je zapojiť študentov architektúry a mladých architektov do 33 rokov do tvorby kvalitného prostredia pre život, zmapovať ich tvorbu a upozorniť na talenty, tiež prispieť k výchove mladých architektov, viesť ich k premýšľaniu o profesii architekta v širších súvislostiach a priblížiť architektúru širokej verejnosti, podporiť verejnú diskusii o architektúre, o verejnom priestore, ktorý nás obklopuje.

Súťažná prehliadka sa vyhlasuje ako neanonymná jednokolová súťažná prehliadka. Súťažnou kategóriou sú ideové štúdie, ktoré môžu vzniknúť či už v rámci školských prác pod odborným dohľadom vedúceho ateliéru, tak i mimo školskej výučby. Medzi hodnotiace kritériá patrí naplnenie potenciálu nájomného bývania, bezprostredné zapojenie návrhu do kontextu miesta, následný prínos pre spoločenský život v blízkom i vzdialenom okolí. Do súťažnej prehliadky môžu svoje dielo prihlásiť študenti či absolventi odborov architektúry, urbanizmu, krajinárskej a záhradnej architektúry a autodidakti praktizujúci v odbore, ktorí v konečnom termíne odovzdania súťažných prác nepresiahli vek 33 rokov.

Súťažné práce môžu byť prihlásené len autormi alebo kolektívmi. 14. 1. 2019 bude vyhlásenie 11. ročníka súťaže Young Architect Award, 28. 6. 2019 má byť uzávierka prihlášok, výsledky vyhlásia 10. 9. 2019.

 

Zdroj informácií a fotografií:

http://yaa.cz/soutez/base-info

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky