Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

IXPO 2019: Nový zážitkový festival inovácií a technológií na Slovensku

VEDA NA DOSAH

Pozvánka na podujatie

Unikátny technologický festival IXPO patrí medzi najväčší festival svojho druhu na Slovensku. Reprezentuje inováciu, technologický pokrok inšpiráciu a najmä interakciu. Uskutoční sa v Bratislave v termíne od 26. do 28. apríla 2019.

Organizátori prichádzajú s novým konceptom, ktorý má upútať nielen odbornú verejnosť ale svoje si tu nájdu všetci, od mladých nadšencov, cez odborníkov z brandže až po zvedavých seniorov. A na svoje si prídu samozrejme aj deti! Spája v sebe bohaté témy a úžasné zážitky pre všetkých, ktorých zaujíma budúcnosť.

V Bratislave na Tyršovom nábreží od 26. do 28. apríla, sa návštevníci môžu na vlastné oči presvedčiť o tom,  aké zmeny a vývoj a  môžeme očakávať v oblasti automobilového priemyslu, zdravotníctva, bývania, finančných služieb, komunikácie, vzdelávania, ale aj zábavy. Môžeme tam zistiť, čo z fantázií niekdajších vizionárov patrí do dnešnej reality.

Miesto uskutočnenia festivalu

Čo prináša IXPO

Urobte si s rodinou čas, navštívte IXPO a dozviete sa, kam sa bude naša budúcnosť ďalej uberať. Na IXPO si nájde program každý z vás. Na jednom mieste nájdete výstavu futuristických technológií, inšpiratívne prednášky, novinky z herného sveta, digitálne umenie, medzinárodný turnaj vo videohrách a oveľa viac.

Bude otec lietať za prácou na Mars? Nahradí mamu v kuchyni robot? Budú sa deti lepšie učiť vďaka virtuálnej realite? Aj to sú témy, na ktoré dostanete odpovede. Na jednom mieste nájdete výstavu futuristických technológií, inšpiratívne prednášky, novinky z herného sveta, digitálne umenie, medzinárodný turnaj vo videohrách a oveľa viac.

„Slovensko je krajina, ktorá rýchlo napreduje aj v oblasti technologií a inovácií, no podujatie, ktoré by to ukázalo v plnej kráse aj širokej verejnosti, tu chýba. IXPO má byť platformou, ktorá nám pomôže lepšie pochopiť meniaci sa svet a zároveň pritiahnuť ten svet k nám,“ povedal Matej Drlička z Viva Events, organizátor IXPO 2019.

IXPO tak návštevníkom ponúkne prostredníctvom viac ako 60 partnerov a vystavovateľov všetky odpovede na ich technologické otázky. „Prinášať inovatívne riešenia, ktoré ľuďom uľahčujú život, patrí do našej dennej reality. Aj preto je pre nás spojenie s podujatím, ktoré chce ľudsky predstaviť technológie bližšej i vzdialenejšej budúcnosti absolútne prirodzené,“ hovorí za generálneho partnera podujatia Miloš Lalka, riaditeľ komunikácie a značky Orange.

Jedným z hlavných pilierov celého IXPO 2019 budú predovšetkým medzinárodne uznávaní speakri, ktorí sa pokladajú za lídrov vo svojich odboroch. Na šiestich pódiách, z ktorých každé je zamerané na inú cieľovú skupinu si tak určite prídu na svoje ako fanúšikovia technológií či sci-fi a fantasy literatúry, tak aj odborné publikum. Mladé talenty zaujme skupina nezávislých herných vývojárov, ktorí prinesú svoje skúsenosti a názorne ukážu, že s počítačovou hrou sa dá baviť aj pri tvorbe, nie len pri jej hraní.

Prvý ročník IXPA plánuje byť podujatím, aké Slovensko ešte nezažilo, s cieľom priniesť silný a emotívny zážitok z technológií pre všetkých návštevníkov bez rozdielu veku, pohlavia, profesie alebo technologických znalostí. 

Ako kreatívna a funkčná platforma pre slovenské IT firmy na globálnom technologickom trhu, chce podujatie zároveň upriamiť pozornosť mladých ľudí na štúdium v oblasti IT. Technológie dokážu búrať všetky možné bariéry a predsudky a jedným takým je aj fakt, že IT nie je pre ženy. „IXPO je výbornou príležitosťou, ako ukázať ľuďom, že viac žien v IT má prínos pre firmy i celé odvetvie, ale taktiež dať do pozornosti návštevníkov, že IT je oblasť aj pre ženy, pretože im prináša pocit sebarealizácie, užitočnosti, zaujímavej kariéry, ale aj vhodného skĺbenia pracovného a súkromného života,“ dodáva Petra Kotuliaková z Aj Ty v IT.

Dôležitou súčasťou IXPO bude pavilón venovaný gamingu, ktorý predstaví nie len najnovšie herné tituly, ale aj technológie a inovácie tohto segmentu.                                                       
„Počítačové hry dnes predstavujú globálny spôsob zábavy, no málokto si uvedomuje, aký vyspelý je tento segment a že inovácie vyvíjané v hernom priemysle sú veľmi dôležitou zložkou celkového technologického pokroku,“ vysvetlil Matej Drlička.                                                      
IXPO tieto svety spojí do jedného homogénneho celku, kde jeho súčasti medzi sebou komunikujú a vzájomne sa dopĺňajú a predstaví tak širokej verejnosti veľké interaktívne „ihrisko“ plné inovácií a špičkových technológií. Z hlavných vychytávok gamingového pavilónu treba určite spomenúť slovenskú premiéru dlho očakávaného herného titulu na konzolu PS4, Days Gone. Veľkým pútačom bude taktiež turnaj v počítačovej hre Fortnite, ktorá medzi mladými valcuje všetky rebríčky obľúbenosti.

 

Informácie poskytol: František Hudaň, Media Manager IXPO

Spracovala a uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

Viac informácií nájdete na: http://ixpo.sk/

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky