Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nový materiál pevnejší ako oceľ a ľahší ako hliník by mohol nahradiť meď

VEDA NA DOSAH

Houstonskí odborníci sa pri jeho vývoji inšpirovali Tolkienovým Pánom prsteňov, preto nesie názov Galvorn.

Pri vývoji Galvornu sa odborníci inšpirovali Pánom Prsteňov. Zdroj: Dexmat

Pri vývoji Galvornu sa odborníci inšpirovali Pánom prsteňov. Zdroj: DexMat

Nový produkt houstonskej spoločnosti DexMat, zvaný Galvorn, pevnejší ako oceľ, ľahší ako hliník a vodivosťou podobný medi, môže podľa odborníkov spôsobiť revolúciu v oblasti ekologických technológií.

O materiáli sa zmieňuje portál thecooldown.com, ktorý uvádza, že by Galvorn dokonca mohol byť alternatívou vzácnej a drahej medi, kľúčového kovu využívaného v elektronike.

Inšpirovali sa Pánom prsteňov

Vývojári nového materiálu sa pri jeho tvorbe inšpirovali podľa vlastných slov knihou Pán prsteňov J. R. R. Tolkiena, v ktorej elfský kováč Eöl vytvára nový typ kovu zvaný galvorn. Podľa opisu ide o tenký pružný kov, ktorý je dostatočne pevný na to, aby poslúžil ako brnenie.

Výskumné agentúry amerického letectva a ministerstva energetiky, NASA, ale aj ďalšie technologické spoločnosti do výroby materiálu investovali viac ako 20 miliónov dolárov.

Vyrába sa štiepením uhľovodíkov

Galvorn vzniká v procese štiepenia uhľovodíkov, ktoré sú prítomné pri spaľovaní ropy a zemného plynu. Materiál má niekoľko podôb. Môže to byť sieťovina, ktorá sa dá použiť v kompozitných paneloch, elektródach či odevoch, vlákno pre vodivý drôt, elektrické vedenia a vinutia motora, prípadne fólia na elektromagnetické tienenie, batérie a antény.

Galvorn má široké využitie a podľa odborníkov prinesie hneď viacero výhod. Odľahčí a zrýchli vozidlá a lopatky veterných turbín a zlepší vodivosť batérií na výhodnejšie skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov. Už v tejto chvíli sa používa na odstraňovanie ľadu z krídel lietadiel. Umiestnenie vláken Galvornu do betónu a iných materiálov by mohlo zabezpečiť dlhšiu životnosť a pevnosť budov a posilniť tak infraštruktúru.

Podľa odborníkov, ktorí za materiálom stoja, má Galvorn potenciál ušetriť tri gigatony priemyselných emisií oxidu uhličitého ročne. Vzniká totiž čistým výrobným procesom, ktorý využíva elektrickú energiu poháňanú obnoviteľnými zdrojmi.

Zdroj: thecooldown.com

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky