Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zapojte sa už dnes do Európskeho týždňa programovania

VEDA NA DOSAH

Ilustračný obrázok

Zapojte sa do Európskeho týždňa programovania usporiadaním programátorskej aktivity vo svojom meste, zapojením do výzvy Code Week 4 All a príbuzných aktivít v rôznych komunitách a krajinách alebo pomôžte šíriť víziu Týždňa programovania z pozície veľvyslanca Európskeho týždňa programovania vo svojej vlasti!

Európsky týždeň programovania (EU Code Week) je nezávislá iniciatíva, ktorej cieľom je priblížiť každému programovanie a digitálnu gramotnosť zábavnou a pútavou formou. Prebiehať bude od 5. – 20. októbra 2019.

Keď sa naučíme programovať, pomôže nám to pochopiť svet okolo nás, ktorý sa rýchlo mení, rozšíriť si vedomosti o fungovaní technológií a rozvinúť si zručnosti a schopnosti, vďaka ktorým objavíme nové nápady a inovácie.

Európsky týždeň programovania (EU Code Week) je nezávislé hnutie, ktoré oslavuje tvorivosť, riešenie problémov a spoluprácu prostredníctvom programovania a ďalších technologických aktivít. Zámerom je viac zviditeľniť programovanie, ukázať mladým, dospelým a starším ľuďom, ako vdýchnuť život nápadom pomocou programovania, rúcať mýty o týchto zručnostiach a spojiť motivovaných ľudí, aby sa spolu vzdelávali.

Európsky týždeň programovania rozprúdili v roku 2013 mladí poradcovia pre Digitálnu agendu Európy. Európska komisia podporuje Európsky týždeň programovania v rámci svojej stratégie v oblasti jednotného digitálneho trhu. V akčnom pláne digitálneho vzdelávania Komisia osobitne školy podnecuje, aby sa zapojili do tejto iniciatívy. Cieľom je dosiahnuť 50 % účasť všetkých škôl v Európe do roku 2020.

EÚ Code Week: účasť

Školy na všetkých úrovniach a učitelia všetkých predmetov sú osobitne vyzvaní, aby sa zapojili do Európskeho týždňa programovania, čo umožní ich študentom zoznámiť sa s digitálnou tvorivosťou a programovaním. Ďalšie informácie o iniciatíve a návod na usporiadanie aktivity nájdete na webovej stránke pre učiteľov: CodeWeek.eu/Schools

Čo môžu študenti získať z programovania? Čo to prináša učiteľovi?

Základná gramotnosť každého človeka v digitálnom veku by mala zahŕňať pochopenie programovania a rozvoj základných schopností súvisiacich s výpočtovým zmýšľaním, ako sú riešenie problémov, spolupráca a analytické zručnosti. Ak sa  študenti naučia programovať, posunie ich to do popredia digitálne vybavenej spoločnosti, lepšie pochopia svet okolo seba a získajú lepšie šance na úspech v súkromnom aj pracovnom živote.

Týždeň programovania ponúka všetkým študentom možnosť vyskúšať si digitálnu tvorbu. Školy a učitelia môžu využiť bezplatné možnosti odborného rozvoja, učebné materiály, medzinárodné výzvy a možnosti vzájomnej výmeny.

Ak by ste chceli uviesť svojich študentov do programovania, ale neviete, ako začať, nemusíte mať obavy! Medzinárodný tím učiteľov a odborníkov vytvoril súbor krátkych školiacich modulov, ktoré vám pomôžu začať. Nemusíte mať žiadne predchádzajúce skúsenosti, aby ste sa s nami mohli učiť! Vytvorte sieť aktivít, zapojte čo najviac študentov a získajte Certifikát excelentnosti. 

Vo výzve Code Week 4 All sa od vás očakáva, že spojíte sily s inými učiteľmi alebo školami a pridáte sa k medzinárodnej komunite podobne zmýšľajúcich ľudí, aby ste študentom umožnili zoznámiť sa s programovaním. Ak vytvoríte skupinu, ktorá získa účasť viac ako 500 študentov, získate certifikát excelentnosti.

Staňte sa organizátorom, zapojte sa, hovorte o tom

Usporiadajte aktivitu a staňte sa súčasťou Týždňa programovania. Prispejte k zmene inšpirovaním a motivovaním ostatných. Usporiadať aktivitu môže ktokoľvek. Stačí si vybrať tému a cieľovú skupinu a pridať svoju aktivitu na mapu. Môžete využiť aj  návod pre organizátorov, ktorý vám pomôže začať. Ak potrebujete pomoc alebo máte otázku, môžete sa obrátiť na veľvyslancov Európskeho týždňa programovania vo vašej krajine.

Programovanie je pre všetkých. Vyskúšajte niečo nové a presvedčte sa, že programovanie je zábava. Stačí sa zapojiť do aktivity vo vašom okolí.

V ponuke je množstvo podujatí pre každý vek a na rozmanité témy. Účasť je bezplatná a netreba splniť žiadne podmienky. Organizátori zostavili aj zoznam zdrojov, ktorý vám pomôže pustiť sa do programovania online už teraz.

Pomôžte iniciatíve tak, že budete o nej hovoriť, aby sa o Týždni programovania dozvedeli ďalší ľudia. Ak poznáte ľudí, ktorí by boli ochotní usporiadať podujatie, dajte im vedieť o Týždni programovania.

Požiadajte o granty Code Week 2019 od spoločnosti Google až do výšky 6000 €.

Technologické zmeny a zmeny v pracovných pozíciach menia dopyt po zručnostiach rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Viac ako 65 % študentov nastupujúcich na základnú školu bude pracovať v zamestnaniach, ktoré ešte neexistujú (Svetové ekonomické fórum, január 2016).   V rámci záväzku spoločnosti Google pomáhať 1 miliónu Európanov nájsť si prácu alebo rozvíjať svoje podnikanie do roku 2020 chce spoločnosť Google pripraviť súčasných študentov na túto budúcnosť tým, že ich nadchne tým, kam ich môže informatika doviesť.

Aj v tomto roku sa spoločnosť Google s potešením zapojila do Európskeho týždňa programovania (EU Code Week), aby podporila úsilie, ktoré inšpiruje študentov, aby využívali technológie a rozvíjali svoje zručnosti v oblasti počítačového myslenia, so zameraním na dievčatá a iné osoby, ktoré sú v tejto oblasti v súčasnosti nedostatočne zastúpené.   Tento program je určený len pre neziskové organizácie a školy.  

Žiadosti budú hodnotené priebežne a musia byť doručené do 12. apríla 2019. Žiadosť môžete podať na tejto stránke. Viac informácií (v angličtine)

 

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

Stránka podujatia (EU Code Week)

Zoznam podujatí na Slovensku

Viac: Skúste si programovanie doma…

       

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky