Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Študenti architektúry uspeli v súťaži o „škôlku budúcnosti“

VEDA NA DOSAH

ukážka z práce, ktorá získala 2. miesto

Študenti Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave významne zabodovali v medzinárodnej študentskej súťaži ActiveHouse Award 2017 (VELUX), ktorá niesla tému  „škôlky budúcnosti“. Získali 1. aj 2. cenu, jedno čestné uznanie a cenu detí. Víťazom súťaže sa stali Máté Asbóth a Josef Borák, na druhom meste skončil Tomáš Jozefík, cenu detí si odniesol Dávid Magyarics a čestné uznanie si prevzala Lenka Baková z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Medzi ďalších ocenených čestným uznaním patria tímy: Tereza Zvolská a Ivona Uherková; Kamil Gross a Markéta Němcová a trojica Jakub Brahmi, Karolína Langnerová a Marieta Malíková, všetci z Technickej univerzity v Brne.

Cenu poroty získali Martin Odehnal a Jakub Marek, VŠ J. Gočára v Prahe. V porote sedeli odborníci ako Kamil Mrva – Kamil Mrva Architects, Michal Krištof – Chybik + Kristof Architects & Urban Designers, Martin Jančok – Plural, Lone Feifer – Velux Dánsko, Active House Institut a Klára Bukolská – Velux Česká republika.

1. miesto

„Strediská starostlivosti o deti a tiež školy samotné nesú osobitnú potrebu dobrého a zdravého vnútorného prostredia, pretože majú za úlohu posilňovať blahobyt a schopnosť učiť sa, ako aj znižovať riziko ochorení,“ uvádzajú organizátori súťaže.

Vízia súťažného projektu ActiveHouse Award je stanoviť nové štandardy pre budúce udržateľné strediská starostlivosti o deti. Spočíva na princípoch aktívnych domov a budov, ktoré dávajú viac ako berú, a to nielen deťom, ale aj dospelým, prostrediu a celému okoliu. Definujú  rámec pre zdravé vnútorné prostredie, kde sa deti učia žiť v harmónii s prírodou a bez negatívneho vplyvu na životné prostredie.

2. miesto

Princíp Active House pracuje na holistickom prístupe; ide o víziu budov, ktoré vytvárajú zdravší a pohodlnejší život pre svojich obyvateľov bez negatívneho vplyvu na klímu – posúvajú nás k čistejšiemu, zdravšiemu a bezpečnejšiemu svetu. Označenie Active House je celosvetová známka kvality pre pohodlné a udržateľné budovy, ktoré spĺňajú minimálne požiadavky na vnútorné pohodlie, energetickú účinnosť a životné prostredie.

detská cena

 

Active House Velux

Fakulta architektúry STU v Bratislave

Zdroj informácií a foto: Active House Velux

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky