Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slováci žnú úspech v robotickej súťaži. Boli aj v ďalekom Japonsku

VEDA NA DOSAH

súťažný robot

Začalo to súťažami na Slovensku a nasledovali medzinárodné súťaže. Tím pozostávajúci z piatich nadšencov robotiky s názvom COMPOTES, menovite tohtoročný maturant na Spojenej škole sv. Františka z Assisi v Bratislave Ján Briežnik, budúci maturanti Martin Melicherčík, Matej Novota a Michal Petkáč a študent gymnázia Ladislava Sáru Gregor Karetka, má za sebou pozoruhodné úspechy.

Tento školský rok odštartovali účasťou na majstrovstvách Slovenska Robocup Junior 2017. „Robotický futbal je futbal medzi robotmi s upravenými pravidlami oproti futbalu, ako ho poznáte. Hrajú proti sebe roboty, dvaja na dvoch. Roboty musia byť autonómne, to znamená, že ich nie je možné diaľkovo ovládať. Tento rok sa menili pravidlá a bolo nutné urobiť technické úpravy, čo sa nám podarilo zvládnuť. Spätne môžeme povedať, že kreativita nám pomohla prispôsobiť sa novým pravidlám najrýchlejšie a tam sa začal náš úspech,“ hovorí Ján Briežnik. 

ukážka hry Výhrou na domácich majstrovstvách sa kvalifikovali na majstrovstvá sveta v robotickom futbale do Japonskej Nagoji v termíne 27. – 31. 7. 2017. Súťaž prebiehala turnajovým spôsobom. Celkovo sa zúčastnilo 19 tímov. „Zatiaľ to nie je definitívne, ale obsadili sme 13. miesto. Získali sme však ocenenie BEST PRESENTATION a boli sme tretí v disciplíne supertímy. Supertímy je disciplína, kde organizátori súťaže náhodne losujú 5 supertímov skladajúcich sa zo 4 alebo 3 tímov. Konkrétne my sme boli v tíme s Rakúšanmi a Macaončanmi. Celkovo súťaž hodnotíme pozitívne, avšak mali sme technické problémy, ktoré máme najmä kvôli slabým súčiastkam. Nemôžeme si ani zďaleka dovoliť mať taký finančný rozpočet ako naši súperi. Nabrali sme však veľa skúseností a máme tak znova možnosť sa posunúť vpred,“ povedal Ján Briežnik.

Na Robocupe v Rakúsku tím COMPOTES obsadil 2. miesto, v Slovinsku 1. miesto. Najzaujímavejší však bol podľa Jána Briežnika Robocup v Taliansku, kam ich osobne pozvali organizátori, ktorým sa páčilo ich technické riešenie, pomocou ktorého robot rozoznáva loptu. „25. 6. 2017 sme sa vybrali na cestu do talianskeho prímorského mesta Pescara. Na súťaži sme od začiatku videli, že to bude náročný turnaj, rozdelený do dvoch dní. Hneď prvý zápas bol proti evidentne najsilnejšiemu tímu turnaja GIGA HERTZ. V zápase sme podľahli tímu GIGA HERTZ 1:10. Tento výprask nás ale nezložil, nevzdávali sme sa a do ďalšieho zápasu sme pracovali na lepšej kalibrácií. Druhý zápas sa hral proti ich sesterskému tímu MEGA HERTZ. V tomto zápase sme boli oveľa presvedčivejší a vyhrali sme 17:9. V treťom zápase to bolo o niečo jednoduchšie. Aj keď mali veľmi kvalitného brankára, výsledok COMPOTES : GOP STOP 14:4 bol pre nás výborný. Na druhý deň nás čakal zápas proti RUIZ SOCCER. Vedeli sme, že ak chceme postúpiť do finále, musíme vyhrať,“ poznamenáva maturant.

tím COMPOTES v Taliansku

Podarilo sa a vyhrali zdrvujúco 14:5. Finále bolo pred nimi. Vo finále sa však mali znova stretnúť s obávaným tímom GIGA HERTZ, ktorý ich na začiatku turnaja zdolal 1:10. „Boli sme pripravení a bojovo naladení. Počas prvého polčasu sa nám však útočník pokazil, hrali sme iba s jedným robotom, a tak sa zápas vyvíjal lepšie pre našich súperov. Útočníka sa nám našťastie podarilo opraviť a do konca polčasu sme zvrátili zápas na výherných 6:4. V druhom polčase už nebolo čo riešiť a tím COMPOTES vyhral finále 13:9, a tak sme sa stali majstrami Talianska,“ popisuje udalosť Ján Briežnik.

Pokračuje, že celý tím stále verí, že je to začiatok; majú veľa plánov do budúcnosti. „Začalo to ako zábava a teraz si postupne plníme sny. Naša záľuba nám ukázala, čomu sa v živote chceme venovať. Stálo za to celé hodiny, víkendy a často krát aj prázdniny venovať sa napredovaniu. Samozrejme, poznáme aj neúspechy, tie nás však nikdy neodradili, ale poučili sme sa z nich a posunuli nás dopredu. Nech je toto výzvou pre všetkých, aby robili veci, ktoré ich bavia, aj keď sú náročné.“

Roboty, ktorých využívajú, sú Los Halo a Ferques, pričom ich špecifikácie sú: Android mobil – hľadanie lopty a brány používaním knižnice na spracovávanie obrazu (OpenCV), Kontrolér hlavnej dosky – ARM STM32F205, Solenoid kicker, 3 motory a tiež vlastnoručne navrhnuté všesmerové kolieska.

Tím by chcel na tomto mieste poďakovať rodinám a priateľom za pomoc a neustálu podporu. „Špeciálne sa však chceme poďakovať vedeniu školy sv. Františka z Assisi a rade rodičov za všestrannú pomoc a podporu, Fablabu za poskytovanie profesionálneho vybavenia a priestorov, menovite chceme spomenúť Mgr. Pavla Petroviča, PhD. za to, že nás priviedol k robotike a stále nás všemožne podporuje, Ing. Máriovi Hodasovi za výborné technické rady, Ing. Mirovi Kohútovi za pomoc pri vybavovaní aj nemožného a Ing. Jožkovi Vaškovi za priateľské rady a podporu,“ uvádza celý tím.

víťazné poháre za rok 2017

Doterajšie úspechy tímu COMPOTES:

2017

 • RoboCup Junior (Slovensko) Soccer Open league – 1. miesto
 • RoboCup Junior (Taliansko) Soccer Open League – 1. miesto
 • RoboCup Junior (Slovinsko) Soccer Open League – 1. miesto
 • RoboCup Junior Austria Open – Soccer Open league – 2. miesto

2016

 • RoboCup Leipzig 2016 World Championship – Soccer Superteam 3. miesto
 • RoboCup Leipzig 2016 World Championship – Soccer OpenLeague 16. miesto
 • RoboCup Junior (Slovinsko) Soccer Open league – 1. miesto
 • RoboCup Junior (Slovensko) Soccer Open League – 3. miesto

2015

 • RoboCup Junior (Slovakia) light-weight 3. miesto
 • RoboCup Austria Open light-weight 3. miesto
 • RoboCup Slovenia 3. miesto
 • RoboCup Croatia 2. miesto
 • Mladý tvorca 2. miesto v kategórii Robot: ako ho vytvorili moje ruky

 

Pre tých, ktorí majú záujem vedieť viac o technických riešeniach, odporúčame navštíviť webové stránky:

COMPOTES

COMPOTES/FACEBOOK/ROBOTS

ROBOCUP 2017

 

Informácie a foto poskytol: Ján Briežnik

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky