Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Počas Noci architektúry 2018 winter edition budú ocenené študentské práce

VEDA NA DOSAH

Dizajn/Ján Forgáč

Študenti architektúry a mladé nádejné talenty v tejto oblasti sa dozvedia, či uspeli v súťaži CHEDDAR, ktorá hodnotí všetky vystavené semestrálne práce. Najlepšie projekty v kategóriách – architektúra, urbanizmus a dizajn vyberie nezávislá porota zložená z odborníkov z praxe. Oceňovanie všetkých študentských prác prebehne počas podujatia Noc architektúry 2018 winter edition, ktoré sa uskutoční vo štvrtok, 15. 2. 2018 od 17.00 hod. v priestoroch Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Predstavuje večernú udalosť, kedy sa celý objekt fakulty zmení na krajinu plnú vystavených ateliérových prác študentov, a to s hlavným cieľom ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby širokého spektra projektov vytvorených na pôde fakulty za posledný semester.

„Výstavu a oceňovanie všetkých študentských prác na Noci architektúry môžeme ponímať ako jednu veľkú architektonickú kompetíciu, preto sa zimná Noc architektúry bude niesť v duchu diskusie o architektonických súťažiach, ktoré sú v súčasnosti jednou z najpreberanejších tém tejto oblasti. Architektonické súťaže vznikajú v rôznorodých podobách. Či už z hľadiska rozsahu, vyzývateľa alebo vyzvanej skupiny, súťaže tvoria neopomenuteľnú súčasť formovania verejného povedomia o architektúre v širokom spektre verejnosti,“ uvádzajú organizátori.

Pripomeňme si víťazov minulého ročníka súťaže Cheddar ´17. V kategórií architektúra zvíťazila Jana Čelková, za svoju prácu Transformácia areálu bývalých technických služieb na komunitné centrum. Vedúcim ateliérovej tvorby bol doc. Ing. arch. Márius Žitňanský, PhD. Víťazka získala účasť na architektonickom výlete Archtrip, poukaz na CNC rezanie modelu od CNC pre architektov a knižku od ARCH BOOKS. Všetky ceny sa však rozhodla venovať najmladšej nominovanej študentke – Mariane Jarine, za prácu „Bývanie vo veži“.

architektúra/Jana Čelková

V oblasti Urbanizmus si cenu odniesli Viktória Brettschneiderová a Andrea Bušová za prácu Obytný súbor Lučenec. Vedúcim práce bol Ing. arch. Tomáš Hanáček, PhD. Víťazky získali účasť na tohtoročnom Resite festivale, poukaz na CNC rezanie modelu od CNC pre architektov a knižku od ARCH BOOKS.

V kategórií dizajn získal ocenenie za najlepšiu prácu Ján Forgáč, pod vedením Mgr. art. Michaly Lipkovej, ArtD. za ekologickú stoličku Seno. Víťaz získal účasť na By design conference, poukaz na 3D tlač od Tvaroch 3D tlač/3D printing a knižku od ARCH BOOKS.

„Zo všetkých vystavených prác na Noci architektúry hľadala porota tých najlepších. Prác bolo mnoho a výber bol ťažký. A to je dobre. Preto patrí v prvom rade ocenenie vám všetkým, ktorým záleží na tom, ako sa prezentujete. Víťazom gratulujeme!,“ odkazujú organizátori.

Výstavu študentských prác má tento rok počas Noci architektúry dopĺňať bohatý sprievodný program. Úspešnú interpretačnú knižnú publikáciu Vladimír Dedeček prezentuje a pokrstí autorka knihy Monika Mitášová. Vo formáte 15Minútovky sa účastníci dozvedia viac o inšpiratívnych projektoch a iniciatívach, ktoré sa zaoberajú témou architektonických súťaží. Predstaví sa napríklad česká platforma Superstudio contest, ktorá organizuje netradičnú – 24hodinovú formu súťaženia, architekt Peter Lényi z ateliéru 2021, ktorý porozpráva o skúsenostiach a aktívnej iniciatíve v organizovaní verejných súťaží, CAMP (centrum architektúry a mestského plánovania) predstaví vznik a fungovanie novej platformy, ktorej primárnym cieľom je prehĺbiť verejnú diskusiu o rozvoji Prahy. Ďalej spoločnosť Penta Real Estate, ktorej predstavitelia prezradia prístup k architektonickým súťažiam vo sfére developmentu. Súčasťou programu bude aj diskusia iniciatívy pre lepšiu Bratislavu Plán B od architekta a aktivistu Matúša Valla, platforma o designe Pechtle – Mechtle, vernisáž výstavy výsledkov workshopu 1:1 od WO|V|EN, alebo aj výstava projektov Hyperloop v kotolni.

Hlavným bodom programu Noci architektúry bude prednáška dánskeho architektonického ateliéru COBE. Zastupovať ho bude Thomas Krarup – partner a šéf projektovej časti Kodanskej pobočky.

Ateliér COBE je progresívna a súčasná komunita architektov, ktorá sa zameriava na architektúru a dizajn od budov, cez verejný priestor až po rozsiahle urbanistické plánovanie. Architektúra, ktorú tvoria, sa v rozličných mierkach snaží o čo najlepšie pochopenie kontextu práve skrz sociálnu interakciu. Týmto prístupom ateliér dosiahol úspechy prostredníctvom viacerých víťazných a oceňovaných projektov na národnej aj medzinárodnej úrovni.

A ako už býva tradíciou – Noc býva pre architektov nekonečná, preto bude na fakulte sprevádzaná hudobným programom mladej dvojice Jalovec a Čičman, ktorý sa neskôr presunie na afterpárty do centra starého mesta v priestoroch Fuga x Bukowski a to v zastúpení „DJ´s battle“ formátu Clash of architects v zostave VSA vs. gutgut, atmosféru nasledovne umocnia Emonoizboyz, DJ Bobsan a Billy Barman & Talkshow DJ set.

Noc Architektúry organizuje tím Archtung s podporou Fakulty architektúry STU v Bratislave. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt finančne podporila spoločnosť Penta Real Estate, mediálnymi partnermi podujatia sú portál Archinfo.sk, časopis Atrium, stránka BratislavaYIMBY, časopis ERA21 a Rádio_FM.

 

Viac informácií

 

Informácie a foto (zdroj): FA STU v Bratislave/NOC ARCHITEKTÚRY 2018 winter edition

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky