Sú hračky, s ktorými sa hrajú deti, bezpečné? Testy opakovane potvrdzujú, že mnohé výrobky nespĺňajú európske normy.
Najkrajšie sviatky v roku sa už nezadržateľne blížia. Pod vianočný stromček patria aj darčeky, na ktoré sa tešia predovšetkým deti. Výber hračiek na trhu je naozaj obrovský.
Slovo fast (rýchly), používané hlavne v súvislosti s odevným a módnym priemyslom, sa vzťahuje aj na väčšinu hračiek, ktoré môžeme označiť ako fast toys. Tie sú totiž často navrhnuté tak, aby boli moderné a upútali pozornosť dieťaťa, aj keď len na krátky čas.
Samotný hračkársky priemysel teda výrazne prispieva k environmentálnym problémom. V Spojenom kráľovstve sa vyprodukuje ročne viac ako 1 milión ton odpadu pozostávajúceho z plastov, kartónov a iných materiálov, ktoré sa ťažko recyklujú, nehovoriac o tom, že samotné hračky často obsahujú škodlivé a nebezpečné látky.
Problematické online trhoviská
V posledných rokoch sú problematické najmä veľké online trhoviská, ktoré ponúkajú najrôznejší tovar, hračky nevynímajúc, za extrémne nízke ceny od výrobcov a distribútorov z celého sveta. Tí najväčší a notoricky známi hráči na trhu majú sídlo v Číne, kde sa vyrába aj väčšina hračiek. Až 86 percent svetového exportu pochádza práve odtiaľ.
Ako na svojej stránke informuje združenie Toy Industries of Europe (TIE), ktoré slúži ako platforma pre európskych výrobcov hračiek, nedávny nákup viac ako 100 hračiek od tretích strán z EÚ aj mimo nej na 10 online trhoviskách ukázal, že 80 percent hračiek nespĺňalo bezpečnostné normy EÚ.
Nezávislé laboratórne testy preukázali, že tieto hračky predstavujú pre deti vážne zdravotné riziká vrátane nebezpečenstva udusenia a toxických chemikálií. „Išlo o nákup zameraný výlučne na neznačkové hračky a hračky neznámych značiek, ktoré predávajú predajcovia tretích strán prostredníctvom online trhovísk. Neboli zakúpené žiadne značkové hračky, takže výsledky neodrážajú bezpečnosť všetkých hračiek dostupných na týchto platformách,“ píše sa na stránke Toy Industries of Europe (TIE). Zoznam nevyhovujúcich hračiek si môžete pozrieť tu.
Ako obstáli hračky v iných testoch?
Hračky, ktoré sa môžu predávať v Európskej únii, musia pritom spĺňať všeobecné bezpečnostné požiadavky európskej smernice o bezpečnosti hračiek (EN 71-1).
To, či hračky spĺňajú stanovené limity a normy, pravidelne skúmajú organizácie zamerané na ochranu spotrebiteľa, ako napríklad nemecká Stiftung Warentest. Okrem iného ich pravidelne testujú aj na prítomnosť nežiaducich a zdraviu škodlivých látok, ktoré predstavujú zdravotné riziko. Deti môžu tieto chemikálie absorbovať pri hraní ústami alebo cez pokožku. Najmenší navyše patria do rizikovej skupiny, pretože ich organizmus sa stále vyvíja.
Ešte v roku 2020 sa týmto problémom zaoberal nemecký dokument televíznej stanice ZDF Fast Toys – Womit unsere Kinder spielen(Fast Toys – s čím sa hrajú naše deti). Dokumentaristi navštívili i pracovníkov nemeckej organizácie Stiftung Warentest, ktorá pred kamerou analyzovala vzorku 22 plyšových hračiek.
Čo ukázala analýza? Materiály boli viac-menej v poriadku, išlo skôr o malé detaily, ktoré boli problematické, a to doplnky, ktoré obsahovali škodlivé látky alebo boli potenciálne nebezpečné. Plyšová mačka bola silno horľavá (horela rýchlosťou viac ako 3 cm za sekundu), flitrové zvieratko zasa ľahko strácalo flitre, ktoré predstavovali riziko udusenia.
Doplnky skúmali odborníci aj v laboratóriu. Našli okrem iného škodlivú látku spomaľujúcu horenie i karcinogénny formaldehyd.
Z 22 analyzovaných plyšových hračiek odborníci neodporúčali pre deti na hranie 11, osem dokonca skončilo s výsledkom nedostatočný.
Nedostatky odhalili aj testy v roku 2019
Problém prítomnosti chemických látok v hračkách pritom nie je novinkou. V zozname nebezpečných výrobkov z roku 2019, ktoré sa dostali do systému výrobkov stiahnutých v EÚ, sa na prvých miestach nachádzali aj hračky.
Ukazuje to tiež prehľad nežiaducich chemikálií, ktoré našli ich spotrebiteľské organizácie v hračkách po celej Európe. Prehľad zostavila slovenská Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.).
Dánska spoločnosť Forbrugerrådet Tænk zistila, že 9 z 29 hračkárskych výrobkov (takmer tretina) obsahovalo nezákonne vysoké hladiny ftalátov. Ide o látky používané na zmäkčenie plastov, ktoré môžu narušiť hormonálny systém a poškodiť zdravie reprodukčných orgánov.
V Nemecku testovala spoločnosť Stiftung Warentest hračky na prítomnosť až 240 rôznych látok. Najčastejšie zistená látka naftalén sa našla v kritických množstvách 4 z 23 „hovoriacich“ bábik, akčných figúrok a plyšových hračiek. Naftalén a jeho chemické derivácie, polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH), ktoré boli vo vzorkách tiež potvrdené, spôsobujú rakovinu.
Spoločnosť Altroconsumo v Taliansku zasa prišla na to, že 2 balenia z 18 testovaných farebných markerov (fixiek) obsahovali nebezpečné látky. Jedny nesplnili požiadavky Smernice 2009/48/ES o bezpečnosti hračiek, pretože obsahovali škodlivú látku, ktorá sa nachádza aj v riedidle alebo lepidle, a v druhom sa našli vysoké hladiny vysoko alergénnych látok.
V Dánsku uvoľnila takmer polovica testovaných balónov (7 z 15) nitrozamíny spôsobujúce rakovinu v množstve presahujúcom zákonné limitné hodnoty EÚ. Spotrebitelia sú častejšie vystavení týmto chemikáliám prostredníctvom cigaretového dymu.
Keď prísne pravidlá EÚ nestačia
Európska únia má síce najprísnejšie štandardy a pravidlá týkajúce sa bezpečnosti hračiek na svete, nemá však dosah na výrobcov a predajcov z krajín mimo EÚ, keď je predaj sprostredkovaný online trhoviskami. Toto sa totiž v takejto transakcii nepovažuje za hospodársky subjekt, a tak nenesie žiadnu zodpovednosť, pokiaľ ide o bezpečnosť hračiek.
Združenia na ochranu spotrebiteľov preto odporúčajú, aby sme sa nákupu hračiek prostredníctvom veľkých online trhovísk vyhli. Podľa holandských orgánov na ochranu spotrebiteľa by malo byť varovným signálom už to, ak je hračka až podozrivo lacná. Takéto výrobky nemusia spĺňať kritériá kvality a bezpečnosti a nie sú vhodné do rúk najmenších.
Zdroj: ZDF, Toy Industries of Europe, AK Oberösterreich, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov S.O.S., European Commission
(zh)