Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Naši študenti zabodovali na medzinárodnej súťaži v Dubaji

VEDA NA DOSAH

súťažiaci v Dubaji

Študenti zo Slovenska získali špeciálnu, študentskú cenu v rámci medzinárodného finále 14. ročníka študentskej súťaže ISOVER MultiComfort House Students Contest, ktorá sa konala v Dubaji (Spojené arabské emiráty). Sú nimi Bc. Lukáš Kopiar a Bc. Ľubomír Štulrajter z Katedry architektúry Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (SvF STU BA), ktorí mali podľa zúčastnených študentov najlepší projekt.

Témou aktuálneho ročníka bol návrh rezidenčnej zóny na okraji tzv. kultúrnej dediny (Culture Village) v Dubaji. Dubaj ako hlavné mesto je najväčším a najobývanejším mestom v Spojených arabských emirátoch. Nachádza sa na južnom pobreží Perzského zálivu. V súčasnosti je vnímané ako globálne mesto, významné obchodné centrum Blízkeho východu a dôležitý uzol pre obchod a civilnú dopravu.

Projekt študentov zo Slovenska zaujal originalitou, ktorú sa im podarilo docieliť prepracovanou hmotou a dispozíciou, vychádzajúcou v pôdoryse zo schémy arabskej päť hviezdice. Návrh ako celok predstavuje ucelenú štruktúru, ktorá v sebe nesie odkaz tradičnej úzkej zatienenej mestskej ulice. Tento princíp tradičnej štruktúry mesta je pretransformovaný do novej modernej rozoberateľnej štruktúry, v ktorej je úzka ulica vytváraná vyberaním z hmoty. Princíp natáčania skladačky s geometrickým tvarom vytvára navonok kompaktnú architektúru „zrastlice“, ktorá je v druhom pláne obohatená o mnoho zatienených pobytových mikropriestorov a vnútorných dvorov, ktoré chránia pred slnkom. Parter je odkazom na štruktúru pôvodných sídel v tejto zemepisnej šírke, kde hra svetla a tieňa je jedným zo znakov tradičnej architektúry.

„Študentská súťaž ISOVER MultiComfort House Student Contest predstavuje unikátny a silný rámec na rozvoj zručností študentov, pretože im ponúka možnosť navrhnúť skutočnú prevádzku budovy a zvládnuť tak výzvu vytvoriť komfort v extrémnych podmienkach,“ konštatoval David Basulto, člen poroty, zakladateľ a výkonný riaditeľ stránky Arch Daily.

V rámci celej súťaže prezentovalo svoje projekty päťdesiat tímov súťažiacich študentov z 28 krajín pred medzinárodnou porotou zloženou zo zástupcov mesta Dubaj, architektov a expertov. Prvá cena bola udelená Vahinovi Parmanandovi a Mthokozisi Sibisimu z University of KwaZulu-Natal v Južnej Afrike. Druhú cenu dostala Veronika Supruniuk z Brest State Governmental University v Bielorusku. Tretiu cenu dostali študenti z Nemecka, Tobias Bretz a Dill Khan z Hochschule Darmstadt.

Ocenenia udeľovala spoločnosť Saint-Gobain, porote predsedal Pierre-André de Chalendar, predseda a výkonný riaditeľ skupiny Saint-Gobain, a Dawood Abdul Rahman Al Hajiri, primátor mesta Dubaj.

Študentská súťaž spoločnosti ISOVER Saint-Gobain vznikla v roku 2004 a jej cieľom je vytvoriť projekt, ktorý sa zakladá na zásadách konceptu MultiComfort: optimálne vnútorné prostredie s dostatkom čerstvého vzduchu a zároveň tepelný, vizuálny a akustický komfort, ktorý je trvalo udržateľný a energeticky efektívny.

Zadanie 14. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže ISOVER MultiComfort House Students Contest spoločnosti Saint-Gobain je výsledkom úzkej spolupráce oddelenia strategického plánovania mesta Dubaj a skupiny Dubai Properties Group a je ním živá vizualizácia rozvoja komunity na okraji mestskej časti Cultural Village, ktorá predstavuje viacúčelovú oblasť pozdĺž pobrežia Dubajskej zátoky Al Jaddaf. Výzvou bolo horúce a vlhké podnebie Dubaja. Študenti mali nájsť riešenie ako zosúladiť zníženie spotreby energie na chladiace a vetracie systémy s požiadavkou na vytvorenie peknej a vysoko efektívnej konštrukcie budovy. Nesmeli však znížiť komfort rezidentov a mali navrhnúť optimálne prepojenie, vďaka ktorému by budova mala iba minimálny vplyv na okolité prostredie.

„Aj tento rok sa zapíše do rekordov vďaka vysokej úrovni prác, s ktorými sa študenti zapojili do súťaže ISOVER MultiComfort Students Contest 2018. Vždy ma ohromí ich inovatívne myslenie pri použití multikomfortných riešení od spoločnosti Saint-Gobain a vytváraní lepších miest na život kdekoľvek na svete. Chcel by som im všetkým poďakovať!,“ povedal Pierre-André de Chalendar, predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Saint-Gobain.

„Študentská súťaž ISOVER MultiComfort House Student Contest vrhá svetlo na neuveriteľné úsilie mladej generácie talentovaných architektov, ktorých práca je dôvodom, prečo sa Dubaj môže tešiť z udržateľného životného prostredia, ktoré je v súlade s našou víziou,“ povedala Samira AlRais, riaditeľka stratégie a politiky, udržateľného rozvoja z Generálneho sekretariátu Výkonnej rady Dubaja.

 

Zdroj informácií a fotografií:

https://www.isover.sk/

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky