Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Inteligentný oblek môže uľahčiť pohyb ľuďom so sklerózou multiplex

VEDA NA DOSAH

Prostredníctvom elektrostimulácie pôsobí na štyridsať svalových skupín.

Pohľad na mladú ženu v obleku Mollii. Na ušiach má slúchadlá, zdá sa, že tancuje a pôsobí radostne. Zdroj: BBC news

Oblek Mollii. Zdroj: BBC news

Odev mal v počiatkoch svojej histórie čisto ochrannú funkciu, rýchlo sa však stal aj prostriedkom na vyjadrenie seba a svojho spoločenského postavenia. Dnes vstupuje do celkom novej éry, pre ktorú je charakteristické, že ho dopĺňajú rôzne inteligentné funkcie. Umožňujú mu napríklad reagovať na teplo, zimu, vlhkosť a podobne. Alebo dokonca ako oblek Mollii uľahčovať pohyb aj znižovať bolesť.

Mollii bol vyvinutý pre ľudí, ktorí trpia poruchami hybnosti v dôsledku roztrúsenej sklerózy (sklerózy multiplex), detskej mozgovej obrny, po mŕtvici alebo iných neurologických poruchách. Chorí si ho môžu obliecť len na hodinu každý druhý deň, avšak táto hodina môže mať pre nich zásadný význam.

Mollii je vyzbrojený 58 elektródami, ktoré vysielajú miernu elektrickú stimuláciu do štyridsiatich kľúčových svalových skupín. Pôsobia pritom tiež na svaly, ku ktorým sa už mozog nedostane, napríklad v dôsledku poranenia. Oblek tak obnovuje pohyblivosť a zmierňuje bolesť súvisiacu so svalovým napätím.

Tento inteligentný odev je výsledkom spojenia troch mužov, ktorým spomínané diagnózy nejakým spôsobom vstúpili do životov a spolu založili startup Mollii.

Na začiatku príbehu bol pacient

Jeho vynálezcom je chiropraktik Fredrik Lundqvist, opatrovateľ doktora Jureka Romanského, ktorý trpel progresívnou sklerózou multiplex. Spolu experimentovali s patologickými reflexmi a dosiahli objavy, ktoré viedli k neuromodulačným vzorcom na zníženie spasticity (svalového napätia), zlepšenie aktivácie svalov i úľavu od chronickej bolesti. Romanský v roku 2007 zomrel, ale Lundquist vo výskume pokračoval.

Ďalším mužom je Malte Binting, ktorý v štrnástich rokoch pri basketbale spadol tak nešťastne, že si zlomil chrbát a ochrnul od hrudníka nadol. Vďaka experimentálnej liečbe zahŕňajúcej intenzívnu elektrostimuláciu začal opäť používať nohy a vrátil sa k športu. Táto skúsenosť však ovplyvnila jeho profesijné zameranie. Už ako vyštudovaný informatik zostrojil jeden z prvých elektrostimulačných oblekov do telocvične.

Tretím kľúčovým mužom startupu Mollii je Nicolas Loren Abboud, ktorému sa narodila dcéra s detskou mozgovou obrnou a oblek Mollii jej zmenil život. Takto jeho zakladateľov predstavuje portál Startupvalley.news.

Zdroje: wonderfullingenering.com, Startupvalley.news, BBC news
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky