Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na svete je prvý dom z biomateriálov vytlačený na 3D tlačiarni

VEDA NA DOSAH

Je výlučne z udržateľných drevených vlákien a biologických živíc. Po dodaní modulov sa dá postaviť za pol dňa.

Pohľad na BioHome3D - dom z biodegradovateľných materiálov. Zdroj: umaine.edu

BioHome3D – dom z biodegradovateľných materiálov vytlačený na 3D tlačiarni. Zdroj: umaine.edu

Prvý 3D tlačený dom vyrobený výlučne z biologických materiálov vyhotovili nedávno výskumníci z Centra pokročilých štruktúr a kompozitov (ASCC) Univerzity štátu Maine a Národného laboratória Oak Ridge v Tennessee (USA). Poslúžila im pri tom jedna jednej z najväčších 3D tlačiarní na svete.

Hľadanie spôsobu výroby 3D tlačených domov vo veľkom je výzvou, ktorú sa v posledných rokoch pokúšali riešiť mnohí. Väčšinou sa však nezaobišli bez použitia betónu alebo hliny a tradičných stavebných metód, ako je konštrukcia z drevených trámov.

BioHome3D s rozlohou 182 metrov štvorcových má steny, podlahy aj strechu z udržateľných drevených vlákien a biologických živíc. Dom je tiež plne recyklovateľný a jeho montáž si nevyžaduje niekoľko týždňov ani mesiacov výstavby na mieste.

Po 3D tlači štyroch modulov ho ASCC postavilo za pol dňa. Na jeho zapojenie do elektriny bol potrebný len jeden elektrikár a práca mu zabrala asi dve hodiny.

ASCC naznačuje, že BioHome3D by mohol pomôcť riešiť historický nedostatok bytov v USA, s ktorým krajina bojovala pre problémy s dodávateľským reťazcom, reštriktívny zákon o územnom plánovaní a nariadenia o využívaní pôdy už pred pandémiou. Len v štáte Maine je nedostatok asi 20-tisíc bytových jednotiek.

Keďže sa na takýto dom spotrebuje menej materiálu aj pracovnej sily, bol by cenovo dostupnejší. Navyše cement, kľúčová zložka betónu, zanecháva obrovskú uhlíkovú stopu.

Od roku 2018 prispela celosvetová produkcia tohto materiálu k približne ôsmim percentám ročných emisií skleníkových plynov, čo je viac ako vyprodukoval celý letecký priemysel. Zníženie spotreby betónu pri stavbách domov alebo jeho úplné odstránenie by mohlo pomôcť životnému prostrediu.

Zdroj: engadget.com, umaine.edu
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky