Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Víťazom JUNIOR INTERNET 2020 sa stal Jakub Adamec s aplikáciou Zdrap

Monika Tináková

Ani pandémia koronavírusu nezabránila tomu, aby sme aj tento rok spoznali najšikovnejších IT špecialistov z radov školákov.

Absolútny víťaz súťaže JUNIOR INTERNET 2020 - Jakub Adamec, Zdroj: Archív JA

Absolútnym víťazom súťaže JUNIOR INTERNET sa stal Jakub Adamec s aplikáciou zdrap.com, ktorá by mala zjednodušiť komunikáciu medzi brigádnikmi a ich zamestnávateľom.

Ako aplikácia Zdrap funguje?

Aplikácia by mala nahradiť neprehľadný rozpis prác, urýchľovať zastupovanie v prípade pracovnej neschopnosti a hľadaní náhrady za seba. Ostatní členovia skupiny dostanú automatické upozornenie o voľnom pracovnom mieste. Okrem toho si môžu brigádnik a majiteľ spoločnosti v aplikácii pozrieť rôzne štatistiky či graf produktivity. Zdrap možno využívať aj ako organizátor pravidelných udalostí s obmedzeným počtom účastníkov, napríklad na organizované tréningy.

Ako ti napadlo vytvoriť takúto aplikáciu?

S týmto skvelým nápadom prišla moja priateľka Petra Repaská, ja som aplikáciu následne vyrobil.

Tvrdíš, že túto aplikáciu môže využívať skutočne každý. Je to tak?

Áno, a to vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu dokonca bezplatne. Môžu ju používať brigádnici, zamestnávatelia, organizátori športových a iných podujatí s obmedzeným počtom účastníkov. Zatiaľ je dostupná slovenská verzia aplikácie, avšak v najbližších týždňoch povolíme aj anglický jazyk a podľa záujmu budeme pridávať ďalšie tak, aby Zdrap mohol využívať naozaj ktokoľvek.

Aplikácia Zdrap má zlepšiť komunikáciu medzi brigádnikmi a ich zamestnávateľom, Zdroj: Archív JA

Aplikácia Zdrap má zlepšiť komunikáciu medzi brigádnikmi a ich zamestnávateľom, Zdroj: Archív JA

Je aplikácia Zdrap aj dostatočne jednoduchá na to, aby ju mohol používať každý?

Áno, je veľmi intuitívna. Po úspešnej registrácii si užívateľ môže vytvoriť vlastnú skupinu a pozvať do nej ďalších členov alebo sa môže sám do nejakej pridať, a to na základe pozvania od administrátora danej skupiny. Následne môže čítať dôležité oznamy v danej skupine, môže sem písať, prehliadať si časový harmonogram jednotlivých udalostí alebo si zobraziť ďalšie informácie o členoch.

Znie to veľmi prakticky. Bolo ti už od začiatku jasné, že toto musí dobre „vypáliť“?

Úprimne, áno. Do každej aktivity, ktorú robím, vkladám maximálne odhodlanie, vnútorné zapálenie a vieru tak, aby som na konci mohol spokojne povedať, že viac som už nevládal. Viem, že som na správnej ceste, ak danou vecou naozaj žijem. Ako programátor to myslím doslova. Počas vývoja projektov mám každú noc pri posteli papier s perom a čokoľvek mi cez noc napadne, ihneď si zapisujem. Na základe týchto poznámok následne pracujem. Rovnako aj moje bežecké či silové tréningy bývajú v týchto dňoch dlhšie, potrebujem veľa premýšľať a zároveň sa rozprávať o danom projekte s ostatnými – viac hláv, viac rozumu.

Chýbala takáto aplikácia na našom trhu?

Nepochybne. Podľa názorov a reálnych skúseností mladých ľudí vieme, že aj v tých najúspešnejších spoločnostiach sa stále využívajú veľmi pomalé a zastarané nástroje, napríklad neprehľadný rozpis prác na zdrape papiera, ktorý je nalepený na vchodových dverách. Pretavovať nápady do digitálnej podoby vnímam ako svoje poslanie, obzvlášť ak viem, že následne pomáhajú ďalším v ich práci alebo súkromnom živote.

Aplikácia je teraz vo fáze testovania. Aké sú zatiaľ reakcie od užívateľov? 

Spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá. Negatívne poznatky postupne odstraňujeme. Ale aj za tie som vďačný, konštruktívne názory totiž posúvajú projekt na vyššiu úroveň. Pozitívne sú tu od začiatku, čomu sa nesmierne teším. Koniec koncov vyhrať celý 15. ročník súťažnej konferencie Junior Internet 2020 je pre mňa obrovským záväzkom. Zdrap je skvelý projekt, ktorý dostal reálnu podobu. Už treba len dotiahnuť detaily a môžeme aplikáciu oficiálne spustiť.

Aké máš s projektom plány do budúcna?

Plánov do budúcna je veľa, projekt len nedávno preťal štartovaciu pásku. Prioritou je druhá jazyková verzia. Následne by som chcel dopĺňať nové funkcionality, vďaka ktorým budú mať naši užívatelia jednoduchší nielen pracovný, ale aj osobný život.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky