Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová ultrazvuková náplasť meria, ako veľmi je váš močový mechúr plný

VEDA NA DOSAH

V budúcnosti by sa dokonca mohla použiť na skorú detekciu rakoviny.

Ultrazvuková náplasť. Zdroj: MIT

Ultrazvuková náplasť. Zdroj: MIT

Revolučná ultrazvuková náplasť z dielne výskumníkov Massachusettskej technickej univerzity (MIT) dokáže zistiť, ako veľmi je naplnený močový mechúr človeka. Dokonca by sa v budúcnosti mohla použiť na skorú detekciu rakoviny, tvrdia vedci.

Bez nutnosti gélu a vyškoleného technika

Ultrazvuk je v klinickej praxi každodennou rutinnou metódou. Zobrazovacia technika je bezbolestná, neinvazívna, nepoužíva ionizujúce žiarenie a poskytuje snímky v reálnom čase. V súčasnosti si však na ultrazvukové vyšetrenie musíte rezervovať termín, prísť prípadne nalačno a čakať, kým vás odborník vyšetrí.

Nový nositeľný a prenosný monitor navrhnutý pre ľudí s ochorením močového mechúra a obličiek umožňuje zobrazenie vnútorných orgánov bez potreby aplikácie gélu a prítomnosti ultrazvukového technika. Výskumníci z MIT si dokonca myslia, že zariadenie by vedeli upraviť tak, aby monitorovalo aj iné orgány.

„Je to nová platforma, ktorá dokáže detegovať a charakterizovať mnohé choroby, ktoré sa nachádzajú v našom tele,“ uviedol Canan Dagdeviren, jeden z autorov štúdie, ktorá vyšla v časopise Nature Electronics.

Ultrazvuk obličiek. Zdroj: iStockphoto.com

Ultrazvuk obličiek. Zdroj: iStockphoto.com

Nefunkčnosť močového mechúra

Dysfunkcia močového mechúra a súvisiace zdravotné problémy postihujú milióny ľudí na celom svete. Monitorovanie objemu močového mechúra je preto dôležitý faktor, na základe ktorého vedia lekári posúdiť zdravie obličiek. Tie by mali denne vyprodukovať jeden až dva litre moču.

Na vytvorenie nositeľného ultrazvukového monitora výskumníci použili silikónovú gumu, ktorá zabezpečuje jej flexibilitu. Pozostáva z piatich ultrazvukových polí, vyrobených z nového piezoelektrického materiálu, ktorý výskumníci vyvinuli špeciálne pre toto zariadenie.

Polia sú usporiadané do kríža, čo umožňuje zariadeniu zobraziť celý močový mechúr, ktorý v naplnenom stave meria približne 12 × 8 centimetrov. Polymérový materiál náplasti je prirodzene lepivý, jemne prilipne k pokožke a ľahko sa aj odstráni. Oblečenie, ako je spodná bielizeň alebo legínsy či pančuchy dopomôžu k jeho pevnému zabezpečeniu.

Otestované na pacientoch

Vedci v spolupráci s Massachusettskou všeobecnou nemocnicou testovali schopnosť náplasti merať objem močového mechúra na 20 pacientoch vo veku 18 až 64 rokov s rôznym indexom telesnej hmotnosti (BMI). Preukázali, že nová náplasť vytvára snímky porovnateľné s konvenčným ultrazvukovým zariadením a dokáže efektívne monitorovať zmeny objemu močového mechúra.

V súčasnosti sa snímky dajú pozerať tak, že sa pripoja k počítačom v zobrazovacích centrách. Tím MIT však vyvíja prenosné zariadenie vo veľkosti smartfónu, vďaka ktorému by používatelia mohli sledovať svoj stav priamo z domu.

Vedci dúfajú, že vyvinú ultrazvukové zariadenia, ktoré by sa dali použiť na zobrazenie iných orgánov, ako je pankreas, pečeň alebo vaječníky. Umiestnenie a hĺbka každého orgánu by vyžadovala zmenu frekvencie ultrazvukového signálu, na čo by potrebovali využiť nové piezoelektrické materiály.

Laboratórium, ktoré má za sebou históriu vývoja flexibilnej nositeľnej elektroniky, nedávno vynašlo ultrazvukový monitor do podprsenky na skríning rakoviny prsníka.

Zdroj: Studyfinds, NewAtlas

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky