Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Projekt, ktorý pomáha identifikovať chyby na aute

VEDA NA DOSAH

ilustrácia Car Automatic Reminder (C.A.R.)

Slovenský start-up zameraný na diagnostikovanie chýb na vozidlách a predikciu jednotlivých chýb vzhľadom na štýl jazdy – takým je Car Automatic Reminder (C.A.R.). Jeho hlavným cieľom je zefektívnenie služieb autorizovaných servisov a poskytnutie úplnej podpory majiteľom vozidiel. Momentálne sa nachádza vo fáze dokončovania a testovania prototypu. Ďalšou fázou bude vytvorenie plánovacieho systému. Vytvorenie softvéru a finálneho prototypu je plánované na začiatok roka 2018.

Tento projekt sa dostal medzi desať najúspešnejších, ktoré počas 5. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vybrala Technická univerzita v Košiciach do pred-inkubačného pobytu vo svojom Startup centre.

Projekt predstavuje jeho koordinátor Juraj Šolc. Ide podľa neho o nástroj, ktorý je zameraný na získavanie údajov z auta, a to konkrétne z riadiacej jednotky. „Tieto dáta sa môžu využiť na rôzne účely. Napríklad pre servisy, ktoré vďaka tomuto projektu budú vedieť bližšie špecifikovať chyby na aute, ďalšie využitie je určené pre poisťovne, ktoré budú viac informované o aute a ak disponujú asistenčnou službou, môžu sa lepšie pripraviť na výjazd. Posledným vyžitím je využitie priamo pre vodiča auta, lebo bude mať úplnú kontrolu nad stavom svojho auta.“

Ako vznikol tento zaujímavý nápad? Juraj Šolc uvádza, že nápad na tento projekt pochádza niekde zo začiatku roka 2017, kedy sa často stretával s rôznymi ľuďmi, ktorí nevedeli, čo im signalizujú kontrolky v aute. „A tak museli hľadať v manuáloch a po internete, čo sa im to s autom vlastne stalo.“

princíp činnosti Car Automatic Reminder (C.A.R.)

Na projekte dosiaľ pracoval sám, ale tým, že sa zúčastnil úvodného 5. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup“, ktoré organizovalo Startup centrum TU v Košiciach a keďže postúpil, s projektom mu bude pomáhať a radiť viacero odborníkov v jednotlivých oblastiach, ktorým sa tento projekt venuje. „Zariadenie, ktoré je základným kameňom celého projektu, je stále vo fáze vývoja, preto môžem len tak v jednoduchosti opísať jeho princíp činnosti: Na riadiacu jednotku je pripojený modul, ktorý z nej zbiera údaje a tie posiela pomocou Bluetooth rozhrania do mikropočítača, ktorý tieto dáta zhromažďuje a odosiela cez GSM sieť na server spolu s polohou vozidla,“ uviedol Juraj Šolc.

Dúfa, že tento projekt bude mať uplatnenie ako u bežných vodičov, tak aj vo firmách s veľkým vozovým parkom, ktoré chcú mať svoje vozidlá pod kontrolou. „Hlavným využitím zariadenia je zhromažďovanie informácií o stave auta bez toho, aby ste boli s vaším autom pripojený na diagnostiku niekde v servise,“ dodal. Po konzultáciách v Startup centre má Juraj Šolc v pláne vylepšiť, toto zariadenie hlasovým asistentom, ktorý vodiča informuje o chybe, ako ďalej postupovať a vyhľadá najbližší servis, v ktorom túto chybu vedia odstrániť.

 

Informácie a foto poskytol: Juraj Šolc, koordinátor projektu C.A.R.

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

 

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.

Koncom apríla sa v zasadacej miestnosti rektorátu Technickej univerzity v Košiciach konalo finále 5. kola súťaže. Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok. Do záverečného kola súťaže postúpilo 14 inovatívnych nápadov. Svoje podnikateľské zámery, doterajšie úspechy, ako aj plány do budúcnosti predstavili start-upy, ktoré od októbra 2016 pôsobili v Startup centre TUKE.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky