Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V kategórii Informačné technológie, mobilné technológie, web zvíťazil projekt BodyFix Technologies

VEDA NA DOSAH

mobilná a webová aplikácia BodyFix Technologies

BodyFix Technologies je mobilná a webová aplikácia, ktorá má pomôcť zrýchliť celý proces diagnostiky problémov chrbtice pomocou špeciálnych funkcií a pomocou priameho prepojenia s expertmi v mestách, okresoch alebo krajoch. V súťaži Slovak University Startup Cup 2018 obsadil tento projekt prvé miesto v kategórii Informačné technológie, mobilné technológie, web.

Cieľom tvorcov je dať fyzioterapeutom, športovým lekárom, trénerom, učiteľom aj obyčajným ľudom nástroj, ktorý im uľahčí nielen každodenný život, ale dá im aj spätnú väzbu o ich aktivitách ohľadom zdravia ich zverencov. Vďaka tomu majú mať možnosť lepšie a efektívnejšie pripravovať cvičebné jednotky, cieliť rast svalstva, riadiť procesy, a teda zlepšovať celé držanie tela a zdravotný stav. Radi by spustili program na ZŠ Deň zdravého chrbta, kde by ich experti zadarmo diagnostikovali deti po súhlase rodičov a následne pre nich vypracovali cvičebné plány.

Ako vysvetľuje Nora Belíová, členka tímu BodyFix Technologies (Právnická fakulta UPJŠ v Košiciach), už minulý rok sa prihlásili so start-upom vo fáze nápadu a dostali sa medzi semi-finalistov. „Tentokrát sme už s Beta verziou produktu získali ocenenie, čo nás veľmi potešilo. Každé ocenenie si veľmi vážime a motivuje nás to. Náš projekt je výnimočný našim rôznorodým tímom a skúsenosťami s tým spojenými. Našim prínosom pre bežných užívateľov je skvalitnenie zdravotnej starostlivosti, zatiaľ v oblasti problémov s chrbticou, ktoré trápia takmer každého z nás. Chceme urýchliť proces diagnostiky chrbtice pomocou webovej a mobilnej aplikácie a následne prepojenie s expertom (lekár, fyzioterapeut, masér…), ktorý už bude mať pri prvom osobnom stretnutí vedomosť o pacientovom zdravotnom stave.“

Súčasne chcú vzdelávať ľudí inštruktážnymi videami a zviditeľniť tzv. Školu chrbta. „Radi by sme s našou aplikáciou spustili program Škola chrbta pre škôlky a školy, kde by sme diagnostikovali z fotografie počiatočné problémy. Momentálne hľadáme investorov, aby sme mohli spustiť aplikáciu naplno pre bežných užívateľov,“ vysvetľuje Nora Belíová.

Tím BodyFix získal aj cenu JCI – Slovensko pre start-up s najväčším prínosom pre spoločnosť.

*********************************************

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Slovak University Startup Cup 2018 sa uskutočnilo dňa koncom júna 2018 v Bratislave. Prihlásených bolo 68 projektov z celého Slovenska. Odborná komisia vyhodnotila päť najlepších študentských start-upov podľa jednotlivých kategórií:

  1. Veda, medicínske technológie
  2. Informačné technológie, mobilné technológie, web
  3. Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika
  4. Životné prostredie, zelené technológie
  5. Otvorená kategória pre ostatné nápady

Cieľom súťaže je oceniť a podporiť mladú generáciu študentov vysokých škôl, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácii inovatívnych riešení do reálneho podnikania.

Organizátori sú presvedčení, že študentské start-upy majú dôležité miesto v ekosystéme startupovej komunity. Start-upy s najväčším potenciálom vyberala komisia zložená zo skúsených, úspešných podnikateľov, ako aj zástupcov reklamných partnerov, mediálnych partnerov či spolupracujúcich organizácií.

Víťazi piatich kategórií získavajú balík zaujímavých cien ako mentoring od skúsených podnikateľov, konzultačné služby od poradenskej spoločnosti, starostlivosť od finančnej inštitúcie, zapožičanie prémiového auta, atď. Absolútny víťaz pocestuje na celosvetové finále študentských startupov – University Startup World Cup do Dánska a má možnosť predstaviť svoj projekt investorom z celej Európy. Strávi tu päť dní spojených s top mentoringovým programom a možnosťou networkingu so študentskými start-upmi z celého sveta. Globálnemu víťazovi odovzdáva cenu každoročne dánska princezná. Podujatie sa koná v septembri v Kodani.

Projekt sa organizoval aj v iných krajinách pod názvom University Startup World Cup 2018. Zastrešuje ho mimovládna organizácia JCI – Slovensko (Junior Chamber International – Slovakia) v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. JCI-Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí, a to už od študentov vysokých škôl. Junior Chamber International – Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 120 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V roku 2015 oslávila 100 rokov od svojho založenia.

 

Informačný zdroj:

https://kpi.fei.tuke.sk/sk/uspech-v-slovak-university-startup-cup-2018

https://bodyfix.io/home-en/

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Foto zdroj:

https://bodyfix.io/home-en/

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky