Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dizajn s pridanou hodnotou: Solar Tiles – solárne dlaždice novej generácie

Marta Bartošovičová

Solárne dlaždice navrhol architekt Igor Žáček z Nice Visions

Solar Tiles je systém solárnych panelov novej generácie, ktorý sa hlási k tradícii keramických fasádnych obkladov. Fasádny systém bol navrhnutý pre stavebné riešenia, pri ktorých je vzhľad rovnako dôležitý ako výroba elektrickej energie. Produkt je určený na masovú výrobu, jeho dizajn však poskytuje dostatočný priestor aj na úpravy podľa individuálnych požiadaviek. Solárny systém sa skladá z dvoch častí: fotovoltická (PV) obkladačka vyrába elektrickú energiu a chladiaca obkladačka s potlačou zvyšuje jej efektivitu.

Národná cena za dizajn 2019 v kategórii: Dizajn s pridanou hodnotou 

NCD 2019 Produktový dizajn Národnú cenu za dizajn 2019 – Produktový dizajn, v kategórii Dizajn s pridanou hodnotou získal architekt Igor Žáček z Dizajnérskeho štúdia Nice Visions, s.r.o., za produktový dizajn Solar Tiles (solárne kachličky). Hodnotenie poroty: „Vhodná aplikácia najnovšej technológie do už existujúceho typu produktu. Ak sa úspešne dostane na trh, môže výrazným spôsobom ovplyvniť charakter využívania solárnej energie na budovách. Zdanlivo jednoduché spojenie funkcie obkladačky a solárneho panelu prináša inováciu, ktorá rieši súčasný problém nie príliš atraktívneho vzhľadu solárnych panelov.“ 

Porota hodnotila práce zrealizované v rokoch 2017 a 2018. Organizátormi súťaže sú Slovenské centrum dizajnu a Ministerstvo kultúry SR. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Národná cena za dizajn 2019 sa uskutočnilo 11. októbra 2019 v Design Factory v Bratislave.

Víťazný dizajn s pridanou hodnotou: Solar Tiles od autora Igora Žáčeka. Foto: Nice Visions

Víťazný dizajn s pridanou hodnotou: Solar Tiles od autora Igora Žáčeka. Foto: Nice Visions

Solárne dlaždice sú evolúciou tradičných portugalských fasádnych obkladačiek – Azulejos. Môžu byť použité presne rovnakým spôsobom, a to umiestnené priamo na stene. Ich pomocou sa výrazne zjednodušuje proces inštalácie. 

Súčasná generácia integrovaných fotovoltaických systémov, najmä fasád, si vyžaduje rozsiahlu montážnu konštrukciu a značnú vzduchovú medzeru za solárnymi panelmi, aby sa zabezpečilo správne vetranie a zníženie tepla. Vďaka jedinečnej konštrukcii je možné solárne dlaždice umiestniť priamo na steny budovy, čím sa zbytočne stáva nákladný montážny systém. Zachovávajú tenký profil steny a zjednodušujú konštrukciu. Solárne dlaždice obsahujú solárne články a grafické dlaždice, slúžia ako chladič pre solárne dlaždice. Môžu niesť aj vlastný dizajn, čím sa dá dosiahnuť značná rozmanitosť vzorov.

Solárne dlaždice použité na obklad fasády

Solárne dlaždice použité na obklad fasády. Foto: Nice Visions

Solárne dlaždice sú premyslene navrhnuté prispôsobiteľné fasádne obklady s integrovanými solárnymi článkami. Je to vhodná aplikácia najnovšej technológie do už existujúceho typu produktu. Ak sa úspešne dostane na trh, môže výrazným spôsobom ovplyvniť charakter využívania solárnej energie na budovách. Zdanlivo jednoduché spojenie funkcie obkladačky a solárneho panelu prináša inováciu, ktorá rieši súčasný problém nie príliš atraktívneho vzhľadu solárnych panelov.

Nice Visions

Tím v zloženi: Alexandra Bundalová, Matej Michlík, Igor Žáček, sa zameriava na slnečné fasády v mestských oblastiach, kde je vizuálny vzhľad rovnako dôležitý ako výroba energie. Solárne dlaždice sa môžu za svoj životný cyklus niekoľkokrát platiť. 

Podľa ich názoru, čoskoro bude na našej planéte 9 miliárd ľudí. Väčšina z nich bude žiť v mestách. Títo ľudia budú potrebovať zdroje, ubytovanie a jedlo. Zaslúžia si tiež šťastný a pohodlný život. Tento nárast populácie vytvorí zásadnú zmenu v spôsobe, akým žijeme v mestských oblastiach. Založili Nice Visions, aby podporili tento prechod a zvýšili životnosť miest. Zameriavajú sa na tvorivé stratégie, ako naplniť základné ľudské potreby v mestskom kontexte. Jednou z ich hlavných priorít je prechod na budúcnosť s nulovým obsahom uhlíka. Preto vyvíjajú nové spôsoby bezproblémovej integrácie obnoviteľných zdrojov energie v mestských oblastiach.

Výber z prác finalistov Národnej ceny za dizajn Produktový dizajn 2019 si môžete pozrieť na výstave NCD 2019 v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave do 1. decembra 2019.

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Video: Solar Tiles, Igor Žáček – Dizajn s pridanou hodnotou

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Národná cena za dizajn 2019

Fotozdroj: https://hello.nicevisions.com/portfolio/solartiles/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky