Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Bratislave sa uskutoční interaktívna výstava Mesto robotov

Marta Bartošovičová

Výstava Mesto robotov

Medzinárodná interaktívna výstava pod názvom „Mesto robotov“ – to je 72 najnovších robotov z USA, Japonska, Južnej Kórey, Veľkej Británie a Ruska, Tesla show, 8 zón virtuálnej a rozšírenej reality, divadlo robotov, zariadenie na pohybovanie objektami silou mysle a ďalšie technológie budúcnosti. Výstava, ktorá sa uskutoční v Bratislave od 12. septembra do 10. novembra 2019, oboznamuje návštevníkov všetkých vekových kategórií s úspechmi vo výskume a zároveň popularizuje inžinierske profesie.

V decembri 2018 bol projekt s veľkým úspechom otvorený v Tallinne a potom vo Vilniuse. Výstava bola doteraz zrealizovaná v mestách ako Riga, Praha, Petrohrad, Padova, Poznaň, Lodž a v mnohých ďalších. Výstava je zameraná na návštevníkov všetkých vekových kategórií, bez špeciálnych odborných vedomostí. Sústreďuje sa však najmä na deti do 14 rokov, nakoľko chce vzbudiť ich záujem o perspektívnu prácu vo vedeckých odboroch.

Kávu uvarí robobarista Monty

Kávu uvarí robobarista Monty

Na výstave „Mesto robotov“ sa predstavia novinky z najväčších svetových výstav robotiky z Las Vegas, Pekingu a Berlína. S každým robotom môžete komunikovať, ovládať ho, študovať jeho štruktúru a dokonca s ním aj tancovať. Mnohé z exponátov sú na Slovensku po prvýkrát. Časť vybavenia je špeciálne kvôli výstave v Bratislave naprogramovaná v slovenčine pre lepšie porozumenie a komunikáciu s návštevníkmi.

Stretnutie s humanoidom

Stretnutie s humanoidom

Show a experimenty

Sleduj predstavene robohercov v divadle robotov, tancuj s robotmi, vychutnaj si hudbu bleskov a zúčastni sa experimentov. Zoznam sa s robotmi, ktorí sú pripravení za teba urobiť všetky domáce práce: umyjú okná a zrkadlá, až sa budú lesknúť, povedia ti recept na lahodný koláč, pohrajú sa s deťmi… Robot Jibo bude na pamiatku fotografovať všetky tieto momenty – určite sa budeš usmievať!

Stierajú sa hranice medzi virtuálnym svetom a skutočnosťou

Uvidíš hologramy vznášajúce sa vo vzduchu (netreba si nasadiť špeciálne okuliare, aby boli viditeľné). Ovládaj hologramy okolo seba: rozpohybuj ich zamávaním ruky. 

Interaktívny vesmír

Vydaj sa na cestu galaxiou a staň sa kozmonautom pomocou najmodernejších technológií. Premeň sa na hviezdu a vytvor Veľký tresk, leť do vesmíru výťahom cez všetky vrstvy atmosféry. Zisti, ako je počuť tvoj hlas na iných planétach a aký satelit teraz letí nad tvojim mestom.

Deň plný deň zážitkov

Môžeš sa hrať toľko, koľko chceš! Zoznámiš sa tiež s robotickým dievčaťom Kiki, ktorá sa rada rozpráva, fotí a objíma, tak ako skutočné dievča. Spriatelíš sa s celou armádou najnovšej generácie humanoidných robotov, ktorí sú vo veľkosti človeka. Môžeš ochutnať kávu, ktorú uvarí robobarista Monty. Zúčastníš sa experimentu na prenos elektriny z diaľky a budeš dokonca svedkom úderu blesku do človeka. Je to bezpečný a veľmi očarujúci pohľad. Môžeš vojsť do veľkého projekčného poľa Evolúcia Hviezd. Na výstave bude aj legendárny robot Pepper, ktorý pracuje už v mnohých spoločnostiach po celom svete. 

Zajazdi si na obrovskom elektrickom skútri! Alebo si zatancuj salsu s robotom – pavúkom z Guinnessovej knihy rekordov a obdivuj prvú robotickú rybu na svete. Zoznam sa s mnohotvárnym SociBotom zo Spojeného kráľovstva. To všetko a ešte oveľa viac je zahrnuté v cene lístka!

Ceny vstupeniek a detské pozvánky

Vstupenka pre deti do 13 rokov: 13,50 Eur; vstupenka pre deti od 14 rokov a dospelých: 19,50 Eur; Utorok pre študentov: 13,50 Eur (neplatí cez víkendy a sviatky); Streda pre seniorov: 13,50 Eur (neplatí cez víkendy a sviatky).

Chcete ušetriť? Získajte po ceste na výstavu detské pozvánky, s ktorými 2 deti do 13 rokov pôjdu na výstavu zadarmo v sprievode dospelej osoby, ktorá si kúpi lístok. Deti do 3 rokov majú vstup zdarma aj bez pozvánky či vstupenky.

Medzinárodná interaktívna výstava „Mesto robotov“ sa uskutoční v Avion Shopping Park v Bratislave, Ivanská cesta 16, v dňoch od 12. 9. do 10. 11. 2019, každý deň čase od 10.00 do 21.00 hod.

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj, fotozdroj: mestorobotov.com

facebook.com/mestorobotov/

cityofrobots.org/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky