Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

TikTok chce obmedziť svoje používanie deťmi na hodinu denne

Galina Lišháková

Novinka je reakciou na snahy amerických zákonodarcov o úplný zákaz používania tejto sociálnej siete v krajine.

Sociálne siete. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Biely dom na konci februára nariadil federálnym zamestnancom, aby do 30 dní odstránili čínsku aplikáciu TikTok zo všetkých vládnych zariadení. Predchádzalo tomu zistenie, že spoločnosť ByteDance, ktorá túto sociálnu sieť vlastní, špehovala niekoľkých amerických novinárov.

Aplikácia TikTok je dostupná vo vyše 150 krajinách, má viac ako miliardu používateľov, pričom až 32,5 percenta tvoria deti a mladí ľudia vo veku 10 – 19 rokov. Najviac, teda až 138 miliónov, jej používateľov je v USA.

Pre obavy o kybernetickú bezpečnosť nariadenie USA nasledovali Dánsko, Kanada a postupne aj Európska komisia, Rada Európskej únie a Európsky parlament. India zakázala TikTok z rovnakých dôvodov už v roku 2020.

ByteDance, materská spoločnosť TikToku, považuje tento krok za „pomýlený a založený na zásadnom nepochopení“. Európskej komisii chce „vysvetliť, ako chráni dáta 125 miliónov ľudí v EÚ, ktorí TikTok každý mesiac využívajú.“

Aktuálne TikTok uvádza, že po dosiahnutí 60-minútového limitu aplikácia vyzve užívateľov mladších ako 18 rokov, aby zadali prístupový kód, ak chcú v sledovaní pokračovať. Dĺžku tohto limitu konzultovala s odborníkmi z Bostonskej detskej nemocnice a zohľadnila tiež aktuálny vedecký výskum.

Následne im navrhne, aby si v prípade, že s aplikáciou strávia viac ako 100 minút denne, nastavili denný limit jej sledovania. Okrem toho každému tínedžerskému účtu pošle týždenné upozornenie na doručenú poštu s rekapituláciou času stráveného pred obrazovkou.

Zdroj: Wallormedia.com, Euractiv.sk, TikTok

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky