Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Šírte videá pomocou aplikácie eBird a pomôžte vedcom získať poznatky o vtákoch vo vašom okolí

VEDA NA DOSAH

Všetko, čo potrebujete, je mobilný telefón a chuť na chvíľku sa zastaviť a pozorovať operence okolo vás.

Mláďatká drozda čierneho v hniezde. Zdroj: iStockphoto.com

Mláďatká drozda čierneho v hniezde. Zdroj: iStockphoto.com

Staňte sa dnes v rámci Svetového dňa sťahovavých vtákov súčasťou Global Big Day a pomôžte tímu eBird i vedcom získať poznatky o vtákoch, ktoré žijú vo vašom okolí. Zúčastniť sa môžete celkom jednoducho, dokonca aj z okna vlastného domu.

Nemusíte byť odborníkom, stačí vám len chvíľka času a pozornosti. Natočte počas dňa na video vtáky vo vašej blízkosti a nahrajte ho do bezplatnej mobilnej aplikácie eBird alebo nahláste svoje pozorovanie tímu eBird online. Počas dňa môžete tímu eBird posielať ľubovoľný počet videí a informácií. Čím viac ich poskytnete, tým lepšie.

Nikdy neviete, čo si všimnete. Na základe pozorovaní každého z vás budú potom vytvorené takzvané animované mapy hojnosti, ktoré pomôžu vedcom porozumieť globálnym populáciám vtákov a ich aktuálnym potrebám.

Minulý rok nahralo počas Global Big Day 13. mája do aplikácie eBird svoje záznamy až 51-tisíc ľudí z 201 krajín celého sveta. Databáza záznamov sa tak rozrástla o 132-tisíc.

Ako sa môžem zapojiť?

Spravte si účet v aplikácii eBird a môžete začať. Global Big Day potrvá do polnoci, máte teda celý deň na nakrúcanie vtákov vo vašom okolí.

Záznamy nahrajte do aplikácie alebo ich šírte pomocou aplikácie eBird online prostredníctvom ich stránky najneskôr do 16. mája.

Počas celej soboty môžete zároveň sledovať, ako na stránke eBird postupne pribúdajú videá.

Tipy pre začiatočníkov

Ak je pre vás táto aktivita úplnou novinkou a chceli by ste svojimi záznamami prispieť k vedeckým či ochranárskym aktivitám v čo najlepšej kvalite, môžete absolvovať aj bezplatný trojhodinový kurz eBird Essentials.

Bezplatná aplikácia Merlin Bird ID spoločnosti Cornell Lab vám zároveň pomôže identifikovať vtáky, ktoré vidíte alebo počujete, a eBird Mobile Explore vám pomôže nájsť nedávno nahlásené druhy vo vašom okolí.

A nezabudnite sa o to, čo ste počas dňa videli, podeliť tiež na sociálnych sieťach. Ak to urobíte, pridajte k svojmu príspevku hashtag #globalbigday.

Zdroj: eBird
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky