Vedecký tím z Minnesotskej univerzity vytvoril nový druh priehľadného polovodičového materiálu, ktorý je výnimočne efektívny a rýchly.
Transparentný (priehľadný) a efektívny polovodičový materiál novej generácie je prelomový objav, ktorý by mohol mať obrovský vplyv na zlepšenie účinnosti vysokovýkonnej elektroniky, najmä tej, ktorá potrebuje transparentnosť, ako sú lasery. Na objav upozornil portál Interesting Engineering.
Obrovský skok v dizajne polovodičov
Materiál je umelého pôvodu, čo umožňuje elektrónom cestovať rýchlejšie, pričom si zachováva priehľadnosť vo viditeľnom aj v ultrafialovom spektre. Tento nový materiál už láme rekordy a je vnímaný ako obrovský skok vpred v dizajne polovodičov.
Polovodiče sú rastúcim odvetvím v hodnote približne biliónov dolárov. Odvetvím, ktoré bude s rozvojom digitálnych technológií na celom svete stále dôležitejšie.
Polovodiče sú základnými komponentmi takmer všetkých elektronických zariadení od smartfónov až po lekárske vybavenie, avšak väčšina z nich je nepriehľadná a súčasné priehľadné materiály väčšinou nedosahujú vysokú vodivosť. Táto kombinácia vlastností je podstatná hlavne pre elektroniku a aplikácie, kde je nutné dosiahnuť optickú jasnosť pri zachovaní elektrickej funkčnosti.
Revolučný vývoj elektroniky
Kľúčová oblasť pokroku v nových technológiách zahŕňa vylepšenie toho, čo vedci nazývajú materiály s ultraširokopásmovou medzerou. Tieto materiály môžu efektívne viesť elektrinu i v extrémnych podmienkach.
Polovodiče s ultraširokopásmovou medzerou podporujú vysoký výkon pri zvýšených teplotách, čo je nevyhnutné pre vytváranie odolnejších a robustnejších elektronických zariadení.
Materiál bol vyvinutý ako priehľadný vodivý oxid s tenkou štruktúrou. V článku, publikovanom v Science Advances, sa píše o novej triede materiálov so zväčšenou „medzerou v pásme“, ktorá zlepšuje priehľadnosť aj vodivosť.
Tento významný pokrok podporuje vytváranie rýchlejších a efektívnejších zariadení, čo môže viesť k revolučnému vývoju v počítačoch, smartfónoch, kvantovej výpočtovej technike, ale i umelej inteligencii.
Zdroj: Interesting Engineering, Science Advances
(LDS)